2
О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
№ 459
С., 17.04.2012 година
ВЪРХОВЕН КАСАЦИОНЕН СЪД, ЧЕТВЪРТО ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ в закрито съдебно заседание на шестнадесети февруари две хиляди и дванадесета година в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: Светла Цачева
ЧЛЕНОВЕ: Албена Бонева Владимир Йорданов
изслуша докладваното от съдията Цачева гр. д. № 1276 по описа за 2011 год., и за да се произнесе взе предвид следното:
Производство по чл. 288 ГПК.
С решение от 14.06.2011 година по гр.д. № 298/2011 година на Кюстендилски окръжен съд е потвърдено решение № 74 от 15.02.2011 г. по гр.д. № 2584/2010 г. на Кюстендилски районен съд, с което са уважени обективно съединени искове с правно основание чл. 344, ал.1, т.1, т.2 и т.3 КТ, предявени от П. А. Г. от [населено място] против Професионална гимназия по дървообработване и горско стопанство „Г.С.Р.”, [населено място]. В решението е прието за установено, че ищецът е работел като учител в Професионална гимназия [населено място] до 28.06.2010 г., когато трудовото правоотношение е било прекратено от работодателя със заповед № РД-400 на основание чл. 328, ал.1, т.2 КТ. Към момента на уволнението ищецът е изпълнявал длъжността председател на Организацията на безработни и пенсионирани учители при Общински координационен съвет на Синдиката на българските учители. Прието е, че в нарушение на чл. 333, ал.3 КТ, трудовият договор е бил прекратен без предварително съгласие на Общинския координационен съвет на Синдиката на българските учители, поради което и на основание чл. 344, ал. 3 КТ, уволнението е отменено като незаконно, ищецът е възстановен на заеманата преди уволнението длъжност и е присъдено обезщетение по чл. 225, ал.1 КТ. Изводът за нарушена предварителна закрила е формиран след преценка на доказателствата относно заеманата от ищеца синдикална длъжност – уведомителни писма от председателя на Общинския координационен съвет на Синдиката на българските учители, удостоверяващи, че в Професионална гимназия по дървообработване и горско стопанство „Г.С.Р.”, [населено място] няма синдикална организация; че ищецът не е заемал ръководни длъжности на общинско и национално ниво в структурите на Синдиката на българските учители.
Касационна жалба против решението на Кюстендилски окръжен съд е постъпила от Професионална гимназия по дървообработване и горско стопанство „Г.С.Р.”, [населено място]. Изложени са доводи за допускане на касационното обжалване на основание чл. 280, ал.1, т. 3 КТ по обуславящия изхода на делото въпрос по приложението на чл. 333, ал. 3 КТ: ползва ли се с предварителна синдикална закрила председател на синдикална организация, структурирана извън работодателя.
Ответникът по касационната жалба П. А. Г. счита, че не са налице основания за допускане на касационно обжалване. Претендира съдебни разноски.
Върховният касационен съд, състав на Четвърто гражданско отделение намира, че са налице предпоставките по чл. 280, ал.1, т.3 ГПК за допускане на касационно обжалване на въззивното решение -повдигнатият в изложението към касационната жалба материалноправен въпрос по приложението на чл. 333, ал.3 КТ относно обхвата на синдикалната закрила е от значение за точното приложение на закона и за развитието на правото.
Воден от изложеното, Върховният касационен съд, състав на Четвърто гражданско отделение
О П Р Е Д Е Л И :
ДОПУСКА касационно обжалване на решение от 14.06.2011 година по гр.д. № 298/2011 година на Кюстендилски окръжен съд.
УКАЗВА на касатора Професионална гимназия по дървообработване и горско стопанство „Г.С.Р.”, [населено място] в седмичен срок от съобщението да представи доказателства за внесена държавна такса по жалбата в размер на 90 лева, както и че при неизпълнение на указанията в срок, жалбата подлежи на връщане на основание чл. 286, ал.1, т.2 ГПК.
При своевременно изпълнение на указанията за внасяне на държавна такса, делото да се докладва за насрочване на Председателя на Четвърто гражданско отделение на Гражданска колегия на Върховния касационен съд.
Определението не подлежи на обжалване.
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ: