Решение №416 от 18.6.2009 по гр. дело №3724/3724 на 5-то гр. отделение, Гражданска колегия на ВКС

                          
О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
 
P №416
 
гр.София, 18.06.2009 година
 
ВЪРХОВНИЯТ КАСАЦИОНЕН СЪД на РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ,  Второ гражданско отделение в съдебно заседание на десети юни  две хиляди и девета година в  състав:
 
                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ:   ПЛАМЕН СТОЕВ
                                              ЧЛЕНОВЕ:   СТОЙЧО ПЕЙЧЕВ
                                                                      СНЕЖАНКА НИКОЛОВА
                                                                                                  
                          със секретар   Тодорка Кьосева                                                                                  
изслуша   докладваното  от   
председателя       (съдията)    СТОЙЧО ПЕЙЧЕВ
гражданско  дело под № 3724/2008 година
 
Производството е по чл.303, ал.1, т.5 ГПК.
Образувано е по молба на Б. С. М. от гр. Ш. за отмяна на влязлото в сила решение от 22.02.2008 год. по гр.дело № 463/2007 год. на Новопазарския районен съд. Поддържа се, че ищцата З е упражнявала процесуалните си права в нарушение на чл.3 ГПК/отм./, като съдът не бил уведомен, че ответницата Х е поставена под пълно запрещение с влязло в сила на 18.09.2007 год. решение от 13.07.2007 год. по гр.дело № 418/2007 год. на Шуменския окръжен съд; че живее в Република Турция заедно с ищцата, определена за неин настойник и че адреса за призоваване е на упълномощената от ищцата- С. С. М. Иска се отмяна на решението и връщане на делото за ново разглеждане от друг състав на районния съд. С молбата за отмяна се представят копия от: искова молба вх. № 4* от 08.06.2007 год.; решение от 13.07.2007 год. по гр.дело № 418/2007 год. на Шуменския окръжен съд; протокол от 02.11.2007 год. на органа по настойничество и попечителство при Община К. пълномощно рег. № 4* от 10.05.2007 год.
Върховният касационен съд, състав на ІІ г.о. намира молбата за отмяна за недопустима и я оставя без разглеждане поради следните съображения:
Легитимирана да възбуди производство за отмяна на влязло в сила решение е „заинтересованата страна”/чл.303, ал.1 ГПК/. Такова е лицето, обвързано от неизгодно за него решение, което е неправилно поради порок по чл.303, ал.1, т.т.1-7 ГПК, засягащ това лице. Основание за отмяна по чл.303, ал.1, т.5 ГПК е налице, ако страната е била лишена от възможност да вземе участие в разглеждането на делото поради нарушаване на съдопроизводствените правила, обезпечаващи участието на страните в производството. Следващото основание за отмяна по този текст е налице, когато страната не е била надлежно представлявана, а последното – когато страната не е могла да се яви на заседанието, за което е била призована, нито лично, нито чрез повереник поради препятствие, което не е могла да отстрани.
В конкретния случай, молителят се позовава на ненадлежно представляване в делбеното производство, но на съделителката Х, която с решение от 13.07.2007 год. по гр.дело № 418/2007 год. на Шуменския окръжен съд, влязло в сила на 13.09.2007 год., е била поставена под пълно запрещение, сиреч, страната е била недееспособна, а в делото не е взел участие нейният законен представител, респ. съдът не й е назначил особен представител при противоречие в интересите между представляван и представител съгласно чл.16, ал.6 ГПК/отм./.
Доколкото порокът по чл.303, ал.1, т.5 ГПК не засяга лично молителя, последният не е легитимиран да иска отмяна на влязлото в сила решение и в този смисъл не е „заинтересована страна” по чл.303, ал.1 ГПК. Молбата е недопустима и следва да бъде оставена без разглеждане, а образуваното въз основа на нея производство да бъде прекратено.
По изложените съображения, Върховният касационен съд, състав на ІІ г.о.
О П Р Е Д Е Л И:
 
ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ молбата на Б. С. М. от гр. Ш. по чл.303, ал.1, т.5 ГПК за отмяна на влязлото в сила решение от 22.02.2008 год. по гр.дело № 463/2007 год. на Новопазарския районен съд.
ПРЕКРАТЯВА производството по гр.дело № 3724/2008 год. на Върховния касационен съд, ІІ г.о.
Определението може да се обжалва в едноседмичен срок от получаване на съобщенията пред друг тричленен състав на гражданската колегия на Върховния касационен съд.
ПРЕДСЕДАТЕЛ: /п/
ЧЛЕНОВЕ: /п/
/СЛ
Вярно с оригинала!
СЕКРЕТАР:
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Scroll to Top