Определение №732 от 3.6.2014 по гр. дело №401/401 на 3-то гр. отделение, Гражданска колегия на ВКС

3

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№ 732

С., 03.06.2014г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

Върховният касационен съд на Република България, трето гражданско отделение, в закрито заседание на двадесети март , две хиляди и четиринадесета година в състав:
Председател : ТАНЯ МИТОВА
Членове : Е. ТОМОВ
Д. ДРАГНЕВ

изслуша докладваното от съдията Е. Т.
гр. дело №401/2014 г.
Производството е по чл. 288 от ГПК .
Образувано е по касационна жалба на [фирма] срещу решение от 26.07.2013г по гр.дело № 8449/2012г. на Софийски градски съд ,постановено по трудов спор за законосъобразност на уволнение поради намаляване обема на работа .
Потвърдено е решение от 05.04.2012 на СРС , с което исковете по чл. 344 ал. т.1 ,2 ,3 КТ са уважени и заповедта за уволнение е отменена , тъй като работодателят не е извършил подбора законосъобразно.Правото е било упражнено чрез изпълнителния директор , който без да се съобрази с предложенията и оценките на назначена комисия , е основал посочването на ищеца като подлежащ на освобождаване работник по лични впечатления , съответно не е била обективирана , нито е доказано да е била извършена съпоставка по показателите , залегнали в законовите критерии , не е извършвана оценка на работата , не е посочена информация по показателите квалификация и ниво при изпълнение на работата , което съдът в мотивите си е изтъкнал като правна необходимост за законосъобразен подбор .
В приложеното към жалбата изложение, като основание за допускане на касационно обжалване се изтъква противоречие между мотивите на обжалваното въззивно решение и тези на ТР №3 от 16.01.2012г по т.д №3/2011г ОСГК .Д. е основан на оценката на жалбоподателя ,че според мотивите на съда следвало писменото доказателство да съдържа преценката по всички показатели за всички работници и служители ,кой може и кой не може да формира решение по отношение на извършения подбор и т.н.т. , което е в ясно противоречие с мотивите на цитираното Тълкувателно решение. Според защитата , съдът е изискал крайният акт по подбора да има определено съдържание , с което променя изцяло предвидената в Тълкувателното решение конструкция . Въпрос не е изрично формулиран , включително във връзка с изтъкнатото определение № 35/2009г на І г.о на ВКС (по реда на чл.288 ГПК,с което не е допуснато касационно обжалване )и част от мотивите на същото ,които са цитирани.Тезата на защитата е , че доказване законосъобразността на подбора се извършва пред съда ,само ако същият е оспорен .
Отговор не е постъпил
След преценка Върховен касационен съд ,ІІІ гр. отделение счита , че не е налице основание за допускане на касационно обжалване по чл. 280 ал.1 т.1 от ГПК , тъй като доводът на касатора за противоречие с практика на ВКС не е подкрепен с обосновка и не е формулиран правен въпрос .
В изложението си касаторът е длъжен да посочи правния въпрос от значение за изхода по конкретното дело, който е обусловил решаващата воля на съда. Съгласно възприетото в т.1 на Тълкувателно решение №1/19.02.2010г. по тълк.д.№1/2009г. по описа на ОСГТК на ВКС, разрешен правният въпрос е този, който е включен в предмета на спора и е обусловил правните изводи на съда по конкретното дело .Освен че не е формулирал правен въпрос , жалбоподателят не е пояснил , нито подкрепил с основани на текстовото съдържание на решението цитати , анализи или аргументи съображенията си за възприетия от него ( в изложението и касационната жалба ) смисъл на решаващите мотиви на съда . О. съдържание на решението не дава основание на защитата да счита , че решаващо е било изискано определено съдържание на т. нар. от касатора „краен акт по подбора”. Съдът е основал решаващите си изводи на това , че реален подбор , по критериите на закона , не е бил установен като извършен ,съгласно представените писмени доказателства , които писмени доказателства – при липса на други ангажирани от работодателя , са установявали по-скоро нарушаването на законовите критерии .
На следващо място ,неоснователно защитата съпоставя предмета на настоящия спор , в който законосъобразността на подбора е оспорена , със случаи при които този спорен въпрос не е повдиган от ищеца по делото . В тълкувателно решение ТР №3 по т.д №3/2011г ОСГК е посочено кои обстоятелства в случаи на оспорване следва положително да бъдат установени , за да бъде зачетена преценката на работодателя при подбор и за да се приеме , че законовите критерии са били приложени. В. съд е съобразил изцяло тези указания .
Воден от горното Върховен касационен съд ІІІ г.о.

О П Р Е Д Е Л И :

Не допуска касационно обжалване на решение от 26.07.2013г по гр.дело № 8449/2012г. на Софийски градски съд

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ: 1. 2 .

Scroll to Top