Определение №628 от 27.9.2013 по ч.пр. дело №5062/5062 на 4-то гр. отделение, Гражданска колегия на ВКС

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№ 628
гр.София, 27.09.2013 г.

Върховният касационен съд на Република България, четвърто гражданско отделение, в закрито съдебно заседание на двадесет и трети септември две хиляди и тринадесета година в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: СВЕТЛА ЦАЧЕВА
ЧЛЕНОВЕ: АЛБЕНА БОНЕВА
БОЯН ЦОНЕВ
като изслуша докладвано от съдията Албена Бонева частно гр.дело № 5062/2013 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството по делото е образувано е по частна жалба, подадена от [фирма], П., представлявано от управителя С. В. П. чрез адв. С. Й. Б. от АК – П. срещу определение № 950/08.04.2013 г., постановено по частно гражданско дело № 364/2013 г. от Пловдивския апелативен съд, трети граждански състав.
Частната жалба е подадена в срок и от легитимна страна, но срещу акт, изключен от касационен контрол.
Съставът на апелативния съд е потвърдил определение на Пловдивския окръжен съд, с което е оставена без разглеждане жалба срещу действия на частен съдебен изпълнител.
В производството по чл. 436 и сл. ГПК окръжният съд действа като контролно-отменителна инстанция, като чл. 437, ал. 4 ГПК определя, че решението по същество е окончателно.
При действието на новия кодекс, не е променен характера на производството по обжалване действията на съдия-изпълнителя, нито режима на обжалване на съдебните актове, включително по чл. 438 ГПК – тези на окръжния съд не подлежат на обжалване, а преграждащите и другите определения, подлежащи на обжалване с частна жалба, се разглеждат не от Върховния касационен съд, а от съответния апелативен съд и неговите актове са окончателни.
В случая, Пловдивският апелативен съд се е произнесъл с окончателен съдебен акт. Той не е въззивна инстанция по спора, за да подлежат определенията, с които потвърждава преграждащите определения на първата инстанция, на касационна проверка по чл. 274, ал. 3 ГПК.
В случая, приложими са разясненията, дадени с т. 2 ТР № 3 от 12.07.2005 г. на ВКС по тълк. д. № 3/2005 г., ОСГК и ТК, които не са загубили значение при действието на ГПК от 2007 г., както последователно се приема и в трайно формираната практика на Върховния касационен съд.
В заключение, частната жалба е недопустима и следва да бъде върната, а образуваното по нея производство, прекратено.
МОТИВИРАН от горното, съдът
О П Р Е Д Е Л И:

ВРЪЩА частна жалба срещу подадена от [фирма], П., представлявано от управителя С. В. П. чрез адв. С. Й. Б. от АК – П. срещу определение № 950/08.04.2013 г., постановено по частно гражданско дело № 364/2013 г. от Пловдивския апелативен съд, трети граждански състав.
ПРЕКРАТЯВА производството по ч.гр.д. № 5062/2013 г. на Върховния касационен съд, четвърто гражданско отделение.
ОПРЕДЕЛЕНИЕТО може да се обжалва с частна жалба в едноседмичен срок от съобщаването му пред друг тричленен състав на Върховния касационен съд.

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ:

Scroll to Top