Решение №569 от 23.6.2009 по гр. дело №791/791 на 1-во гр. отделение, Гражданска колегия на ВКС

Р  Е   Ш  Е  Н  И  Е
 
№ 569
 
София, 23.06.2009г.
 
В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А
 
 
Върховния касационен съд на Република България, четвърто гражданско отделение, в съдебно заседание на осми юни, две хиляди и девета година, в състав:
 
 
              ПРЕДСЕДАТЕЛ:НАДЕЖДА ЗЕКОВА
                     ЧЛЕНОВЕ: ВЕСКА РАЙЧЕВА
                                                  СВЕТЛА БОЯДЖИЕВА
                            
 
 
при секретаря Ю.Георгиева
изслуша докладвано от съдията В.Райчева гр.дело № 791/2008г. по описа на ВКС
 
Производството е по пар.2, ал.3 ПР на ГПК, вр. чл.218а ГПК/отм./
Делото е образувано по повод подадената касационна жалба от Н. И. К. срещу решение от 22.10.2007г. по гр.д. № 751/2007г. на Добрички окръжен съд, в частта му, с която като е предоставил упражняването на родителските права по отношение на детето А. на майката, съдът е предоставил ползуването на семейното жилище на мъжа.
Жалбоподателят твърди, че решението е неправилно, тъй като е постановено в нарушение на материалния закон . Навежда и доводи за нарушение на съществени правила на съдопроизводството.
Ответникът З. З. К. в писмено становище оспорва жалбата и моли решението да бъде оставено в сила.
Касационната жалба е подадена в срока по чл.218в, ал.1 от ГПК, поради което е процесуално допустима.
Върховния касационен съд, като обсъди доводите на страните във връзка с изложените касационни основания и провери данните по делото, намира следното:
Жалбата е основателна.
С обжалваното решение въззивният съд, като е отменил частично решение от 01.02.2007г. по гр.д. №1482006г. на Г. Т. РС е предоставил ползуването на семейното жилище, находящо се с. С., представляващо полумасивна едноетажна жилищна сграда и полумасивна лятна кухня, на ул. „. и четвърта”, №12 на мъжа З. З.
За да уважи искането на мъжа и да му предостави ползуването на семейното жилище съдът е приел, че бившия съпруг живее в с. С. където е семейното жилище, както и че на него е предоставено упражняването на родителските права по отношение на детото З. , родено на 24.07.1991г., а жената, на която е предоставено упражняването на родителските права по отношение на малкото дете А, родено на 09.02.1995г., е напуснала същото и живее в друго населено място.
Този извод на съда е направен без да са анализирани в съвкупност събраните по делото доказателства. Допуснатото от съда съществено нарушение на съдпроизводствените правила е довело и до неправилно приложение на материалния закон.становено е по делото, че семейното жилище се състои от три стаи и салон и от самостоятелна лятна кухня. Съдът не е изложил съображения при тези доказателства дали същото може да бъде разделено за ползуване поотделно от двамата бивши съпрузи и дали ползуването на жилището може да бъде разпределено между страните по делото, като прецени налице ли е нетърпимостта на отношенията между тях, както и че е в интерес на по-малкото дете то да се ползува и от майка му и от него.
Разпоредбата на чл.107 СК предвижда, че съдът предоставя ползването на жилището на единия съпруг само ако то не може да се ползува поотделно от двамата. Последната хипотеза визира както възможността жилището технически да може да бъде разделено на две самостоятелни такива, така и при търпимост в отношенията между страните, то да може да се ползува от двамата бивши съпрузи. Съдът не е направил своя извод за невъзможност жилището да се ползува от двамата бивши съпрузи поотделно, за да може да приложи точно разпоредбата на чл.107 СК.
С оглед на така установените данни поделото по делото и в съответствие с разпоредбата на чл.218ж ГПК Върховният касационен съд, състав на четвърто г.о. намира, че в обжалваната си част решението е неправилно и следва да се отмени. Тъй като решението е постановено при допуснато съществено нарушение на съдопроизводствените правила, довело и до неправилно приложение на материалния закон, то делото следва да се върне на въззивния съд за ново разглеждане от друг състав. При новото разглеждане на делото, съдът съобразявайки се с разпоредбата на чл.107 СК съдът ще следва да прецени може ли ползуването на семейното жилище да бъде разпределено, като се вземе предвид обема на същото, като бъде изслушана при нужда и съдебно –техническа експертиза, която след оглед на място на даде заключение за техническите възможности да се обособят две жилища, които да се ползват самостоятелно. Съдът ще следва да направи анализ и на доказателствата, установяващи каква е възможността жилището да се ползува и от двамата бивши съпрузи, ако отношенията между тях не са нетърпими.
Предвид изложените съображения ВКС, състав на четвърто г.о.
 
 
 
Р Е Ш И :
 
 
О Т М Е Н Я В А решение от 22.10.2007г. по гр.д. № 751/2007г. на Добрички окръжен съд, в частта му, с която съдът е предоставил ползуването на семейното жилище на З. З. К..
 
В Р Ъ Щ А делото на същия съд за ново разглеждане от друг състав в отменената му част.
 
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
 
ЧЛЕНОВЕ:

Оценете статията

Вашият коментар