Решение №125 от по гр. дело №1179/1179 на 2-ро гр. отделение, Гражданска колегия на ВКС

ОПРЕДЕЛЕНИЕ
 
№ 125
 
София, 09.02.2010 година
 
            Върховният касационен съд,Второ гражданско отделение,в закрито заседание на осемнадесети януари през две хиляди и десета година,в състав:
 
ПРЕДСЕДАТЕЛ: Емануела Балевска
ЧЛЕНОВЕ: Светлана Калинова
Здравка Първанова
при секретар
като изслуша докладваното от съдия Светлана Калинова
гражданско дело № 1179 от 2009 година и за да се произнесе взе предвид следното:
Производството е по чл.288 ГПК.
Образувано е по касационна жалба на А. Т. Т. от гр. П. срещу въззивното решение на Великотърновския апелативен съд, постановено на 16.03.2009г. по гр.д. №17/2009г. Като основание за допускане на касационно обжалване се поддържа,че въззивният съд се е произнесъл по въпроса за метода,подхода и критериите за установяване приноса на съпруга-нетърговец в спорове по чл.29 СК,1985г./отм./-чл.30,ал.1 СК от 2009г. при отчитане стойността на претендираното вземане или вещ,по който въпрос е налице противоречива практика /с оглед посочените в изложението по чл.284,ал.3,т.1 ГПК решения на ВКС/;по въпроса за очертаване пределите на претенцията на съпруга-нетърговец,с оглед на което се поставя и въпроса за допустимостта на обжалваното решение,по който въпрос се поддържа,че съдът се е произнесъл в противоречие с практиката на ВКС /ТР №2/2001г. на ОСГК на ВКС/;по въпроса за доказване наличието на принос по смисъла на чл.29 СК,1985г./отм./-чл.30 СК,2009г.,като поддържа,че с оглед липсата на яснота досежно понятията “принос за придобиването с труда си,със средствата си или с работа в домакинството” в хипотезата на чл.29 СК,1985г./отм./-чл.30 СК,2009г. е налице основание за допускане на касационното обжалване по смисъла на чл.280,ал.1,т.3 ГПК.
В писмен отговор в срока по чл.287,ал.1 ГПК ответникът по касационната жалба Т. А. Т. изразява становище,че не са налице предпоставки за допускане на касационното обжалване по изложените в отговора съображения.
Касационната жалба е подадена срещу подлежащ на обжалване акт на въззивния съд в срока по чл.283 ГПК. Налице са предпоставките за допускане до касационно обжалване,като съображенията за това са следните:
С обжалваното решение,постановено на 16.03.2009г. по гр.д. №17/2009г. Великотърновският апелативен съд е отменил частично решението на първоинстанционния съд и вместо това е осъдил на основание чл.29 СК,1985г./отм./ А. Т. Т. да заплати на Т. А. Т. сумата 247700лв.,представляваща ? ид.част от търговското предприятие на ЕТ”С” като съотношение на активи и пасиви,вкл. налични недвижими имоти,движими вещи и вземания.
Прието е,че след като към момента на фактическата раздяла на страните /2003г./ предприятието на ЕТ е съществувало,бившият съпруг има право да претендира част от стойността на вещите и правата върху вещи,както и дял от вземанията,които търговското предприятие е притежавало към този момент,независимо че впоследствие предприятието на ЕТ е прехвърлено преди прекратяването на брака.
Прието е,че Т. Т. има принос за развитието на търговското предприятие ЕТ”С” като съвкупност от права,задължения и фактически отношения,като приносът му се изразява в полагане на личен труд,в резултат на който са създавани контакти и по този начин са изграждани фактическите отношения,които са част от търговското предприятие и са придобивани недвижими и движими вещи, които също са част от активите на търговското предприятие. Притежавал е и пълномощно,дадено му от А. Т. през 1998г.,въз основа на което е могъл да сключва договори от името на едноличния търговец. Прието е, че само той се е занимавал с търговската дейност-доставка на стоки, продажби,заплащане на работници и разпореждане спрямо тях,като няма данни да е получавал възнаграждение за това.
За житейски логично и оправдано е прието,че когато в едно семейство,чиито доходи се формират само от търговска дейност чрез регистрирано на името на единия съпруг предприятие на едноличен търговец,с оглед спецификата на семейните отношения,свързани с доверие и взаимно уважение,и двамата съпрузи да участвуват в търговската дейност и да имат принос за развитието на предприятието,при което житейски нелогично и неоправдано би било единият съпруг да заплаща възнаграждение на другия съпруг за осъществяваната търговска дейност. За житейски логично и оправдано е прието също така съпругата,която по принцип се занимава основно с отлреждането и възпитанието на децата и с домакинската работа в дома да е имала по-малко възможности за участие в пряката дейност на търговеца. Отчетено е обстоятелството,че принос в развитието на търговската дейност на ЕТ”С” имат и А. Т. и нейният баща,с оглед на което е определена и дължимата сума.
Макар по въпроса за възможността по реда на чл.29 СК,1985г./отм./ да бъде предявена и претенция за част от стойността на вещите или дял от вземанията,включени в предприятието на едноличен търговец да са дадени указания в ТР №2/2001г. на ОСГК на ВКС,с оглед ограничеността на хипотезите,визирани в това тълкувателно решение и естеството на поставените от касатора въпроси,настоящият състав приема,че касационно обжалване по въпроса за пределите на претенцията на съпруга-нетърговец, вкл. с оглед вида на претендираното вземане,а оттам и допустимостта на иска следва да бъде допуснато с оглед разпоредбата на чл.280,ал.1,т.3 ГПК, а доколкото метода,подхода и критериите за установяване приноса на съпруга-нетърговец при отчитане стойността на претендираното вземане е в пряка връзка с вида и предмета на претенцията, касационно обжалване следва да се допусне и по втория въпрос,вкл. с оглед представеното с изложението решение №1218/16.01.2009г.,постановено по гр.д. №4375/2007г. на ВКС,ІІІ ГО.
Макар да е налице съдебна практика и за тълкуване на понятието “принос”/т.8 на П. №5/1972г. на Пленума на ВС;ТР №35/1971г. на ОСГК на ВС/, доколкото същата касае преимуществено преценка за наличие на принос при придобиване на имущество в режим на съпружеска имуществена общност,но не и при придобиване на лично имущество от единия съпруг в качеството му на търговец,настоящият състав приема,че следва да бъде допуснато касационно обжалване по така поставения от касатора въпрос по реда на чл.280,ал.1,т.3 ГПК.
Водим от гореизложеното,Върховният касационен съд,състав на Второ гражданско отделение
 
О П Р Е Д Е Л И :
 
ДОПУСКА до касационно обжалване въззивното решение, постановено на 16.03.2009г. по гр.д. №17/2009г. по описа на Великотърновския апелативен съд по подадената от А. Т. Т. касационна жалба вх. № 1469/28.04.2009г.
Делото да се докладва на председателя на Второ ГО на ВКС за насрочване в открито съдебно заседание.
Да се изпрати съобщение до касатора в 7-дневен срок да внесе по сметка на ВКС държавна такса за разглеждане на касационната жалба в размер на 4954.00лв. и да представи доказателства,че държавната такса е внесена.
Председател:
 
Членове:

Scroll to Top