РАЗПОРЕЖДАНЕ
София, 09.09.2014 година
Павлина Панова – председател на наказателна колегия във Върховния касационен съд, като разгледах искането на главния прокурор с вх. № 11882/28.08.2014 г., за възобновяване на производството по н.о.х.д. № 4328/2012 г. по описа на Софийски районен съд,
УСТАНОВИХ:
Атакуваната присъда по н.о.х.д. № 4328/2012 г. по описа Софийския районен съд е постановена на 05.03.2013 г. Тя не е обжалвана или протестирана и е влязла в сила на 20.03.2013 г. Искането за възобновяване на главния прокурор е депозирано в Софийски районен съд на 22.07.2014 г. При това положение то следва да бъде върнато като просрочено, тъй като е подадено след изтичане на 6-месечния срок за отправяне на искане за възобновяване по чл. 421, ал. 1 НПК.
Не може да се приеме, че направеното искане е в полза на осъдената М. Г. А., тъй като производството спрямо нея е протекло по реда на Глава двадесет и седма НПК, а наказанието й е определено при условията на чл. 373, ал. 2 НПК вр. чл. 58а от НК. От тази диференцирана процедура тя не би могла да се ползва при възобновяване на делото, тъй като производството по отношение на другия подсъдим – И. С. Б., е задочно.
Поради изложеното,
РАЗПОРЕЖДАМ:
Отказвам образуване на производство по възобновяване пред ВКС.
Делото ведно с искането да се върне на Софийски районен съд.
Препис от разпореждането да се изпрати на осъдената и на главния прокурор.
ДЦ
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА НАКАЗАТЕЛНА КОЛЕГИЯ :