Р Е Ш Е Н И Е
№ 34
София, 11 февруари 2010 г.
В И М Е Т О Н А Н А Р О Д А
ВЪРХОВЕН КАСАЦИОНЕН СЪД на Република България, първо наказателно отделение, в открито съдебно заседание на осемнадесети януари две хиляди и десета година, в състав :
ПРЕДСЕДАТЕЛ:ПЛАМЕН ТОМОВ ЧЛЕНОВЕ:ИВЕТА АНАДОЛСКА
ДАНИЕЛА АТАНАСОВА
при секретаря ………………………Аврора Караджова………………………………..
и в присъствието на прокурора ………………..Петя Маринова………………., като изслуша докладваното от съдия Д.Атанасова наказателно дело № 621/2009 г., за да се произнесе, взе предвид следното:
Производството е по реда на чл.420, ал.2 от НПК. Същото е образувано по искане на Главния прокурор на Република България за възобновяване на внохд № 324/09г. по описа на Окръжен съд-гр. Шумен и отмяна на постановеното по него решение № 113 от 07.08.2009г., като делото се върне за ново разглеждане от друг състав на съда.
В искането на Главния прокурор се изтъкват касационни основания по чл.348, ал.1, т.1 от НПК, които са и основания за възобновяване на наказателното дело по чл.422, ал.1, т.5 от НПК, като се твърди, че въззивният съд е допуснал нарушение на закона, като не е приложил разпоредбата на чл.42б, ал.1 от НК/изм./- ДВ бр.27 от 10.04.2009г., в сила от 01.06.2009г. Твърди се, че това изменение има характер на по-благоприятен за осъдения закон, поради което е следвало да намери приложение.
В съдебното заседание пред касационната инстанция, представителят на ВКП поддържа искането на Главния прокурор, по съображенията изложени в него и моли същото да бъде уважено.
Осъденият В. В. , редовно призован за съдебното заседание пред касационната инстанция, не се явява и не изразява личното си становище по искането за възобновяване.
Върховният касационен съд, след като обсъди доводите на страните и в пределите на правомощията си, намери следното:
Искането за възобновяване е процесуално допустимо. Предмет на искането е акт, попадащ в категорията на визираните в чл.419 от НПК и чл.422, ал.1, т.5 от НПК. Постановеното решение на ОС-Шумен е влязло в сила и не е било проверявано по касационен ред. Искането е направено в законоустановения срок по чл.421, ал.1 от НПК.
Разгледано по същество искането е основателно.
С присъда № 762 от 25.05.2009г., Шуменски районен съд , 17 състав, постановена по нохд № 728/09г. е признал подсъдимия В. П. В. за виновен в извършването на престъпление по чл.343б, ал.1 от НК, като на основание чл.55, ал.1, т.2, б.”Б” от НК го е осъдил на наказание пробация със следните пробационни мерки:задължителна регистрация по настоящ адрес за срок от една година, задължителни срещи с пробационен служител за срок от една година и безвъзмезден труд в полза на обществото в размер на 100часа за срок от една година. Със същата присъда на основание чл.343г от НК на подсъдимия е било наложено и наказание лишаване от право да управлява МПС за срок от една година и пет месеца.
С решение № 113 от 07.08.2009г., Шуменски окръжен съд, по внохд № 324/09г. е потвърдил изцяло атакуваната пред него първоинстанционна присъда.
При постановяване на акта си, Шуменски окръжен съд е допуснал нарушение на закона, като не е приложил разпоредбата на чл.42б, ал.1 от НК, която го е задължавала да определи периодичност на явяването и подписването на осъдения В. , по повод наложената му пробационна мярка „задължителна регистрация по настоящ адрес”. Решението на въззивната инстанция е постановено след 01.06.2009г., от който момент са в сила измененията в разпоредбата на чл.42б, ал.1 от НК- ЗИДНК, обн. ДВ бр.27/09г. Преди тази промяна пробационната мярка „задължителна регистрация” се е изпълнявала с явяване и подписване на осъдения седем пъти седмично, а след посочените по-горе изменения, тази периодичност се определя задължително от съда, като има единствено ограничение да не е по-малко от два пъти седмично. Ето защо, така както се твърди и в искането за възобновяване, действалата към момента на постановяване на въззивното решение редакция на нормата на чл.42б, ал.1 от НК се явява по-благоприятен за осъдения закон, поради което е следвало да намери приложение.
Независимо, че исканото на Главния прокурор е за възобновяване и отмяна на постановеното от ОС-Шумен решение, настоящият състав на касационната инстанция намира, че следва да упражни правомощията си по чл.425, ал.1, т.3 от НПК, като измени въззивното решение и определи сам периодичността на прилагане на пробационната мярка, тъй като това ще е в полза на осъдения. Отчитайки всички данни, касаещи деянието и дееца, периодичност в минимален срок от два пъти седмично се явява достатъчна, за постигане резултатите, които се целят с изпълнението на тази пробационна мярка.
Водим от горното и на основание чл.426 вр. чл.425, ал.1, т.3 от НПК, ВКС, първо наказателно отделение
Р Е Ш И :
ВЪЗОБНОВЯВА производството по внохд № 324/09г. по описа на ОС-Шумен.
ИЗМЕНЯВА решение № 113 от 07.08.2009г. по внохд № 324/09г. по описа на Окръжен съд Шумен, като определя периодичност на явяване и подписване на осъдения В. В. два пъти седмично.
Решението не подлежи на обжалване.
Председател:
Членове: