Решение №550 от по гр. дело №221/221 на 2-ро гр. отделение, Гражданска колегия на ВКС

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
 
№ 550
 
София,31.05.2010 година
 
            Върховният касационен съд,Второ гражданско отделение,в закрито заседание на двадесети май през две хиляди и десета година,в състав:
 ПРЕДСЕДАТЕЛ: Елса Ташева
                                       ЧЛЕНОВЕ:  Светлана Калинова
                                                               Зоя Атанасова
при секретар
като изслуша докладваното от съдия Светлана Калинова
гражданско дело № 221 от 2010 година и за да се произнесе взе предвид следното:
Производството е по чл.288 ГПК.
Образувано е по касационна жалба на С. И. А. от гр. Р. срещу въззивното решение на Русенския окръжен съд, постановено на 16.11.2009г. по гр.д. №826/2009г. Като основание за допускане на касационно обжалване поддържа,че съдът се е произнесъл по въпрос по приложението на чл.30,ал.2 ЗН,а именно може ли да се иска възстановяване на запазена част от наследство срещу ползуващо се от универсално завещание лице, което няма качеството наследник по закон,ако наследството не е прието по опис. Поставя и въпроса за значението на приемането на наследството по опис, което е извършено след срока по чл.61 ЗН.
В писмен отговор в срока по чл.287,ал.1 ГПК ответниците по касационна жалба И. В. О. и К. В. А. изразяват становище,че не са налице предпоставки за допускане на касационно обжалване по изложените в отговора съображения.
Касационната жалба е подадена срещу подлежащ на обжалване акт на въззивния съд в срока по чл.283 ГПК. Налице са предпоставките за допускане до касационно обжалване по поставените от касатора правни въпроси, като съображенията за това са следните:
За да достигне до извода,че съставеното от наследодателя В в полза на С. И. саморъчно завещание следва да бъде намалено и бъде възстановена запазената част от наследството на починалия в полза на наследниците по закон И. В. и К. В. ,въззивният съд е приел,че съставеното на 01.06.2003г. от наследодателя саморъчно завещание е универсално,тъй като с посочения в него имот се изчерпва цялото наследство /по делото не е установено наследодателят да е притежавал и друго имущество към момента на своята смърт/. С оглед на това е прието,че възражението на С. И. за неоснователност на претенцията по чл.30 ЗН по причина,че наследството не е било прието по опис е неоснователно. Прието е,че при наличието на универсално завещание изискването на чл.30,ал.2 ЗН за приемане на наследството по опис не се явява условие за упражняване правото на възстановяване на запазената част от наследството.
В представеното с изложението по чл.284,ал.3,т.1 ГПК решение №1304/20.11.1991г. по гр.д. №1081/1991г. на І ГО на ВС е прието,че когато заветникът или надареният не е наследник по закон,възстановяването на запазената част на наследник се допуска,ако той е заявил изрично,че приема наследството по опис и такъв опис е съставен от районния съдия. В същия смисъл е и решение №2699/19.11.1960г. по гр.д. №8057/1960г. на І ГО на ВС.
Изразеното в тези решения на ВС становище касае само хипотези на заявено искане за възстановяване на запазена част от наследството, накърнена със завет или дарение. Доколкото обаче поставеният въпрос в хипотеза на съставено от наследодателя универсално завещание не е намерил своето разрешение в съдебната практика,а е от значение за изхода на настоящия правен спор и разпоредбата на чл.30,ал.2 ЗН не урежда изрично подобна хипотеза,настоящият състав приема,че касационното обжалване следва да бъде допуснато по реда на чл.280,ал.1,т.3 ГПК.
На същото основание и по същите съображения следва да бъде допуснато касационно обжалване и по втория поставено от касатора въпрос,а именно за значението на приемането на наследство по опис,което е извършено след срока по чл.61 ЗН,но е вписано в специалната книга на съда.
Водим от гореизложеното,Върховният касационен съд,състав на Второ гражданско отделение
О П Р Е Д Е Л И :
ДОПУСКА до касационно обжалване въззивното решение, постановено на 16.11.2009г. по гр.д. №826/2009г. по описа на Русенския окръжен съд по подадената от С. И. А. касационна жалба с вх. №11115/29.12.2009г.
Указва на касатора в 7-дневен срок от получаване на съобщението да внесе по сметка на ВКС сумата 40.00 лв./четиридесет лева/ държавна такса за разглеждане на касационната жалба и да представи доказателства,че таксата е внесена.
Насрочва делото за открито съдебно заседание,като делото се докладва на председателя на ІІ ГО на ВКС за определяне на дата за разглеждането на делото,след което да се призоват страните.
Председател:
 
Членове:
 

Оценете статията

Вашият коментар