Определение №308 от 40702 по ч.пр. дело №261/261 на 3-то гр. отделение, Гражданска колегия на ВКС

2

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№ 308

С. 08.06.2011 година

В ИМЕТО НА НАРОДА

Върховният касационен съд на Република България, трето гражданско отделение, в закрито заседание на 7 юни две хиляди и единадесета година в състав:
Председател: Ценка Георгиева
Членове: М. И.
И. П.

като изслуша докладваното от съдията Ц. Г. гр.д. № 261/2011г., за да се произнесе взе пред вид следното:

Производството е образувано по частна жалба на [фирма] [населено място], [община], Област Д., подадена от пълномощника адв. А. К., срещу определението на Варненския апелативен съд, № 634 от 25.11.2010г. по в.ч.гр.д. № 564/2010г., с което е потвърдено определението на Добричкия окръжен съд, 489 от 20.07.2010г. по гр.д. № 548/2010г., с което е оставена без разглеждане като процесуално недопустима частната жалба на [фирма] срещу действията на ЧСИ по въвод във владение, извършен на 08.06.2010г. в [населено място], и е прекратено производството по делото.
Ответникът [фирма] /в несъстоятелност/ [населено място] в подадения писмен отговор изразява становище за неоснователност на жалбата.
Върховният касационен съд намира частната жалба за процесуално недопустима поради следните съображения:
С обжалваното определение Варненският апелативен съд е потвърдил определение на окръжен съд, с което е оставена без разглеждане частната жалба на [фирма] срещу извършения от ЧСИ въвод във владение, и е прекратено производството по делото. Определението на апелативния съд, с което е оставено в сила определението на окръжния съд, с което е прекратено производството по делото по обжалване действията на съдебен изпълнител, е окончателно.
Съгласно ТР № 3/2005г. ОСГТК на ВКС, което не е загубило значение, в производството по чл. 435 – 437 ГПК окръжният съд действа не като въззивна инстанция, а като контролно отменителна инстанция, чието решение е окончателно. Преграждащите определения на окръжния съд подлежат на обжалване пред съответния апелативен съд, чието определение не подлежи на обжалване. Компетентността на Върховния касационен съд по чл. 274, ал. 3, т. 1 ГПК е относно съдебни актове, които подлежат на триинстанционно разглеждане, а производството по обжалване на действията на съдебния изпълнител е уредено като двуинстанционно.
По изложените съображения частната жалба на [фирма] следва да се остави без разглеждане.
Водим от горното Върховният касационен съд, състав на трето гражданско отделение

О П Р Е Д Е Л И :

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ частната жалба на [фирма] [населено място], срещу определението на Варненския апелативен съд, № 634 от 25.11.2010г. по в.ч.гр.д. № 564/2010г.
ОПРЕДЕЛЕНИЕТО може да се обжалва с частна жалба пред друг тричленен състав на ВКС в едноседмичен срок от съобщението.

Председател:

Членове:

Scroll to Top