Определение №282 от по гр. дело №104/104 на 3-то гр. отделение, Гражданска колегия на ВКС

                 О        П       Р        Е        Д        Е       Л       Е        Н        И       Е
 
                                                                  №  282
 
                                            ГР. София,   13.03.2009 г.
 
 
                        Върховният касационен съд на Република България,     трето гр. отделение, в закрито съд. заседание на 6 март през 2009 г. в състав:
 
                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЦЕНКА ГЕОРГИЕВА
                                                           ЧЛЕНОВЕ: МАРИЯ  ИВАНОВА
                                                                                  ИЛИЯНА ПАПАЗОВА
 
 като разгледа докладваното от съдия Иванова гр.д. №104/09 г.,
намира следното:
 
Производството е по чл.288, вр. с чл.280 от ГПК.
В него ВКС се произнася по допустимостта и допускането на касационната жалба на Прокуратура на РБ, чрез О. п. – Габрово, срещу въззивното решение на Габровски окръжен съд /ОС/ по гр.д. №192/08 г., с което са уважени съответно до размер на 2000 лв. и 850 лв. предявените от Д. Х. срещу касатора искове за обезщетяване на неимуществени и имуществени вреди на осн. чл.2, т.2 от ЗОДОВ.
Касационната жалба е подадена в срока по чл.283 от ГПК, но е допустима само срещу въззивното решение по иска за обезщетяване на неимуществени вреди. Обжалваемият интерес по иска за обезщетяване на имуществените е под 1000 лв. и затова решението на ОС по този иск не подлежи на касационно обжалване на осн. чл.280, ал.2 от ГПК.
По допускане обжалването на решението по иска за обезщетяване на неимуществените вреди ВКС намира следното: Касаторът се позовава на основанието по чл.280, ал.1, т.2 от ГПК – същественият по делото материалноправен въпрос за определяне размера на обезщетението по справедливост – чл.52 от ЗЗД, се решава противоречиво от съдилищата. Посоченото основание не е налице: В задължителната си практика ВС е приел, че справедливостта по см. на чл.52 от ЗЗД не е абстрактно понятие, а е свързана с преценката на редица конкретни обективни обстоятелства, които съдът взема предвид при определяне размера на обезщетението / ППВС №4/68 г., т.2/. При различните дела за обезвреда тези обстоятелства са различни, което обуславя и разлика в размера на присъденото обезщетение, без тя да обосновава противоречиво решаван въпрос по см. на чл.280, ал.1,т.2 от ГПК.
В случая съдът е отчел физическите и душевни страдания на ищцата през 12-те дни арест / неудобствата и унижението от задържането/, постоянния страх от осъждане за тежкото престъпление по чл.156, ал.2, т.1 и 3, вр. с чл.20 от НК, в извършването на което била обвинена и впоследствие – оправдана, преживените негативни емоции в досъдебната и съдебна фаза на наказателното производство, продължило повече от 3 години. При отчитане на установените конкретни за случая обективни обстоятелства, засягащи личността на ищцата, обезщетението за неимуществени вреди е определено от ОС по справедливост – не абстрактно и произволно, само с назоваването й като законов критерий – а по указания в задължителната практика на ВС начин.
Не са налице основания за допускане на касационно обжалване по жалбата в допустимата й част и ВКС на РБ, трето гр. отд.
О П Р Е Д Е Л И :
 
ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ като недопустима на осн. чл.280, ал.2 от ГПК касационната жалба на Прокуратура на РБ, чрез О. п. Габрово, срещу въззивното решение на Окръжен съд Габрово по гр.д. №192/08 г. от 28.08.08 г. по иска за обезщетяване на имуществени вреди, с обжалваем интерес под 1000 лв.
НЕ ДОПУСКА касационно обжалване на посоченото въззивно решение в останалата му част – по иска за обезщетяване на неимуществени вреди.
Определението само в частта за оставяне жалбата без разглеждане подлежи на обжалване пред друг състав на ВКС в едноседмичен срок от съобщението..
 
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
 
ЧЛЕНОВЕ:
 

Scroll to Top