2
О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
№ 565
Гр.С., 18.07.2011 г.
ВЪРХОВНИЯТ КАСАЦИОНЕН СЪД на Република България, Търговска колегия, Първо отделение, в закрито заседание на четиринадесети юли през две хиляди и единадесета година, в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: Таня Райковска
ЧЛЕНОВЕ: Д. П.
Т. К.
при секретаря …………………, след като изслуша докладваното от съдия К., ч.т.д.№ 444 по описа за 2011г., за да се произнесе, взе предвид следното:
Производството е по чл.274, ал.2 вр. ал.1, т.1 ГПК.
Образувано е по частна жалба “А. Т.” А., [населено място] срещу определение № 289/18.03.2011г., постановено по ч.т.д.№ 942/10г., с което Върховният касационен съд, ТК, ІІ отд. е оставил без разглеждане частната касационна жалба против определение № 507/11.10.2010г. по в.ч.гр.д.№ 883/10г. на Великотърновския окръжен съд в частта за отмяна на разпореждане № 2275/28.12.2009г. по гр.д.№ 1964/10г. на Районен съд Горна Оряховица за допускане на незабавно изпълнение на заповед за изпълнение, в частта, с която е отхвърлено заявлението за издаване на изпълнителен лист по чл.418 ГПК и в частта, с която е обезсилен издадения изпълнителен лист.
Частният жалбоподател поддържа, че определението е неправилно и моли за неговата отмяна.
Ответникът Ц. Д. И., [населено място] не взема становище по частната жалба.
Върховният касационен съд, Търговска колегия, І отд. констатира, че частната жалба е допустима, но неоснователна.
За да постанови обжалваното определение съставът на ВКС е приел, че с въззивното определение не се прегражда по-нататъшното развитие на делото и не се разрешава по същество материалноправния спор относно съществуването на вземането.
Определението е правилно.
Съставът на ВКС, ТК, ІІ отд. правилно е приложил нормата на чл.274, ал.3 ГПК, според която подлежат на обжалване с частна касационна жалба пред ВКС определенията на въззивните съдилища, с което се оставят без уважение частни жалба срещу определения, преграждащи по-нататъшното развитие на делото и определения, с които се дава разрешение по същество на други производства или се прегражда тяхното развитие. Обжалваните въззивни определения не попадат в категорията на съдебните актове по чл.274, ал.3 ГПК, поради което са изключени от касационен контрол.
По тези съображения определението на ВКС следва да се потвърди.
Мотивиран от горното, Върховният касационен съд
О П Р Е Д Е Л И :
ПОТВЪРЖДАВА определение № 289/18.03.2011г., постановено по ч.т.д.№ 942/10г. от Върховния касационен съд, ТК, ІІ отд.
Определението не подлежи на обжалване.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ЧЛЕНОВЕ: