Разпореждане №195 от 17.9.2019 по нак. дело №/ на отделение, Наказателна колегия на ВКС

РАЗПОРЕЖДАНЕ

№ 195

гр. София, 17.09.2019 година

Галина Тонева – председател на второ наказателно отделение на Върховния касационен съд на Република България, наказателна колегия, като проверих подадената касационна жалба, с вх. № 14264 от 19.07.2019 г. по описа на САС, от адв. Е. М. от АК – К., в качеството му на защитник на подсъдимата Р. В. А., срещу решение № 282 от 01.07.2019 г. по в.н.ч.д. № 669/2019 г. по описа на Софийски апелативен съд, с вх. № 8505 от 13.09.2019 г. по описа на ВКС,
У С Т А Н О В И Х:

С протоколно определение от 21.05.2019 г. по н.о.х.д. № 5839/2018 г. по описа на Софийски градски съд, на основание чл. 289, ал. 1, вр. чл. 24, ал. 1, т. 6 от НПК, е прекратено воденото наказателно производство по делото срещу подсъдимата Р. В. А. и отменена мярката за неотклонение „парична гаранция“ на подсъдимата. С решение № 282 от 01.07.2019 г. по в.н.ч.д. № 669/2019 г. по описа на Софийски апелативен съд, в производство по реда на Глава двадесет и първа от НПК, образувано по протест на прокурор при СГП, е отменено определението на първоинстанционния съд в частта, в която наказателното производство срещу подсъдимата за престъпление по чл. 255, ал. 3, вр. ал. 1, т. 1 от НК е прекратено и делото е върнато в тази част за разглеждането му от друг състав на СГС от стадия на разпоредителното заседание. В частта относно прекратяването на наказателното производство по отношение на подсъдимата за престъпление по чл. 203, вр. чл. 201, вр. чл. 26 от НК, определението на СГС е потвърдено от САС.
Същото не подлежи на последваща инстанционна проверка от касационния съд, тъй като не попада сред съдебните актове, посочени в чл. 346, т. 1 – т. 4 от НПК, които могат да бъдат предмет на касационно обжалване в касационно производство по реда на Глава двадесет и трета от НПК, въпреки че апелативният съд в края на диспозитива на своя съдебен акт е посочил, че постановеното от него определение подлежи на обжалване пред ВКС.
Погрешно дадените указания от съда не могат да дерогират закона.
С оглед на горепосоченото, Софийски апелативен съд е следвало да съобрази процедурата по чл. 351, ал. 5, т. 3 от НПК за връщане на жалбата на подателя като недопустима, като укаже изрично, че разпореждането за връщане може да бъде обжалвано на основание чл. 351, ал. 6 от НПК пред ВКС.
Предвид гореизложеното,
Р А З П О Р Е Ж Д А М:

Отказвам образуване на касационно производство по реда на Глава двадесет и трета от НПК пред Върховния касационен съд по подадената касационна жалба, с вх. № 14264 от 19.07.2019 г. по описа на САС, от адв. Е. М. от АК – К., в качеството му на защитник на подсъдимата Р. В. А., срещу решение № 282 от 01.07.2019 г. по в.н.ч.д. № 669/2019 г. по описа на Софийски апелативен съд, с вх. № 8505 от 13.09.2019 г. по описа на ВКС.
Делото и приложенията към него, ведно с жалбата, да се върнат на Софийски апелативен съд.
Да се уведомят от адв. Е. М. от АК – К. и Р. В. А..

ПРЕДСЕДАТЕЛ НА ОТДЕЛЕНИЕ:

/ ГАЛИНА ТОНЕВА /

Scroll to Top