Определение №167 от 40619 по търг. дело №723/723 на 1-во тър. отделение, Търговска колегия на ВКС

2

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
№ 167
Гр.София, 17.03.2011 г.

ВЪРХОВНИЯТ КАСАЦИОНЕН СЪД на Република България, Търговска колегия, Първо отделение, в закрито заседание на четиринадесети март през две хиляди и единадесета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Таня Райковска
ЧЛЕНОВЕ: Дария Проданова
Тотка Калчева

при секретаря …………………, след като изслуша докладваното от съдия К., т.д.№ 723 по описа за 2010г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по чл.288 ГПК.
Образувано е по касационна жалба на Г. А. П., Република Г. срещу решение № 38/11.06.2010г., постановено по т.д.№ 94/10г. от Бургаския апелативен съд, с което е потвърдено решение № 6815.02.10г. по т.д.№ 39/09г. Ямболския окръжен съд за отхвърлени на иска на касатора против [фирма],[населено място] за признаване за установено, че в резултат на наследяване ищецът е придобил качеството акционер в ответното дружество, считано от 06.10.2008г.
Касаторът поддържа, че решението е неправилно, а допускането на касационното обжалване основава на наличието на предпоставките по чл.280, ал.1 ГПК.
Ответникът “П. О.”Ад,[населено място] оспорва жалбата.
Върховният касационен съд, Търговска колегия, Първо отделение, след като разгледа касационната жалба и извърши преценка на предпоставките на чл.280, ал.1 ГПК, констатира следното:
Касационната жалба е редовна – подадена е от надлежна страна, срещу подлежащ на касационно обжалване съдебен акт в преклузивния срок по чл.283 ГПК и отговаря по съдържание на изискванията на чл.284 ГПК.
За да постанови обжалваното решение въззивният съд е приел, че ищецът няма качеството на акционер в ответното дружество, тъй като наследниците по закон придобиват правата върху притежаваните от наследодателя безналични акции не от момента на откриване или приемане на наследството, а от момента на регистрацията им като акционери в Ц. депозитар и само регистрираните притежатели на безналични акции имат противопоставими на дружеството права на акционери.
Настоящият състав на ВКС, ТК, І отд. намира, че не са налице основания за допускане на касационното обжалване.
Касаторът поставя въпросите: ищецът има ли качеството на акционер, дружеството задължено ли е да води книга на акционерите, наследниците имат ли задължение да поискат вписването им като акционери, от който момент същите придобиват качеството на акционери и общо – за правните проблеми, които възникват във връзка с придобиването на качеството на акционер, наследяването на акции, видовете акции и правата на наследниците.
На поставените въпроси е дадено разрешение в обжалвания съдебен акт. В изложението по чл.284, ал.3, т.1 ГПК касаторът не е съобразил вида на наследените акции – безналични и специалната уредба в ЗППЦК относно разпореждането, наследяването, регистрацията на акциите, воденето на книгата на акционерите и правата на акционерите. Тези разпоредби изключват приложението на правилата на ТЗ, като нормите на чл.127 ЗППЦК и Приложени № 5 към Правилника на Ц. депозитар, на които се е позовал въззивният съд, са ясни и не се нуждаят от тълкуване.
Мотивиран от горното, Върховният касационен съд

О П Р Е Д Е Л И :

НЕ ДОПУСКА касационно обжалване на въззивно решение № 38/11.06.2010г., постановено по т.д.№ 94/10г. от Бургаския апелативен съд.
Определението не подлежи на обжалване.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ: 1.

2.