Р Е Ш Е Н И Е
№ 215
гр. София, 15 май 2012 година
В ИМЕТО НА НАРОДА
Върховният касационен съд на Република България, Второ наказателно отделение, в съдебно заседание на двадесет и четвърти април две хиляди и дванадесета година в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ :ЛИЛЯНА МЕТОДИЕВА
ЧЛЕНОВЕ : ТАТЯНА КЪНЧЕВА
ЖАНИНА НАЧЕВА
при участието на секретаря НАДЯ ЦЕКОВА и на прокурора СТЕФКА БУМБАЛОВА изслуша докладваното от съдия Т. Кънчева касационно дело № 612 по описа за 2012 година и за да се произнесе взе предвид следното:
Касационното производство е образувано по протест на Окръжна прокуратура гр. Благоевград срещу присъда № 63/08.02.2012 г. по внохд № 275/2011 г. на Благоевградския окръжен съд с оплакване за неправилно приложение на материалния закон. Иска се отмяна на съдебния акт и връщане на делото за ново разглеждане.
Прокурорът от Върховната касационна прокуратура поддържа протеста по изложените в него съображения.
Подсъдимият и неговият защитник изразяват писмено становище, че протестът е неоснователен.
Върховният касационен съд, второ наказателно отделение, като обсъди доводите на страните и извърши проверка на атакувания съдебен акт в пределите по чл.347 от НПК, установи следното:
С присъда № 800/ 05.07.2010 г. по нохд № 1668/2009 г. Петричкият районен съд признал подсъдимия О. П. К. за виновен по чл.311 ал.1 от НК и го осъдил на шест месеца лишаване от свобода. На осн. чл.66 ал.1 от НК отложил изтърпяването на наказанието за срок от три години. С решение № 432/13.01.2011 г. по внохд № 402/2010 г. Благоевградският окръжен съд потвърдил присъдата.
С решение № 273/02.06.2011 г. по к.д. № 1475/2011 г., Върховният касационен съд, І н.о. е отменил решението по реда на възобновяването на наказателни дела и върнал делото за ново разглеждане от въззивния съд.
С присъдата, предмет на настоящата касационна проверка, Благоевградският окръжен съд признал подсъдимия за невинен по повдигнатото му обвинение на основание чл.9 ал.2 от НК.
Протестът е неоснователен.
Оплакването по релевираното касационно основание е мотивирано с доводи за отсъствие на предпоставките за приложение на разпоредбата на чл.9 ал.2 от НК. Прокуратурата счита, че длъжностните лица винаги са длъжни вярно да отразяват фактите и обстоятелствата в издаваните официални документи, че невярното документиране води до пълно заблуждение на лицата и органите, които ползват тези документи, а в конкретния случай- до заблуждаване на съда и отлагане на дело за тежко умишлено престъпление, водено срещу св.О..
Настоящият касационен състав намира, че въззивният съд не е допуснал нарушение на закона, като е оправдал подсъдимия поради наличие на предпоставките по чл.9 ал.2 от НК. Систематичното място на посочения текст в общата част на НК сочи на неговата приложимост по отношение на всички престъпления, в това число и относно документните престъпления. Без съмнение длъжностните лица винаги следва вярно да отразяват фактите в документите, както се сочи в протеста, като в противен случай носят наказателна отговорност по чл.311 от НК. Няма пречка обаче, преценявайки всички обстоятелства, отнасящи се до важността на документа, целта и причината за издаването му, значението на утвърдените факти, степента на увреждане на защитените обществени отношения, съдът да приеме, че деянието не е престъпно поради явната незначителност на обществената му опасност.
По настоящия казус, приетите фактите сочат, че св. О. е изкълчил глезена на десния си крак, потърсил медицинска помощ в спешния център в гр.Петрич, прегледан е от подсъдимия д-р К., който констатирал разтягане на глезената става с оток на глезена. Травмата налагала поставяне на гипсова лонгета, но едва след спадане на отока, което от своя страна изисквало болният да се обездвижи, да лежи и да поставя лед на болното място. След два дни, на 14.07.2008 г., на свидетеля е поставена гипсовата лонгета, която той свалил сам след няколко дни, когато се почувствал добре. По повод случая, подсъдимият издал инкриминираното удостоверение, в което отразил, че О. е бил на лечение в хирургичното отделение на болницата за времето от 12 до 16 юли 2008 г. Преценявайки всички факти по делото, свързани с причината за издаване на инкриминираното удостоверение и достоверността на отразените в него факти съдът подборно е мотивирал извод, че формално деянието осъществява признаците на престъплението по чл.311 ал.1 от НК, но предвид на явната незначителност на обществената му опасност, то не е престъпно. Невярното документиране се свежда не до факта на заболяването на св. О. и необходимостта от обездвижване/ от там невъзможност да се яви в съдебното заседание по наказателното дело, водено срещу него/, а единствено до обстоятелството, че лечението е проведено не в болницата, а в дома на болния. Фактът, че О. действително е бил болен не е неотносим към казуса, както се твърди в протеста, а има важно значение при преценката за степента на обществена опасност на деянието. В случая, обществените отношения, обект на защита по глава ІХ на НК, са засегнати в незначителна степен, защото с документа не се създава заблуждение относно здравословното състояние на болния и начина на лечението му. Благоевградският окръжен съд е аргументирал извод и за изключително ниска степен на обществена опасност на подсъдимия, която също има значение при извършване на проверката за наличие на изключващия престъпния характер на деянието признак, какъвто е обществената му опасност. Присъдата е законосъобразна, поради което следва да бъде оставена в сила.
Водим от горното и на основание чл.354 ал.1 т.1 от НПК, Върховният касационен съд, второ наказателно отделение
Р Е Ш И :
ОСТАВЯ В СИЛА присъда № 63/ 08.02.2012 г. на Благоевградския окръжен съд, постановена по внохд № 275/2011 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ :
ЧЛЕНОВЕ: