2
определение по ч.гр.д.№ 6420 от 2013 г. на ВКС на РБ, ГК, Първо отделение
О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
№ 516
София, 31.10.2013 г.
В ИМЕТО НА НАРОДА
Върховният касационен съд на Република България, Първо отделение на Гражданска колегия в закрито съдебно заседание на двадесет и трети октомври две хиляди и тринадесета година в състав:
ЕДСЕДАТЕЛ: БРАНИСЛАВА ПАВЛОВА ЧЛЕНОВЕ: ТЕОДОРА ГРОЗДЕВА
ВЛАДИМИР ЙОРДАНОВ
като изслуша докладваното от съдия Т.Гроздева ч.гр.д.№ 6420 по описа за 2013 г. приема следното:
Производството е по реда на чл.274, ал.3 от ГПК.
Образувано е по частна жалба на Т. Ц. Х. срещу определение № 2277 от 22.07.2013 г. по ч.гр.д.№ 2071 от 2013 г. на Пловдивския окръжен съд, въззивно гражданско отделение, девети състав, с което е потвърдено определение № 6362 от 13.05.2013 г. на Пловдивския районен съд за прекратяване на гр.д.№ 3660 от 2011 г.
В частната жалба се излагат съображения за неправилност на съдебния акт и се моли същият да бъде отменен.
Като основание за допускане на касационното обжалване се сочи чл.280, ал.1, т.3 от ГПК. Частният жалбоподател счита, че от значение за точното прилагане на закона и за развитието на правото би било произнасянето на ВКС по въпроса: следва ли при произнасянето си съдът да обсъди всички представени по делото доказателства или може да се позове само на заключението на приета по делото експертиза.
Ответникът по частната жалба А. В. Х. не взема становище по нея.
Върховният касационен съд на РБ, Гражданска колегия, Първо отделение, след като взе предвид становищата на страните, приема следното: Частната жалба е подадена от легитимирана страна /ищец по делото/ и в срока по чл.275, ал.1 от ГПК. Тъй като е срещу акт на въззивен съд, с който по същество се оставя без уважение частна жалба срещу определение на първоинстанционен съд за прекратяване на делото, съгласно чл.274, ал.3, т.1 от ГПК тази частна жалба подлежи на касационно обжалване, само ако са налице някои от основанията на чл.280, ал.1 от ГПК. Тоест, ако е налице противоречие с практика на ВКС или на съдилищата в страната по посочен от жалбоподателя материалноправен или процесуалноправен въпрос или ако произнасянето на ВКС по такъв въпрос би било от значение за точното прилагане на закона или за развитието на правото по смисъла на чл.280, ал.1, т.3 от ГПК.
Касационното обжалване на определението не следва да се допуска, тъй като не е налице посоченото от жалбоподателя основание за допускане на касационно обжалване по чл.280, ал.1, т.3 от ГПК. Съгласно приетото в т.4 от Тълкувателно решение № 1 от 19.02.2010 г. по т.гр.д. № 1 от 2009 г. на О. на ВКС, произнасянето на ВКС е от значение за точното прилагане на закона и за развитието на правото по смисъла на чл.280, ал.1, т.3 от ГПК, когато по конкретния спор няма приложима правна норма, поради което се налага прилагането на закона или на правото по аналогия, или когато приложимата правна норма е неясна, поради което се налага нейното тълкуване от ВКС, или когато поради промяна в законодателството или в обществените условия се налага да бъде променено едно вече дадено от ВКС тълкуване на дадена правна норма.
В конкретния случай по поставения от жалбоподателя правен въпрос /следва ли при произнасянето си съдът да обсъди всички представени по делото доказателства или може да се позове само на заключението на приета по делото експертиза/ няма неяснота в приложимите правни норми /чл.12 и чл.235 от ГПК/ и е налице задължителна практика на ВКС, на която обжалваното определение не противоречи /тъй като при решаване на въпроса за наличието на сила на пресъдено нещо по спора съдът е взел предвид не само приетото по делото заключение на съдебно-техническата експертиза, но и останалите представени и приети по делото доказателства, включително и доказателствата по приложените към това дело гр.д.№ 415 от 2008 г. на Пловдивския районен съд и гр.д.№ 3563 от 2008 г. на Пловдивския окръжен съд/ и от постановяването на която не са настъпили промени в законодателството или в обществените условия, които да налагат промяната на тази практика.
По изложените съображения съставът на Върховния касационен съд на РБ, Гражданска колегия, Първо отделение
О П Р Е Д Е Л И :
НЕ ДОПУСКА до касационно разглеждане частната жалба на Т. Ц. Х. срещу определение № 2277 от 22.07.2013 г. по ч.гр.д.№ 2071 от 2013 г. на Пловдивския окръжен съд, въззивно гражданско отделение, девети състав, с което е потвърдено определение № 6362 от 13.05.2013 г. на Пловдивския районен съд за прекратяване на гр.д.№ 3660 от 2011 г. на основание чл.299 от ГПК.
Определението е окончателно и не подлежи на обжалване.
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ: 1. 2.