Определение №627 от 40135 по ч.пр. дело №561/561 на 3-то гр. отделение, Гражданска колегия на ВКС

О    П    Р    Е    Д    Е    Л    Е    Н    И    Е
 
                               № 627
 
                 София, 18.11.2009 година
 
                                  В  ИМЕТО  НА  НАРОДА                                    
 
Върховният касационен съд на Република България, трето гражданско отделение, в закрито съдебно заседание на 17 септември две хиляди и девета година в състав:
 
                                      Председател: Ценка Георгиева
                                             Членове:  Мария Иванова
                                                              Илияна Папазова
 
като изслуша докладваното от съдията Ц. Георгиева гр.д. №  561/2009г., за да се произнесе взе пред вид следното:
 
Производството е по чл. 279 във вр. чл. 274, ал. 2 във вр. ал. 1, т. 1 ГПК.
Образувано е по частна жалба на И. Г. Н. от с. Б., обл. Ловешка, срещу разпореждане на Ловешкия окръжен съд от 25.06.2009г. по в.гр.д. № 34/2009г., с което е върната касационната жалба на И. Г. против решение № 84 от 27.03.2009г., постановено по същото дело.
Частната жалба е постъпила в срока по чл. 275, ал. 1 ГПК срещу определение, което прегражда по-нататъшното развитие на делото, и е процесуално допустима съгласно чл. 274, ал. 2, предл. второ във вр. ал. 1, т. 1 ГПК. Разгледана по същество частната жалба е неоснователна поради следните съображения:
Въззивният съд е върнал касационната жалба на И. Г. като подадена след срока по чл. 283 ГПК. Приел е, че по силата на чл. 247, ал. 4 ГПК срокът за обжалване на основното решение започва да тече след връчване на съобщение за него, а не след връчване на съобщение за решението за поправка на очевидна фактическа грешка.
Определението е правилно.
Решението за поправка на очевидна фактическа грешка важи с обратна сила и заедно с поправеното решение представлява едно цяло. То има самостоятелно съществуване само относно наличието на очевидна фактическа грешка. В случая предмет на касационната жалба не е наличието на очевидна фактическа грешка, а основното решение. Правилно въззивният съд е приел, че срокът за обжалване на основното решение започва да тече от съобщаването му на страната, а не от съобщаването на решението за поправка.
Водим от горното Върховният касационен съд, състав на трето гражданско отделение
 
О П Р Е Д Е Л И :
 
ОСТАВЯ В СИЛА разпореждането на Ловешкия окръжен съд от 25.06.2009г. по в.гр.д. № 34/2009г., с което е върната касационната жалба на И. Г. против решение № 84 от 27.03.2009г., постановено по същото дело.
ОПРЕДЕЛЕНИЕТО е окончателно.
 
Председател:
 
Членове:
 

Scroll to Top