Р Е Ш Е Н И Е
№ 320
София, 09 юли 2009 година
В ИМЕТО НА НАРОДА
Върховният касационен съд на Република България, трето наказателно отделение, в съдебно заседание на двадесет и трети юни две хиляди и девета година, в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕЛИЯНА КАРАГЬОЗОВА
ЧЛЕНОВЕ: ВЕРОНИКА ИМОВА
ФИДАНКА ПЕНЕВА
при участието на секретаря Лилия Гаврилова
и в присъствието на прокурора Т.ПОПОВСКА
изслуша докладваното от председателя(съдията)ЕЛИЯНА КАРАГЬОЗОВА
дело № 324/2009 година
Производството е образувано по касационна жалба на адв. И з. на подсъдимия С. А. А. срещу определение на Окръжен съд-Велико Търново от 19.03.2009г. по внохд № 486/2008г.,с което на основание чл. 317 вр.с чл.290,ал.1 вр.с чл.26 НПК производството по делото по отношение на А. е спряно .
В жалбата се поддържа,че определението е незаконосъобразно. Съгласно заключението на вещото лице Д-р П. ,състоянието на А. следва да бъде изследвано 18 месеца след настъпване на заболяването. Към момента на спиране на делото са изтекли повече от осем месеца,което означава,че след една година процеса може да бъде възобновен и А. да участва в процеса. С постановеното спиране му се нарушава правото на участие и лична защита по обвинение за престъпление в съучастие. Моли определението да се отмени .
Гражданските ищци и частни обвинители не се явиха по делото. Становище по жалбата не са представили.
Представителят на Върховната касационна прокуратура дава заключение за неоснователност на жалбата,тъй като делото правилно е било спряно,не е допуснато нарушение,А. е участвал при разглеждане на делото в първата инстанция,с което му е гарантирано личното участие. Спирането на делото по отношение на останалите подсъдими,би означавало неоснователно забавяне приключването на процеса.
Върховният касационен съд,за да се произнесе съобрази следното:
За да спре производството по делото,въззивният съд е съобразил депозираната в съдебно заседание съдебно-неврологична експертиза,съгласно която експертът Д-р Пл. П. е заключил,че осв. С. А. А. страда от тежко заболяване-дългогодишна артериална хипертония,усложнена с мозъчно-съдова болест/мултиинфарктна енцефалопатия и исхемичен инсулт в бас.на ДСМА/. Налице е остатъчна слабост на левите крайници и начална деменция/паметови ММSE-19,психоповеденчески и интелектуални нарушения/. Осв. е в състояние да се яви в съдебно заседание във физически аспект,но поради дементни прояви не може да разбере напълно свойството и значението на деянието и обвинението,както и да упражни правото си на лична защита.
Преживеният мозъчно-съдов инцидент и особено остатъчните паметови нарушения пречат за провеждането на съдебното производство.
В съдебно заседание експертът Д-р П. е пояснил,че възстановяването от мозъчен инсулт се очаква в рамките на 18 месеца,но установената деменция няма да се подобри,а напротив. Осв. не е в състояние след прекараните инсулти да разбира въпросите,които му се задават,нарушена е мисловната му дейност до умерена степен,може да изпълнява елементарни нареждания-да повтаря чужда реч,но по-сложни указания не може. Той не може да участва пълноценно в съдебно заседание.
При посочените обстоятелства,съдът е приел,че са налице предпоставките на чл.26 НПК за спиране на производството,тъй като подс. С. А. страда от заболяване,което му пречи да участва в него и да упражнява пълноценно правото си на лична защита
Съдът е приел също така,че подсъдимият А е участвал при събиране на доказателства в първоинстанционното производство,с което му е било гарантирано правото на лична защита в пълен обем. Освен това е отбелязал,че нови доказателства пред въззивната инстанция се допускат по изключение и по искане на страните,а такива не са направени с протеста и не са допускани от съда. В този смисъл е обосновал извода ,че спирането на производството по отношение на този подсъдим няма да попречи на разкриване на обективната истина,което обстоятелство е необходима предпоставка за прилагане на разпоредбата на чл.26 НПК.
Преценката на съда е правилна.
Разпоредбата на чл.26 НПК позволява при престъпление извършено в съучастие,наказателното производство да бъде спряно по отношение на един или няколко обвиняеми,ако това няма да затрудни разкриването на обективната истина.
От данните по делото е видно,че въззивното производство е образувано на основание въззивен протест срещу оправдателна присъда срещу подсъдимите С. М. ,Аспарух А. ,С. А. и А. Д. Те са признати за невиновни и оправдани по повдигнатото обвинение по чл.198,ал.1 и ал.4 вр.с чл.20,ал.2 НК.
Видно е също така,че подс. С. А. е участвал в производството пред първата инстанция лично и със з. ,при извършване на всички процесуални действия относими към престъпната съвместна дейност с останалите подсъдими.
В протеста като основание за проверка и отмяна на присъдата се сочи неправилното приложение на закона. Искане за събиране на доказателства няма. Следователно,спирането на производството спрямо подс. А. няма да затрудни въззивния съд при преценката на довода изложен в протеста,тъй като с оглед събраните доказателства,обективната истина би се разкрила и в отсъствието на А.
По изложените съображения,като е спрял производството по ВНОХД № 486/2008г. по отношение на подс. С. А. А.,въззивният съд не е допуснал нарушение на закона.
Определението е правилно и законосъобразно и следва да се остави в сила,поради което и на основание чл.354,ал.1 т.1 НПК,Върховният касационен съд,трето наказателно отделение
Р Е Ш И:
ОСТАВЯ В СИЛА въззивно определение от 19.03.2009г. постановено по внохд № 486/2008г. от Окръжен съд Велико Търново,с което е спряно производството по делото по отношение на подсъдимия С. А. А..
ВРЪЩА делото на същия съд за продължаване на следващите си процесуални действия.
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ: