Определение №18 от по гр. дело №3577/3577 на 3-то гр. отделение, Гражданска колегия на ВКС

          О         П        Р         Е        Д         Е         Л         Е         Н         И         Е
 
                                                        №  18
 
                                     ГР. София,   10.10.2008 г.
 
 
                        Върховният касационен съд на Република България, трето гр. отделение, в закрито съд. заседание на 1.10.2008 г. в състав:
 
                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ: ТАНЯ МИТОВА
                                                           ЧЛЕНОВЕ:  БОРИСЛАВ БЕЛАЗЕЛКОВ
                                                                                    МАРИЯ  ИВАНОВА
 
 като разгледа докладваното от съдия Иванова гр.д. №3577/08 г.,
намира следното:
 
Производството е по чл.288, вр. с чл.280 от ГПК.
В него ВКС се произнася по допустимостта и допускането на касационната жалба на Д. Г. срещу въззивното решение на Окръжен съд Велико Търново по гр.д. №9/08 г., с което са уважени предявените срещу касатора искове по чл.99, ал.1, чл.106 и чл. 107 от СК. Касационната жалба е подадена в срока по чл.283 от ГПК срещу подлежащо на касационно обжалване въззивно решение и е допустима.
Не са налице, обаче, предпоставките за допускане на касационно обжалване на въззивното решение по чл.280, ал.1 от ГПК.
Касаторът се позовава на тези по чл.280, ал.1,т.1 и т.3 от ГПК – при решаване на съществения процесуален въпрос за допустимостта на брачния процес е нарушена задължителната съдебна практика по приложението на чл.25 от ГПК /отм./. Процесът пред първоинстанционния съд е воден при ненадлежно упражняване правото на иск / ТР №1/01, т.5/ – от представител без представителна власт за ищцовата страна, а съдът не е изпълнил задължението си по чл.25, ал.2 от ГПК, което е довело до недопустимост на първоинстанционното и на въззивното решение по делото.
Соченото противоречие със задължителна практика на ВКС не се установява от данните по делото – исковата молба е подписана лично от ищцата, в съд. заседания по делото пред РС тя се явявала лично и с адв. Г, чието пълномощно по чл.21, ал.2 от ГПК / отм./ с дата , предхождаща исковата молба е приложено към първоинстанционното дело. Изрично и писмено пред въззивния съд ищцата е потвърдила извършените от нейно име пред РС от адвоката й действия.
Или правото на иск не е упражнено в нарушение на задължителната и установена практика на ВКС по прилагане на процесуалния закон, с което не е налице основанието за допускане на касационно обжалване по чл.280, ал.1,т.1 от ГПК.
Касаторът се позовава на трайната практика на съдилищата за процесуалното представителство / включваща безспорно възможността за потвърждаване на процесуални действия, извършени без представителна власт/, като процесуална предпоставка за надлежно упражняване правото на иск; той не твърди, че практиката е погрешна или има нормативна празнина, които да се нуждаят от преодоляване чрез тълкуване в хипотезата на чл.280, ал.1,т.3 от ГПК. Затова не са налице предпоставките и на това основание.
Поради изложеното ВКС на РБ, трето гр. о.
 
 
О П Р Е Д Е Л И :
 
НЕ ДОПУСКА касационно обжалване на въззивното решение на Окръжен съд Велико Търново по гр.д. №9/08 г. от 4.04.08 г.
Определението е окончателно.
 
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
 
ЧЛЕНОВЕ:
 
 

Scroll to Top