Р Е Ш Е Н И Е
№ 348
София, 07 януари 2013 год.
В И М Е Т О Н А Н А Р О Д А
Върховният касационен съд, наказателна колегия – първо отделение, в съдебното заседание на десети септември две хиляди и дванадесета година и в състав:
Председател: Иван М.Недев
Членове: Капка Костова
Мина Топузова
при секретар Даниела Околийска …………………… и с участието
на прокурора Искра Чобанова ……… изслуша докладваното
от съдията Иван М. Недев ………………………………… наказателно
дело № 1087/2012 год.
Производството е касационно по протест от прокурор при ОП-Добрич против присъда № 12/8.V.2012г. по внохд № 356/2011г. на ОС-Добрич с доводи за допуснати съществени нарушения на процесуалните правила – неправилна преценка и анализ на доказателствата в полза на защитната теза и така е нарушен материалния закон с оправдаването на подсъдимия И. Т. И. по обвинението по чл. 212, ал. 4, предл. І-во във вр. с ал. 1 от НК.
Иска присъдата да се отмени и ВКС да постанови нова, с която подсъдимия И.Т.И. да бъде осъден по предявеното му обвинение.
Защитата на подсъдимия е на становище, че протестът е неоснователен, поради което и въззивната присъда следва да остане в сила.
Прокурорът от ВКП изразява становище, че протестът е неоснователен, поради което и не го поддържа.
След преценка доводите и становищата на страните и проверка на новата присъда на въззивния съд в пределите по чл. 347 от НПК ВКС, І-во н.о. намира:
С присъда № 12/8.V.2012г. по внохд 356/2011г. на ОС-Добрич е отменена изцяло осъдителната присъда № 18/8.VІ.2011 г. по нохд № 1235/2009г. на РС-Добрич и вместо нея е постановена нова, с която подс. И. Т. И. е признат за невинен и оправдан по обвинението, че през м. януари 2008г. в Добрич чрез използване на документ с невярно съдържание – фактура № 42/15.І.2008г., издадена от [фирма], [населено място], е получил без правно основание чуждо движимо имущество – сумата 213840 лв., собственост на [фирма], [населено място] с материалноотговорно лице Н. Х. Ц. от с.гр., с намерение да ги присвои, като имуществото е в големи размери.
Въззивната присъда е постановена при отстранимо съществено нарушение на процесуалните правила – чл. 348, ал.3, т.1 от НПК.
При констатацията в предпоследния абзац на мотивите, че … „е доказано неговото (на подсъдимия – текста в скобите мой), участие при договарянето и неизпълнението на сделката, което би могло да доведе до търсене от него (подсъдимия – текста в скобите мой) на наказателна отговорност …”, съдът не е могъл да постанови оправдателна присъда, защото с оглед нормата на чл. 354, ал.1, т.2 от НПК оправдаване е възможно само при условията на чл. 24, ал.1, т.1 от НПК – извършеното деяние да не съставлява престъпление.
Оправдателната присъда, както и осъдителната не може да се основават на предположения и да съдържат изрази, поставящи под съмнение изводите за вината – невинен или виновен е привлечения към наказателна отговорност деец.
Въззивният съд има правомощието по чл. 337, ал.1, т.2 от НПК да приложи закон за същото, еднакво или по-леко наказуемо престъпление, ако приеме, че фактите дават основание за това.
Така, с постановяване на настоящата оправдателна присъда е ограничено правото на прокурора да поддържа обвинение против лице, чието деяние осъществява признаците на престъпление по НК.
С оглед горното въззивната присъда следва да се отмени и делото върне за ново разглеждане от стадия на съдебното заседание пред въззивната инстанция, а наведените във въззивния протест и възражението от защитата против него доводи и съображения се обсъдят при новото разглеждане на делото.
Искането на прокурора в протеста след отмяна на въззивната присъда подсъдимия да бъде осъден от касационната инстанция е абсолютно неоснователно, след като в случая не е налице хипотезата на чл. 354, ал.5 от НПК.
По тези съображения и на основание чл. 354, ал.1, т.4 от НПК ВКС, І-во н.о.
Р Е Ш И:
Отменя присъда № 12/8.V.2012г. по внохд № 356/2011г. на ОС-Добрич и връща делото за ново разглеждане от стадия на съдебното заседание пред въззивната инстанция.
Решението не подлежи на обжалване.
Председател:
Членове: