О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
№ 45
София, 26.01.2010 год.
ВЪРХОВЕН КАСАЦИОНЕН СЪД – Търговска колегия, І т.о. в закрито заседание на двадесет и пети януари две хиляди и десета година в състав:
Председател: Таня Райковска
Членове: Дария Проданова
Тотка Калчева
като изслуша докладваното от съдията Проданова т.д. № 878 по описа за 2009 год. за да се произнесе взе предвид следното:
Производството е по реда на чл.288 ГПК.
Постъпила е касационна жалба от “Т”Е. срещу Решение № 153 от 08.06.2009 год. по гр.д. № 228/2009 год. на Л. окръжен съд.
Въззивното решение е постановено по жалбата на “Т”Е. срещу решението от 09.03.2009 год. по гр.д. № 578/2008 год. на Т. районен съд с което са били отхвърлени, като неоснователни предявените от “Т”Е. срещу “Т”АД два обективно съединени иска с правно основание чл.59 ЗЗД.
Между страните са сключени два наемни договора за магазинни помещения в гр. Т.. Т. на ищеца е, че магазините са били с по-голяма площ от тази, която е дадена под наем на ответника и държейки площта, надвишаваща наетата, неоснователно се е обогатил с разликата над платената наемна цена и действително дължимата за цялата площ. За да приемат, че исковете са неоснователни, съдилищата са се позовали на това, че наемната цена не е договорена на км.м. площ, а за глобално за ползваната търговска площ, която действително е била по-малка с оглед издадения патент за търговска дейност.
В изложението по чл.284 ал.3 т.1 ГПК (депозирано на 39.06.2009 год.), се съдържа обстоен анализ на термина “съществен”, съдържащ се в ал.1 на чл.280 ГПК. Посочено е основанието по чл.280 ал.1 т.3 ГПК с позоваването, че “налице е преюдициалното изискване въпросът да е съществен и да е от значение за точното прилагане на закона и решението е неправилно, тъй като е налице съществено нарушение на съдопроизводствените правила, поради липса на мотиви, обосноваващи правните изводи на съда”.
Становището на настоящия съдебен състав, че предпоставката на чл.280 ал.1 т.3 ГПК не е налице, произтича от следното:
Независимо, че с Решение № 4 от 16.06.2009 год. По к.д. № 4/2009 год. Терминът “съществен” е обявен за противоконституционен, не това е определящо за преценката по чл.288 ГПК на настоящия съдебен състав. Липсва каквато и да е формулировка на правен въпрос, произнасянето по който е обусловило изхода на спора по делото. За да е налице предпоставката по т.3 на чл.280 ал.1 ГПК, би следвало това да е такъв правен въпрос по който липсва установена съдебна практика или произнасянето по него би довело до нова или различна аргументация имаща значение за развитието на правото. Касаторът очевидно свързва тезата си за неправилна преценка от страна на въззивния съд на фактите и обстоятелствата по делото и оттам – крайните изводи по основателността на двата обективно съединените иска по чл.59 ЗЗД. Дори такова нарушение да е било допуснато, то касае преценката на конкретните факти и обстоятелствата по делото, поради което произнасянето би било без значение за точното прилагане на закона и развитието на правото.
Липсва основание за допускане на факултативния касационен контрол, поради което, Върховният касационен съд – Търговска колегия, състав на І т.о.
О П Р Е Д Е Л И:
НЕ ДОПУСКА касационно обжалване на Решение № 153 от 08.06.2009 год. по гр.д. № 228/2009 год. на Л. окръжен съд.
Определението е окончателно.
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ: 1. 2.