Определение №600 от 40805 по ч.пр. дело №511/511 на 1-во тър. отделение, Търговска колегия на ВКС

2
Определение по ч.т.д. № 511/2011 год. на ВКС-ТК, І т.о.
О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№600

С., 19.09.2011 год.

ВЪРХОВЕН КАСАЦИОНЕН СЪД – Търговска колегия, І т.о. в закрито заседание на тринадесети септември през две хиляди и единадесета година в състав:

Председател: Таня Райковска
Членове: Д. П.
Т. К.

като изслуша докладваното от съдията П. ч.т.д. № 511 по описа за 2011 год. за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по чл.274 ал.3 ГПК.
Образувано е по частната касационна жалба на [фирма] срещу Определение № 270 от 13.05.2011 год. по ч.гр.д.№ 166/2011 год. на Русенския окръжен съд с което е отменено определението от 22.03.2011 год. по ч.гр.д.№ 102/2011 год. на Русенски районен съд. С това определение е била обезсилена на основание чл.415 ал.2 ГПК издадената по реда на чл.410 ГПК заповед за изпълнение на парично вземане в полза на [фирма] срещу [фирма].
Частният жалбоподател сочи, че следва да бъде допуснато на касационното обжалване на основание чл.чл.280 ал.1 т.1 и 3 ГПК.
В представен по реда и в срока на чл.276 ал.1 ГПК писмен отговор, [фирма] сочи, че липсват основания за допускане на касационен контрол, както и, че частната жалба е неоснователна.
Върховният касационен съд-Търговска колегия, състав на І т.о. отделение намира, че частната жалба е подадена в преклузивния срок по чл.275 ал.1 ГПК, но с нея се иска касиране на акт, неподлежащ на касационно обжалване съгласно чл.274 ал.3 т.1 ГПК.
По искане на [фирма] Русенският районен съд е издал на основание чл.410 ГПК заповед за изпълнение срещу [фирма]. Дружеството-ответник е представило доказателства за депозирано писмено възражение по чл.414 ал.2 ГПК.
Съдът е указал на заявителя, че може да предяви иск за вземането в 1-месечен срок. Като е счел, че не са представени доказателства за предявяване на иска в предвидения от закона срок, Русенският районен съд на основание чл.415 ал.2 ГПК е обезсилил издадената заповед.
Произнасяйки се по частната жалба на [фирма], Русенският окръжен съд е счел, че срокът е спазен, поради което е отменил акта с който заповедта е обезсилена.
Независимо от неправилното посочване в диспозитива на определението на Русенския окръжен съд, актът на въззивния съд не е от категорията съдебни актове, подлежащи на касационен контрол. С него не е оставена без уважение частна жалба срещу определение, преграждащо развитието на заповедното производство (т.1 на чл.274 ал.3 ГПК) и с него не се дава разрешение по същество на това производство (т.2 на чл.274 ал.3 ГПК).
Определението с което Р. е отменил разпореждането по чл.415 ал.2 ГПК е влязло в сила като необжалваемо от датата на обявяването му. Посочването в диспозитива му, че подлежи на обжалване пред ВКС е без значение и не е създало висящност на касационното производство.
С настоящото определение само се констатира факта, че е обжалван акт, който не подлежи на касационен контрол, поради което то е окончателно и не подлежи на обжалване по реда на чл.274 ал.2 предл.2 ГПК. Поради това, съставът на І т.о.

О П Р Е Д Е Л И :

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ частната касационна жалба на [фирма] срещу Определение № 270 от 13.05.2011 год. по ч.гр.д.№ 166/2011 год. на Русенския окръжен съд.
Определението е окончателно.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ: 1.

2.

Scroll to Top