Решение №177 от 19.11.2019 по гр. дело №999/999 на 1-во гр. отделение, Гражданска колегия на ВКС

4
П Р О Т О К О Л

Р № 177

София, 19.11.2019 година

Върховният касационен съд на Република България, гражданска колегия, Първо отделение в публично съдебно заседание на деветнадесети ноември две хиляди и деветнадесета година в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ДИЯНА ЦЕНЕВА
ЧЛЕНОВЕ:
БОНКА ДЕЧЕВА
ВАНЯ АТАНАСОВА
при участието на секретаря Даниела Никова
сложи на разглеждане гр. дело № 999 по описа на 2019 година
докладвано от съдията ДИЯНА ЦЕНЕВА

На основание чл. 150, ал. 3 ГПК заседанието се провежда при включено записващо устройство, за което съда уведоми страните.
След изпълнение разпоредбите на чл. 142, ал. 1 от ГПК и на поименното повикване:

ИЩЕЦЪТ М. Н. Д., редовно призован, не се явява. Представлява се от адвокат Б. В., с пълномощно по делото, и изрично упълномощен с правомощията съгл. чл. 34, ал.З от ГПК с представеното днес пълномощно.

ОТВЕТНИЦИТЕ К. И. Л., В. В. Л. и И. В. Л., редовно призовани, не се явяват. И тримата се представляват от адвокат Е. П., изрично упълномощен с правомощията съгл. чл.34, ал.З от ГПК с представеното днес пълномощно.

Адвокат В.: Моля да се даде ход на делото.
Адвокат П.: Моля да се даде ход на делото.

Върховният касационен съд, гражданска колегия, първо отделение намира, че не са налице процесуални пречки за даване ход на делото, поради което.
О П Р Е Д Е Л И:

ДАВА ХОД НА ДЕЛОТО И ГО ДОКЛАДВА.
Постъпила е молба с вх.№ 7816 от 12.09.2019 г., подадена от страните по делото – М. Н. Д., К. И. Л., В. В. Л. и И. В. Л., с която уведомяват съда, че са постигнали помежду си спогодба по съдебния спор и молят делото да бъде насрочено в открито съдебно заседание за оформянето й като съдебна спогодба с произтичащите от това последици.

Адвокатите на СТРАНИТЕ: Б. В. и Е. П.:

След преговори, ИЩЕЦЪТ И ОТВЕТНИЦИТЕ СЕ СПОРАЗУМЯВАТ ЗА СЛЕДНОТО:

ОТВЕТНИЦИТЕ К. И. Л., В. В. Л. и И. В. Л. признават, че ИЩЕЦЪТ М. Н. Д. е единствен и изключителен собственик на спорния имот, поради което СТРАНИТЕ ПОМЕЖДУ СИ

ПРИЗНАВАТ ЗА УСТАНОВЕНО МЕЖДУ ОТВЕТНИЦИТЕ К. И. Л., с ЕГН [ЕГН], В. В. Л. с ЕГН [ЕГН], и И. В. Л., ЕГН [ЕГН], ОТ ЕДНА СТРАНА, А ОТ ДРУГА ИЩЕЦА М. Н. Д., ЕГН [ЕГН], че ПОЗЕМЛЕН ИМОТ с идентификатор *** по кадастралната карта и кадастралните регистри на [населено място] от СГКК – [населено място] при АГКК, с площ от 285 (двеста осемдесет и пет) кв.м., попадащ изцяло в УПИ ***, кв. ***, на в.з. „К. I (първа) част“ (Д.), е собственост на М. Н. Д., с ЕГН [ЕГН], придобит от него с нотариален акт № *** г., на нотариус с рег.№ 646 на НК, вписан на 17.05.2016 год. с акт № *** на АВ-СВ при СРС ,

ИЩЕЦЪТ М. Н. Д., с ЕГН [ЕГН], мотивиран от добронамереността на ОТВЕТНИЦИТЕ и от признанието на правото, което той и неговите праводатели имат преимуществено към (по отношение на) правото на собственост на ОТВЕТНИЦИТЕ и техните праводатели, включително и мотивиран от взаимните отстъпки, които всяка от СТРАНИТЕ по тази съдебна спогодба правят за постигане на целта – уреждане на правоотношенията без очакваното им разрешаване от съд, добросъвестно заплаща по банков път на ОТВЕТНИЦИТЕ К. И. Л., с ЕГН [ЕГН], В. В. Л. с ЕГН [ЕГН], и на И. В. Л., ЕГН [ЕГН] – общо на тримата, сумата от *** лева *** съгласно условията на сключения между тях Договор за спогодба на *** г. с нотариална заверка на подписите и съдържанието, извършени от нотариус В. М., с per. № 053 на НК.
СТРАНИТЕ се споразумяват и, че всички разноските по одобряването на настоящата спогодба, вкл. вписването й в АВ-СВ при СРС ще са ЗА СМЕТКА НА ИЩЕЦА.

СУМАТА за заплащане е депозирана от ИЩЕЦА по банковата сметка на Нотариус В. М., с рег.№ 053 на НК, и ще бъде получена от бенефициентите — ОТВЕТНИЦИТЕ Л., в съответствие с условията на предварително сключеното помежду им споразумение за специална банкова сметка с Нотариуса по смисъла на чл.25а от ЗННД.

ЗА ИЗРАЗЕНОТО СЪГЛАСИЕ СЪС СПОГОДБАТА, СТРАНИТЕ СЕ ПОДПИСАХА КАКТО СЛЕДВА:

За ИЩЕЦ:
/адв. Б. В./

За ОТВЕТНИЦИ:
/адв. Е. П./
СЪДЪТ, след като съобрази, че така изложената и подписана от страните спогодба не противоречи на закона и на добрите нрави, и че подлежи на вписване в АВ-СВ при СРС

ОПРЕДЕЛИ:

ОДОБРЯВА подписаната между ИЩЕЦА М. Н. Д., с ЕГН [ЕГН] и ОТВЕТНИЦИТЕ К. И. Л., с ЕГН [ЕГН], В. В. Л. с ЕГН [ЕГН], и И. В. Л., ЕГН [ЕГН] спогодба.

ОБЕЗСИЛВА Решение № 5869 от 13.09.2018 год. на СГС-Ш В въззивен състав, постановено по гр.д.№ 1534/2018 год. и Решение № 274265/20.11.2017 год. на СРС ГО, 128 състав, постановено по гр.д.№ 12550/2017год.

ОСЪЖДА М. Н. Д., ЕГН [ЕГН], с адрес – София, ул. С. Р.“ № ***, вх.***, ет.***, ап. *** да заплати съдебна такса по сметката на ВКС, в размер на 996,48 лв.

ПРЕКРАТЯВА производството по гр.д.№ 999/2019 год. на ВКС I г.о.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО за прекратяване на производството подлежи на обжалване с частна жалба в седмодневен срок, считано от днес.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ЧЛЕНОВЕ:
1.
2.

Секретар:

Scroll to Top