Решение №116 от 5.3.2010 по търг. дело №30/30 на 2-ро тър. отделение, Търговска колегия на ВКС

                                            О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
 
                                                           № 116
 
София,  05.03.2010г.
 
В    ИМЕТО   НА   НАРОДА
 
 Върховен касационен съд  на Република България , Трето гражданско отделение  в закрито заседание на двадесет и пети   февруари     две хиляди и десета година, в състав :                    
                  
                                                            ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЖИВА ДЕКОВА  
                                                                    ЧЛЕНОВЕ:   ОЛГА КЕРЕЛСКА                                                                                       
                                                                                          ЕРИК  ВАСИЛЕВ
         След като изслуша докладваното от съдията КЕРЕЛСКА  гр.д.№                                               72/2010 год.,   за     да    се   произнесе,     взе предвид следното:
Производството е по чл. 274,ал.2, изр.2-ро ГПК.
Образувано е по частна жалба на адв. И. Ц. като пълномощник на С. Н. Н. и М. Н. Д. от гр. П. срещу определение №717 от 23.12.2009 год. по гр.д. № 733/2009 год. на ВКС, 3-то г.о., с което е разпоредено връщане на подадената от частните жалбоподатели частна жалба срещу определение №183/2009 год. по гр.д. № 2739/2008 год. на ВКС, 4-то гр. отд.
С частната жалба се правят оплаквания за неправилност на обжалваното определение като незаконосъобразно и постановено при съществени процесуални нарушения.
Частните жалбоподатели молят обжалваното определение да бъде отменено и частната жалба срещу определение № 183/2009 год. по гр.д. № 2739/2008 год. на ВКС, 4-то гр.отд. , да бъде разгледана по същество.
Ответникът по частната жалба О. П., оспорва жалбата в писмен отговор по делото.
Върховният касационен съд, състав на 3-то гражданско отделение, приема следното:
Частната жалба е подадена в срока по чл. 275,ал.1 ГПК, от надлежна страна, и срещу подлежащ на обжалване съдебен акт , съгласно разп. на чл. 274,ал.2,изр.2 ГПК, поради което е процесуално допустима.
Разгледана по същество, частната жалба е неоснователна.
Съображенията за това са следните :
С обжалваното определение е върната като недопустима подадената от С. Н. Н. и М. Н. Д. от гр. П. частна жалба против определение №183 от 04.03.2009 год. , постановено по гр.д. №2739/2008 год. на ВКС, 4 г.о., с което не е допуснато касационно обжалване на решението на Пазарджишкия окръжен съд, ГК, І -ви въззивен състав от 07.05.2008 год. по гр.д. № 230/2008 год.
За да постанови това определение съставът на ВКС е приел , че определението по чл. 288 ГПК е акт , постановен в специално уредено производство / глава 22 от ГПК/. С оглед на това същото не попада в никоя от хипотезите на чл. 274 и сл. ГПК. Доколкото по отношение на него не е предвиден ред за обжалване , подадената частна жалба е процесуално недопустима и подлежи на връщане.
Становището на тричленнния състав на ВКС относно недопустимост на частната жалба, следва да бъде споделено.
Определенията по чл. 288 ГПК представляват спесифичен съдебен акт, който има за предмет извършване на преценка относно наличието на предпоставките за допустимост на касационното обжалване. Именно поради тази спесифика , по отношение на него не са приложими общите правила, касаещи обжалваемостта на определенията , регламентирани в разпоредбата на чл. 274 ГПК.
Дори да се приеме поддържаната от частния жалбоподател теза , че липсата на специална разпоредба относно обжалваемостта на определенията по чл. 288 ГПК, обуславя приложението на общите разпоредби касаещи обжалваемостта на определенията , предвидените в чл. 274,ал.1, т.1 и 2 ГПК хипотези в случая не са налице. Доколкото разпоредбата на чл. 288 ГПК не предвижда изрично възможност за обжалване на определението по допустимост на касационното обжалване, очевидно това определение не попада в хипотезата на чл. 274,ал.1,т.2 ГПК. Същевременно не може да се сподели разбирането, че определението по чл. 288 ГПК , прегражда по- нататъшното развитие на делото/ чл. 274,ал.1,т.1 ГПК/. Ако се приеме, че по- нататъшното развитие на делото е разглеждане на касационната жалба по същество, в случаите, когато касационното обжалване бъде допуснато, това определение не е преграждащо. То не е такова обаче и в случаите, когато с определението не се допуска касационно обжалване на въззивното решение. Това е така доколкото с него се приключва една законово уредена процедура , чрез която се реализира принципа на факултативност на касационното обжалване, регламентиран с новия ГПК.
По изложените съображения, ВКС, състав на 3-то г.о. счита, че определението, с което е върната като недопустима частната жалба на С. Н. Н. и М. Н. Д. срещу определението по чл. 288 ГПК, постановено по гр.д. № 2739/2008 год. на ВКС, 4-то г.о. е правилно и следва да се остави в сила.
Мотивиран от горното, Върховният касационен съд, състав на 3-то г.о.
 
О П Р Е Д Е Л И :
 
ОСТАВЯ В СИЛА определение №717 от 23.12.2009 год.,постановено по ч. гр.д. № 733/2009 год. на ВКС, 3-то г.о.
 
Определението е окончателно.
 
 
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
 
 
 
ЧЛЕНОВЕ:

Scroll to Top