Решение №224 от 3.5.2010 по нак. дело №100/100 на 1-во нак. отделение, Наказателна колегия на ВКС

 
 
                                 Р Е Ш Е Н И Е
                                
                                 № 224
 
         София, 03 май 2010 година
 
 
 
                 В ИМЕТО НА НАРОДА
 
 
            Върховният касационен съд на Република България, първо наказателно отделение, в открито заседание на 16 април две хиляди и десета година, в състав:
 
 
                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ:ЕЛЕНА ВЕЛИЧКОВА
                                             ЧЛЕНОВЕ: НИКОЛАЙ ДЪРМОНСКИ
                                                                    ДАНИЕЛА АТАНАСОВА                    
                                                                       
                                                                    
                                                                        
 
при участието на секретаря:Аврора Караджова
и в присъствието на прокурора:Димитър Генчев
изслуша докладваното от Съдия Елена Величкова
касационно нох.дело №100 по описа за 2010 година
 
Срещу решение по внохд. №224/2009 г. на Апелативен съд гр. В. Търново е подадена касационна жалба от подсъдимия А. Т. А..
В съдебно заседание жалбата се поддържа с ,оплаквания за съществени процесуални нарушения,нарушение на закона и явна несправедливост на наложеното наказание, лично от подсъдимия и защитник.
Гражданските ищци и частни обвинители не са взели становище,редовни призовани.
Представителят на Върховната касационна прокуратура намира постановеното решение законосъобразно и справедливо ,а подадената жалба изцяло неоснователна.
Върховният касационен съд на РБ първо наказателно отделение ,като съобрази становищата на страните и за да се произнесе взе предвид следното :
С решение от 27.10.2009 г. постановено по внохд. №224/2009 г. на Апелативен съд гр. В. Търново, е потвърдена присъда по нохд. №283/2008 г. на Окръжен съд гр. П..
С посочената присъда подсъдимия А. Т. А. е признат за виновен в това, на 29.06.2003 г.в гр. П. по непредпазливост причинил смъртта на К. Я. Н. в следствие на умишлено нанесена тежка телесна повреда,като съизвършител с можещия да разбира свойството и значението на деянието и да ръководи постъпките си към момента на извършването му и наказателно не отговорен след това И. И. , поради което и на основание чл.124 ал.1НК вр. с чл.128 ал.2НК вр. с чл.20 ал.2 НК и чл.54 НК е осъден на лишаване от свобода за срок от пет години,което да изтърпи при строг първоначален режим.
С присъдата и на основание чл.68 ал.1 НК е приведено в изпълнение наказанието по нохд. №125/1999г. на Районен съд гр. П.,в размер на шест месеца лишаване от свобода.
Уважени са и граждански искове на наследниците на пострадалия за неимуществени вреди, дължими от подсъдимия.
ПО ЖАЛБАТА на подсъдимия А:
Доводите за съществени процесуални нарушения са за липса на преки и косвени доказателства установяващи извършеното от подсъдимия,за отказан разпит на съизвършителя И. ,за неустановен механизъм на извършеното и за пропуски в оценката на доказателствата по делото.
Оплакванията са неоснователни.
Инстанционните съдилища са събрали необходимия обем доказателства и доказателствени средства. Подробно и детайлно са ги обсъдили. Посочили са кои обстоятелства от предмета на доказване приемат за установени и на коя доказателствена основа.
Категорично установено е по делото мястото,времето и начина на извършване на престъплението,вида и характеристиката на получените от пострадалия увреди,както и пряката причинна връзка между причинената тежка телесна повреда и настъпилия летален изход.
В тази връзка няма как да бъдат споделени оплакванията за превратно тълкуване на доказателства,непълноти в доказателствения анализ и недостатъци в оценката им, допуснати от първоинстанционния и въззивния съд. Особено подробно, във връзка със задължението си по чл.339 ал.2 НПК ,въззивния съд е посочил кои са основанията, поради които не приема доводите на подсъдимия относно липсата на “съпричасност” в извършеното.
Горните констатации дават основание на извода за липса на допуснати от съда нарушения на правилата за проверка и оценка на доказателствата по делото,които да са съществени и да възпрепятстват правилното приложение на закона,доколкото въпросите за вината и отговорността ,са такива по установяване на фактически положения /обстоятелства от значение/.
При правилно установени факти закона е приложен правилно. Подсъдимия като съизвършител с И. ,причинил по непредпазливост смъртта на К. Я. Н. ,в следствие на умишлено нанесена тежка телесна повреда и по този закон е осъден,т.е. приложен е закона който е следвало да бъде приложен.
Неоснователно е и оплакването за явна несправедливост на наложеното наказание.
При определяне размера на наказанието ,което следва да бъде наложено на подсъдимия инстанционните съдилища са взели предвид всички обстоятелства от значение,като дори са подценени степента на гаврата с пострадалия,поведението на подсъдимия след деянието,както и очевидната липса на осъзнаване на тежестта на извършеното. Наказанието е определено при превес на смекчаващите вината обстоятелства и не е явно несправедливо по смисъла на чл.348 ал.5т.1 НПК.
По изложените съображения Върховният касационен съд на РБ първо наказателно отделение намира, постановените присъда и решение правилни и законосъобразни,а подадената жалба изцяло неоснователна.
Ето защо и на основание чл.354 ал.1т.1 НПК Върховният касационен съд на РБ първо наказателно отделение
 
 
Р Е Ш И :
 
 
ОСТАВЯ В СИЛА решение по внохд. №224/2009 г. на Апелативен съд гр. В. Търново,с което е потвърдена присъда по нохд. №283/2008 г. на Окръжен съд гр. П..
 
 
ПРЕДСЕДАТЕЛ :
 
 
ЧЛЕНОВЕ :

Scroll to Top