Определение №338 от 40644 по ч.пр. дело №255/255 на 2-ро тър. отделение, Търговска колегия на ВКС

3
О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№ 338
София, 11.04.2011 година

ВЪРХОВЕН КАСАЦИОНЕН СЪД на Република България, Търговска колегия, Второ отделение, в закрито заседание на шести април през две хиляди и единадесета година в състав :

ПРЕДСЕДАТЕЛ : ТАТЯНА ВЪРБАНОВА
ЧЛЕНОВЕ : КАМЕЛИЯ ЕФРЕМОВА
БОНКА ЙОНКОВА

изслуша докладваното от съдия Бонка Йонкова ч. т. д. № 255/2011 година и за да се произнесе, взе предвид следното :

Производството е образувано по частна жалба на [фирма] -[населено място] срещу определение № 428 от 14.02.2011 г. по ч. гр. д. № 292/2011 г. на П. окръжен съд, VІ-ти гр. състав, с което не е прието подаденото от дружеството – частен жалбоподател възражение по чл.423, ал.1 от ГПК за ненадлежно връчване на заповед № 8244/17.09.2010 г. за изпълнение на парично вземане въз основа на документ по чл.417 от ГПК, издадена по заявление на [фирма] в производството по ч. гр. д. № 13639/2010 г. на П. районен съд, за сумата 500 000 лв., дължима по запис на заповед от 01.03.2010 г., ведно със законни лихви и разноски.
В частната жалба се излагат подробни съображения за неправилност на обжалваното определение поради нарушение на закона и необоснованост и се прави искане за неговата отмяна.
Ответникът по частната жалба [фирма] -[населено място] оспорва жалбата като неоснователна с аргументи в писмен отговор от 17.03.2011 г. и моли за потвърждаване на атакуваното с нея определение.
Върховен касационен съд, Търговска колегия, състав на Второ отделение, след преценка на данните по делото, констатира следното :
Частната жалба е подадена в преклузивния срок по чл.275, ал.1 от ГПК от надлежна страна в процеса, но е процесуално недопустима, тъй като е насочена срещу неподлежащ на обжалване съдебен акт.
В разпоредбата на чл.274, ал.1 от ГПК са посочени изчерпателно определенията на съда, които могат да бъдат обжалвани с частна жалба по реда на инстанционния контрол. Процесуална възможност за обжалване е предвидена само за определенията, които преграждат по-нататъшното развитие на делото /т.1/, както и за определенията, изрично посочени в закона /т.2/. Определението, с което въззивният съд се произнася по подадено от длъжника възражение по чл.423, ал.1 от ГПК срещу издадена по реда на чл.410 или чл.417 от ГПК заповед за изпълнение, не прегражда развитието на делото и с оглед на това не подлежи на обжалване по силата на чл.274, ал.1, т.1 от ГПК. Обжалваемостта на определението не произтича и от нормата на чл.274, ал.1, т.2 от ГПК, доколкото в процесуалния закон изобщо не е предвидена възможност същото да бъде предмет на инстанционен контрол за законосъобразност.
В производството по чл.423 от ГПК компетентният съд не се произнася в качеството на въззивна инстанция по правилността на първоинстанционен съдебен акт, постановен в хода на заповедното производство, а упражнява възложени му от закона правомощия за извънинстанционна проверка по повод надлежното връчване на заповедта за изпълнение на длъжника и предпоставките за реализиране на правото му на защита срещу последиците на издадената заповед. Предвид характера на разглежданото производство, определението на съда по чл.423, ал.3 от ГПК не притежава белезите на същинско въззивно определение, за да е възможно обжалването му при предпоставките на чл.274, ал.3 от ГПК.
Отсъствието на регламентирана в процесуалния закон възможност за обжалване на определенията по чл.423, ал.3 от ГПК обосновава извод за недопустимост на частната жалба на [фирма], с която е атакувано определението по ч. гр. д. № 292/2011 г. на П. окръжен съд, постановено по реда и при условията на чл.423 от ГПК. Обстоятелството, че в определението съдът е дал указания за възможността да бъде обжалвано пред Върховния касационен съд, е ирелевантно за допустимостта на частната жалба, тъй като неправилните указания по повод на обжалваемостта не пораждат за обжалващата страна процесуално право, каквото не е предвидено в закона. Поради недопустимостта на частната жалба същата следва да бъде оставена без разглеждане.

Мотивиран от горното, Върховен касационен съд, Търговска колегия, състав на Второ отделение,
О П Р Е Д Е Л И :

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ частната жалба на [фирма] -[населено място] срещу определение № 428 от 14.02.2011 г., постановено по ч. гр. д. № 292/2011 г. на П. окръжен съд, VІ-ти гр. състав.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО може да се обжалва с частна жалба пред друг тричленен състав на Търговска колегия при Върховен касационен съд в едноседмичен срок от връчването.

ПРЕДСЕДАТЕЛ :

ЧЛЕНОВЕ :

Scroll to Top