О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
№ 486
София, 26.06.2014 г.
Върховният касационен съд на Република България, Четвърто гражданско отделение, в закрито заседание на двадесет и пети юни две хиляди и четиринадесета година в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: СТОИЛ СОТИРОВ
ЧЛЕНОВЕ: ВАСИЛКА ИЛИЕВА
ЗОЯ АТАНАСОВА
при секретар
и в присъствието на прокурора
изслуша докладваното от съдията ВАСИЛКА ИЛИЕВА
ч.гр.дело № 2794/2014 година
Производството е по чл.274 ал.2 ГПК във вр.ал.1,т.1 ГПК.
Образувано е по частна жалба на адв.Д.Д. – пълномощник на Р. Л. П.,С. Д. М.,П. Ф. В.,В. Д. У. – К.,Т. Г. Н.,Е. П. П.,Ю. в. К. и С. М. К. срещу определение № 68/ 07.03.2014 год. по ч.гр.д.№ 984/2014 год. на ВКС,ІІ г.о.,с което е оставена без разглеждане частната им касационна жалба,като процесуално недопустима и производството по делото е прекратено. Правят се бланкетни оплаквания за неправилност на постановеното определение,като се твърди,че позовавайки се на материалния интерес съдът не им е дал достъп до справедлив съдебен процес. Молят за отмяна на обжалваното определение.
Върховният касационен съд, състав на Четвърто гражданско отделение, за да се произнесе съобрази следното:
Частната жалба е допустима – подадена е в срок срещу подлежащ на обжалване съдебен акт от легитимирано лице.
Разгледана по същество е неоснователна.
За да прекрати производството по делото,като процесуално недопустимо,съставът на ВКС е отчел обстоятелството,че цената на всеки от обективно и субективно съединените искове е под 5000 лв.,която сума ограничава касационното обжалване на постановеното въззивно определение, съгласно разпоредбата на чл.280 ал.2 ГПК/в редакцията й в ДВ бр.100/2010 год.,в сила от 21.12.2010 год./
Обжалваното определение е правилно и процесуално допустимо.
Разпоредбата на чл.274,ал.4 ГПК препращаща към разпоредбата на чл.280,ал.2 ГПК е приложена според точния смисъл на закона, като е съобразено, че частната касационна жалба е подадена след изменението с ДВ. бр. 100/2010 г. и критерият за определяне допустимостта на самото касационно производство е цената на иска – при изискване за минимален праг от 5000 лв. Разпоредбата е императивна и съгласно нея не подлежат на касационно обжалване решения на въззивния съд, с цена на иска под 5000 лева. По релевантния въпрос за приложението на чл.274,ал.4 ГПК във вр.чл. 280, ал. 2 ГПК не са изложени оплаквания и относими съображения от страна на жалбоподателите. Развитите в жалбата доводи ,че ВКС е следвало да се произнесе по съществото й,а не да прегражда по-нататъшното развитие на делото,като прекратява производството,са неотносими към направения извод за недопустимост на касационното обжалване, съгласно разпоредбата на чл.274,ал.4 ГПК във вр.чл. 280, ал. 2 ГПК,поради което като такива те не могат да бъдат „правното основание“ за исканата отмяна на определението като неправилно.
Настоящият тричленен състав споделя изцяло, като правилни изводите за недопустимост на касационното обжалване, поради което определението, с което е прекратено касационното производство поради необжалваемостта на въззивното определение по критерия на чл.274,ал.4 ГПК във вр.чл. 280, ал. 2 ГПК, подлежи на потвърждаване.
Водим от изложените съображения Върховният касационен съд, състав на ІV г.о.,
О П Р Е Д Е Л И :
ПОТВЪРЖДАВА определение № 68/ 07.03.2014 год. по ч.гр.д.№ 984/2014 год. на ВКС,ІІ г.о.
Определението е окончателно.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ЧЛЕНОВЕ: