О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
№ 730
С., 08.12. 2011 г.
Върховният касационен съд, гражданска колегия, четвърто отделение, в закрито заседание на пети декември две хиляди и единадесета година в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: СВЕТЛА ЦАЧЕВА
ЧЛЕНОВЕ: АЛБЕНА БОНЕВА
ВЛАДИМИР ЙОРДАНОВ
като разгледа докладваното от съдия А. Бонева ч.гр. дело №
665 по описа за 2011 г. взе предвид следното:
Производството е по чл. 274, ал. 2 ГПК и е образувано по частна жалба, подадена от Д. И. С. чрез адв. Бойка Д. К. срещу определение № 510/10.10.2011 г. на състав на Върховния касационен съд, постановено по частно гражданско дело № 434/2011 г.
Частната жалба е допустима, като подадена в срока по чл. 275, ал. 1 ГПК от легитимно лице и срещу подлежащ на обжалване съдебен акт.
Разгледана по същество, тя е неоснователна:
Д. И. С. чрез адв. С. К. Д. е подала касационна жалба против въззивно решение от 28.06.2010 г. на Софийски градски съд по гр.д. № 10616/2009 г. Тя е образувана в касационно гр.д. № 1582/2010 г.
В процедура по чл. 288 ГПК състав на Върховния касационен съд не е допуснал касационното обжалване.
Срещу това определение са подадени частни жалби от страната, както чрез адв. Куренска, така и чрез адв. Д., вкючително и няколко допълнения към частните жалби, както и такива, адресирани за произнасяне до председателя на Върховния касационен съд.
Частните жалби са върнати като недопустими от тричленен състав на Върховния касационен съд, трето гражданско отделение с определение № 510/10.10.2011 г. по ч.гр.д. № 434/2011 г.
Срещу това определение е постъпила частна жалба, предмет на настоящото производство. Единствените мотиви са за неправилност на определението по чл. 288 ГПК, постановено по касационно гр.д. № 1582/2010 г. на трето гражданско отделение на Върховния касационен съд. По единствения правен проблем, стоящ на преценка в настоящото производство – допустимостта да се обжалва акта по чл. 288 ГПК, няма съображения.
Частната жалба е неоснователна, а обжалваното определение валидно, допустимо и правилно.
В съответствие с разпореденото в чл. 274, ал. 2, вр. ал. 1 ГПК е съобразено, че определението по чл. 288 ГПК не е преграждащо, нито изрично в закона е предвидено, че подлежи на обжалване, а е акт, с който се извършва предварителна селекция за допускане на касационното обжалване според факултативно уреденото касационно производство. Изяснено е, че след като определението по чл. 288 ГПК не може да се обжалва, жалбата срещу него е недопустима. Правилно тя е върната.
Доводите на страната – съществува ли е обосновка по чл. 280, ал. 1 ГПК и тя дава ли основание за допускане на касационното обжалване на въззивното решение, е недопустимо да се изследват в настоящото производство, а и те касаят преценката по чл. 288 ГПК, не и правилността на определението, постановено по частното гражданско дело от друг състав на Върховния касационен съд. Страната явно прави смешение между допустимост на производството и допускане на касационно обжалване. Селекцията по чл. 288 ГПК се прави на основанията по чл. 280, ал. 1 ГПК и обхваща само допустимите касационни жалби. В случая, безспорно касационната жалба на Д. С. против въззивното решение на Софийски градски съд е допустима, но съставът е приел, че не са налице строго определените основания, при които може да се допусне до разглеждане.
Отказът да се допусне касационно обжалване на въззивното решение е окончателен съдебен акт, поради което и частната жалба срещу него вече се явява недопустима, както е прието и в ч.гр.д. № 434/2011 г. на ВКС ІІІ ГО.
Предмет на настоящата проверка е единствено изводът по относно допустимостта на частната жалба. Не може да се отменя определението по чл. 288 ГПК /каквото изрично искане има/, нито настоящият състав да се произнася по твърдението за противоречива съдебна практика и да допусне касационната жалба до разглеждане.
На страната следва да бъде пояснено, че исковете й са отхвърлени и спорът не може да бъде пререшен; въззивното решение е влязло в сила, като всички способи за обжалването му са използвани. Не съществува законова възможност – нито процедура, нито по-висш по степен съдебен състав, с които да се постигне промяна на определението по чл. 288 ГПК и разглеждане по същество на касационната жалба против въззивното решение.
В заключение, обжалваното определение следва да бъде оставено в сила.
По изложените съображения, съставът на Върховния касационен съд, четвърто гражданско отделение,
О П Р Е Д Е Л И:
ОСТАВЯ В СИЛА определение № 510/10.10.2011 г. на състав на Върховния касационен съд, трето гражданско отделение, постановено по частно гражданско дело № 434/2011 г.
ОПРЕДЕЛЕНИЕТО НЕ ПОДЛЕЖИ НА ОБЖАЛВАНЕ.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ЧЛЕНОВЕ: