РАЗПОРЕЖДАНЕ
№ 72
София, 05.04.2018 г.
Галина Захарова – Председател на Второ наказателно отделение на ВКС, като проверих частната касационна жалба на подсъдимия Л. Д., подадена чрез защитника му адв. Я. Т., срещу разпореждане от 02.03.2018 г. и частната касационна жалба на подсъдимия С. Д. Т., подадена чрез адв. В. Р. срещу протоколно определение от 21.02.2018 г., двете постановени по в.н.о.х.д. № 347/2017 г. по описа на Апелативен специализиран наказателен съд, с вх. № 3559 на ВКС от 03.04.2018 г.,
УСТАНОВИХ:
С разпореждане от 17.11.2017 г., са върнати като процесуално недопустими частните жалби на подсъдимите К. Т., Л. Д. и С. Т. против протоколно определение от 21.02.2018 г. с аргумента, че определението не може да се обжалва отделно от съдебния акт, който е предстоящ. С протоколно определение от 21.02.2018 г. по в.н.о.х.д. № 347/2018 г., Апелативен специализиран наказателен съд е наложил на подсъдимите Т., Д. и Т. мярка за процесуална принуда забрана да напускат пределите на Република България.
Посоченото в разпореждане от 21.02.2018 г. на АСпНС указание, че последното подлежи на обжалване пред ВКС в 7-дневен срок от съобщението на страните, е неправилно, защото в НПК не е предвидена подобна процесуална възможност. Производството по чл. 351, ал. 6 от НПК, което вероятно е визирал въззивният съд, давайки това указание, е неприложимо, тъй като то може да бъде инициирано единствено в случаите на върната касационна жалба или протест подадени срещу актовете изчерпателно изброени в чл. 346 от НПК, подлежащи на касационно обжалване. Същевременно протоколно определение от 21.02.2018 г., постановено по в.н.о.х.д. № 347/2018 г., Апелативен специализиран наказателен съд, не попада в категорията актове, посочени в чл. 346 от НПК. Поради което и подадената частна касационна жалба от подсъдимия Л. Д. чрез адв. Я. Т. срещу разпореждане от 02.03.2018 г, е недопустима и не подлежи на разглеждане пред ВКС.
Процесуално недопустима е и частната жалба на подсъдимия С. Д. Т., подадена чрез адв. В. Р. срещу протоколно определение от 21.02.2018 г., постановено по в.н.о.х.д. № 347/2017 г. по описа на Апелативен специализиран наказателен съд, с което е взета мярка за процесуална принуда забрана да напуска пределите на Република България .
Видно от протокола на постановения и обжалван сега съдебен акт, производството е протекло по реда на чл. 270 от НПК – „Производство по мярката за неотклонение и други мерки за процесуална принуда в съдебното производство“.
Разпоредбата на чл. 270, ал. 4 от НПК предвижда, че определението по чл. 270, ал. 3 от НПК подлежи на обжалване и протестиране по реда на глава двадесет и втора от НПК. Производството се развива пред въззивната инстанция, както е озаглавена и самата глава от Кодекса – „Производство пред въззивната инстанция за проверка на определения и разпореждания“. При преценка за допустимостта на подадената частна жалба следва да бъде отчетена характеристиката на производството по глава двадесет и втора от НПК „Производство пред въззивната инстанция за проверка на определения и разпореждания“. От това следва, че по този ред подлежат на обжалване единствено определения, постановени от районен съд или от окръжен съд в случаите, при които последният разглежда делото като първа инстанция. Още повече, че НПК не предвижда възможност пред Върховния касационен съд да се развие въззивно производство.
От гореизложеното следва правният извод, че подадената частна жалба срещу протоколно определение от 21.02.2018 г. по в.н.о.х.д. № 347/2018 г., АСпНС не може да бъде повод за образуване на производство пред върховната съдебна инстанция, поради което следва да бъде върната като процесуално недопустима, а делото да бъде изпратено на Апелативен съд – Варна за продължаване на съдопроизводствените действия.
С оглед гореизложените съображения
РАЗПОРЕЖДАМ:
Отказвам образуване на производство пред Върховния касационен съд.
Делото, ведно с жалбите да се върне на Апелативен специализиран наказателен съд.
Препис от разпореждането да се изпрати на подсъдимия Л. Д. и защитника му адв. Я. Т., както и на подсъдимия С. Д. Т. и защитника му адв. В. Р..
ик ПРЕДСЕДАТЕЛ НА ОТДЕЛЕНИЕ