Определение №55 от 40000 по търг. дело №541/541 на 1-во тър. отделение, Търговска колегия на ВКС

            Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е
                                                                               № 55
    Гр.София, 06.07.2009 г.
 
            В  И М Е Т О  Н А   Н А Р О Д А
 
ВЪРХОВНИЯТ КАСАЦИОНЕН СЪД на Република България, Търговска колегия, Първо отделение, в закрито заседание на втори юли през две хиляди и девета година, в състав:
           
                                                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: Таня Райковска
                                             ЧЛЕНОВЕ:           Дария Проданова                                                                                          
                                                                                                                 Тотка Калчева
 
при секретаря …………………………, след като изслуша докладваното от съдия Калчева, т.д.№ 541 по описа за 2009г., за да се произнесе, взе предвид следното:
 
Производството е по чл.247 ГПК.
Образувано е по молба на Л. А. Р. , гр. С. за поправка на очевидна фактическа грешка в решение № Ф-21/16.03.1992г., постановено по ф.д. № 339/1991г. от Върховния касационен съд, V г.о.
Според молителя съгласно чл.29 от устава на Републиканската партия, партията се представлява от нейния председател съвместно с член на Националния комитет, докато в решението е посочено, че партията се представлява от председателя и секретаря.
Настоящият състав на Първо отделение на Търговската колегия на ВКС намира, че молбата по чл.247 ГПК е неоснователна.
Поправка на очевидна фактическа грешка по смисъла на чл.247 ГПК се допуска, когато е налице несъответствие между формираната истинска воля на съда и нейното външно изразяване в писмения текст на решението. Формираната от съда воля трябва да следва от мотивите на съдебния акт, а изразяването й да е обективирано в диспозитива. За да са налице условията по чл.247 ГПК е необходимо грешката да е установима без затруднения и да не се налага тълкуване на волята на съда. Недопустимо е по реда на поправката да се замества неправилно формирана или липсваща воля на съдебния състав.
В случая, не съществува несъответствие между мотивите и диспозитива на решението на състава на ВКС. Не е налице и техническа грешка при изписване на представителството на партията, с оглед на обстоятелството, че жалбата, по което се е произнесъл съдебния състав, е депозирана от председателя и секретаря на партията. Евентуалното несъответствие между вписаното представителство на партията и уредбата му в устава, не представлява очевидна фактическа грешка по смисъла на чл.247 ГПК.
По тези съображения молбата следва да се остави без уважение.
Мотивиран от горното, Върховният касационен съд
 
 
Р Е Ш И :
 
 
ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата на Л. А. Р. , гр. С. за поправка на очевидна фактическа грешка в решение № Ф-21/16.03.1992г., постановено по ф.д. № 339/1991г. от Върховния касационен съд, V г.о.
Решението не подлежи на обжалване.
 
 
 
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
 
ЧЛЕНОВЕ: 1.
 
2.
 

Scroll to Top