2
Р Е Ш Е Н И Е
№ 17
София, 24 януари, 2015 година
В ИМЕТО НА НАРОДА
Върховният касационен съд на Република България, ІІ наказателно отделение, в съдебно заседание на 19 януари, две хиляди и петнадесета година в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: Лидия Стоянова
ЧЛЕНОВЕ: Юрий Кръстев
Галина Захарова
при участието на секретаря Н. Цекова
и в присъствието на прокурора И. Симов
изслуша докладваното от председателя (съдията) Ю. Кръстев
наказателно дело № 1758/2014 година.
Делото е образувано по искане на Главния прокурор на Република България, за възобновяване на наказателното производство по нохд № 20206/2013 г., на Районен съд гр.София. Твърди се, че съдебният акт – определение от 24.03.2014 г., за одобряване на постигнато споразумение, е постановен при допуснато съществено нарушение на закона и се иска да бъде отменен и делото върнато за ново разглеждане.
Представителят на Върховната касационна прокуратура поддържа искането по изложените в него съображения.
Осъденият Д. И. Д. счита искането за основателно.
Върховният касационен съд, след като обсъди доводите в искането на Главния прокурор и обстоятелствата по делото, за да се произнесе, съобрази следното:
С определение от 24.03.2014 г., постановено по нохд № 20206/2013 г., Софийският районен съд, НО, 115 състав, е одобрил споразумение между прокурор от районна прокуратура гр.София, подсъдимия Д. И. Д. и неговият защитник – адвокат Г. Г., с което последният е признат за виновен в извършено престъпление по чл. 343б, ал. 1 НК, като му е било определено наказание „пробация”, със следните пробационни мерки: задължителна регистрация по настоящ адрес с два пъти седмично явяване пред пробационен служител и задължителни периодични срещи с пробационен служител – двете за срок от по шест месеца, както и лишаване от право да управлява МПС за срок от седем месеца, на основание чл. 343г, вр. чл. 378, ал. 1, т. 7 НК и е прекратил производството по делото.
По довода в искането за съществено нарушение на закона:
Релевираното основание в искането, по чл. 348, ал. 1, т. 1 НПК, се подкрепя от данните по делото и е основателно. Направените възражения се свеждат до твърдението, че подс.Д. не притежава свидетелство за управление на МПС, поради което не може да му бъде наложено наказанието лишаване от това право по чл. 37, ал. 1, т. 7 НК.
От безспорно установените и приети материали по делото: справка № 51911/23.08.2013 г., на СДВР отдел „Пътна полиция” е видно, че Д. Д. не притежава СУМПС, че не се води на отчет в ОПП-СДВР и е неправоспособен. С оглед на тези данни, Софийският районен съд с посоченото определение съществено е нарушил материалният закон, като е одобрил постигнатото споразумение и за наложеното наказание по чл. 343г, вр. чл. 37, ал. 1, т. 7 НК. Наказанието лишаване от право да се управлява МПС може да бъде наложено само, ако подсъдимият притежава съответната правоспособност към момента на извършване на деянието.
Следователно, направените възражения от прокуратурата, подробно посочени по – горе са основателни и направеното искане следва да бъде уважено, като се отмени по реда на възобновяването на наказателни дела посоченото определение на Софийския районен съд и делото бъде върнато за ново разглеждане от друг негов състав.
Водим от горното и на основание чл. 425, ал. 1, т. 1 НПК, съставът на ІІ наказателно отделение при Върховния касационен съд
Р Е Ш И :
О Т М Е Н Я по реда на възобновяване на наказателни дела, влязлото в сила определение от 24.03.2014 г., постановено по нохд № 20206/2013 г., на Софийския районен съд, НО, 115 състав и В Р Ъ Щ А делото за ново разглеждане от друг състав на същия съд, от стадия на съдебното заседание.
Председател:
Членове: