Решение №267 от 17.6.2014 по нак. дело №728/728 на 2-ро нак. отделение, Наказателна колегия на ВКС

Р Е Ш Е Н И Е

№ 267

София, 17.06.2014 г.

В И М Е Т О Н А Н А Р О Д А

ВЪРХОВНИЯТ КАСАЦИОНЕН СЪД НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ, Второ наказателно отделение, в открито съдебно заседание на тринадесети юни през две хиляди и четиринадесета година, в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕЛЕНА АВДЕВА
ЧЛЕНОВЕ: 1. ЖАНИНА НАЧЕВА
2. БИСЕР ТРОЯНОВ
при участието на секретаря Надя Цекова и в присъствието на прокурора Кирил Иванов разгледа докладваното от съдия Троянов
наказателно дело № 728 по описа за 2014 г.
Производството е по реда на глава Тридесет и трета от НПК, образувано по искане на осъдената В. Я. М. (чрез адвокат Д. П.) за възобновяване на производството по в.н.о.х.д. № 1293/ 2013 г. на Окръжен съд – Пловдив, изменение на решение № 283 от 25.10.2013 г. и намаляване на наказанието.
Искането се позовава на посоченото в разпоредбата на чл. 422, ал. 1, т. 5 от НПК основание за наложено явно несправедливо наказание, по смисъла на чл. 348, ал. 1, т. 3 от НПК. Твърдението е обосновано с липсата на обсъждане в пълнота на всички смекчаващи и изключителни обстоятелства, както и за определянето на тежко по размер наказание, дори и след намаляването му от въззивния съд.
Осъдената В. Я. М. и нейният защитник адвокат Д. П. поддържат искането за възобновяване по изложените в него съображения.
Представителят на Върховна касационна прокуратура счита искането за неоснователно и предлага да бъде отхвърлено, а подлежащото на изпълнение наказание за правилно и справедливо определено.
Върховният касационен съд, след като обсъди направеното искане, развитите съображения в съдебно заседание и извърши проверка на изтъкнатите основания за възобновяване, намира следното:
С решение № 283 от 25.10.2013 г. по в.н.о.х.д. № 1293/ 2013 г. Пловдивският окръжен съд изменил присъда № 252 от 28.08.2013 г. по н.о.х.д. № 4676/ 2013 г. на Пловдивски районен съд, Наказателна колегия, ХІІ състав, като намалил при условията на чл. 55, ал. 1, т. 1 от НК определеното на осъдената В. Я. М. наказание на една година лишаване от свобода, наложено й за извършеното на 09.08.2013 г. в гр.Пл. престъпление по чл. 234, ал. 2, т. 1, във вр. с ал. 1, във вр. с чл. 28, ал. 1 от НК – за държане и продаване на акцизни стоки без бандерол, при условията на повторност.
Първоинстанционният съд определил, на основание чл. 61, т. 2 и чл. 60, ал. 1 от ЗИНЗС, първоначален строг режим за изпълнение на наказанието лишаване от свобода в затвор или в затворническо общежитие от закрит тип.
Привел в изпълнение, на основание чл. 68 от НК, при първоначален строг режим в затвор наказанието от осем месеца лишаване от свобода, наложено на осъдената М. по споразумение от 26.07.2012 г. по н.о.х.д. № 5219/ 2012 г. на Пловдивски районен съд, ХVІІІ наказателен състав, за извършено същото такова престъпление по чл. 234, ал. 1 от НК, изпълнението на наказанието на което било отложено за изпитателен срок от три години.
Предметът на престъпление бил отнет в полза на държавата, а в тежест на осъдената М. били възложени разноските по делото.
Искането на осъдената В. М. за възобновяване на приключилото наказателно производство и за намаляване на наказанието е процесуално допустимо, но разгледано по същество е неоснователно.
Искането е било поставено на вниманието на въззивния съд, който с решението си удовлетворил претенцията на осъдената, намалявайки съществено размера на наказанието от две години и три месеца лишаване от свобода на една година лишаване от свобода, и заменил приложените от първата инстанция общи правила по чл. 54 от НК с привилегирования институт по чл. 55, ал. 1, т. 1 от НК.
Окръжният съд приел наличието на многобройни смекчаващи отговорността обстоятелства, сред които: влошеното здравословно състояние на осъдената, която е пенсионер по болест, оказаното от нея съдействие за разкриване на обективната истина на досъдебното производство (доколкото обвинението е било подкрепено и от показанията на полицейски служители, на които осъдената предложила за продажба част от цигарите), затрудненото й материално положение, изразеното съжаление и разкаяние за извършеното.
С основание съдът изключил като отегчаващо отговорността предишното осъждане на М., което неправилно било възприето като индивидуализиращо обстоятелство в мотивите на първоинстанционната присъда, защото предопределя специалния рецидив на правната квалификация. Така въззивната инстанция приела пълно отсъствие на отегчаващи деянието и дееца обстоятелства, като снизходително приложила разпоредбата на чл. 55, ал. 1, т. 1 от НК, макар предметът на престъпление (144 кутии с цигари от различни марки, на обща стойност 900,30 лева) да завишава степента на обществената му опасност. Количеството на инкриминираните вещи и тяхната стойност не предпоставят в това производство допълнително намаляване на санкцията, която касационната инстанция приема за достатъчно занижена.
Законът не предвижда с приложението на привилегирования институт по чл. 55 от НК размерът на подбраното наказание всякога да се определя на възможния минимум, каквато неоснователна претенция се развива в искането за възобновяване – наказанието на осъдената В. М. да бъде намалено на три месеца лишаване от свобода.
Подлежащото на изпълнение от осъдената наказание от една година лишаване от свобода съответства на тежестта на извършеното от нея престъпление, на многобройните смекчаващи обстоятелства, установени от съдилищата и може да съдейства за постигането на целите по чл. 36 от НК. Наказанието е справедливо определено и не се налага неговото занижаване. Не се открива проявление на наведеното касационно основание по чл. 348, ал. 1, т. 3 от НПК. Отсъства правна необходимост от възобновяване на въззивното съдебно производство.
Върховният касационен съд по изложените съображения и на основание чл. 425, ал. 1 от НПК
Р Е Ш И :
ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането на осъдената В. Я. М. за възобновяване на в.н.о.х.д. № 1293/ 2013 г., по описа на Пловдивски окръжен съд.
Решението не подлежи на обжалване.

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ: 1. 2.

Scroll to Top