О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
№69
С., 18.02.2015 год.
В И М Е Т О Н А Н А Р О Д А
Върховният касационен съд на Република България, Второ гражданско отделение, в закрито съдебно заседание на двадесет и седми януари през две хиляди и петнадесета година в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: КРАСИМИР ВЛАХОВ
ЧЛЕНОВЕ: КАМЕЛИЯ МАРИНОВА
ВЕСЕЛКА МАРЕВА
като разгледа докладваното от съдия К. М. гр.д. № 184 по описа за 2015 г., за да се произнесе, взе предвид следното:
Производството е по чл.288 ГПК.
Образувано е по касационна жалба на Н. П. Н. чрез пълномощника му адвокат Д. П. против решение № 1358 от 14.10.2014 г., постановено по гр.д. № 1617 по описа за 2014 г. на Окръжен съд-Варна, с което е потвърдено решение № 2342 от 30.04.2014 г. по гр.д. № 1406/2006 г. на Районен съд-Варна, ХХ състав за извършване на съдебна делба по реда на чл.292 ГПК /отм./, като в дял на Н. П. Н. е поставен гаража на сутеренния етаж под дневната на първия етаж в сградата в [населено място],[жк], [улица], а в общ дял на З. Т. Н., В. К. Н.-Д., Г. К. Н. и К. К. Н., чрез неговата майка и законен представител Г. Д. К. – апартамент на първия етаж от жилищната сграда в[жк], [улица], като е присъдено уравнение на дела на Н. П. Н. и е определена дължимата държавна такса върху стойността на дела на всеки съделител.
В касационната жалба са наведени доводи за неправилно приложение на материалния закон с оглед извода, че е допустима делба по колена, въпреки че съсобствеността не е възникнала само от наследяване.
Ответниците по касационната жалба З. Т. Н., В. К. Н.-Д., Г. К. Н. и К. К. Н., чрез неговата майка и законен представител Г. Д. К. не са подали писмен отговор в срока и по реда на чл.287, ал.1 ГПК.
При преценка налице ли е основание за допускане на касационно обжалване съдът съобрази следното:
П. решение е било обжалвано от Н. П. Н. с довод, че не са налице условията за извършване на делбата по колена и имотите следва да се изнесат на публична продан.
За да постанови решението си окръжният съд е констатирал, че Н. Н. и К. Н. са придобили по ? ид.ч. от имотите по наследяване от В. и П. П., а останалата ? ид.ч. е придобита в режим на съпружеска имуществена общност от К. Н. и съпругата му З. Н. от В. и П. П. чрез договор за издръжка и гледане през 1992 г. В хода на втората фаза на делбеното производство е починал К. П. Н. и в правата му са конституирани наследниците му З. Т. Н., В. К. Н.-Д., Г. К. Н. и К. К. Н., чрез неговата майка и законен представител Г. Д. К.. Н. П. Н. е поискал делбата да се извърши чрез изнасяне на имотите на публична продан; З. Т. е заявила възлагателна претенция, Г. Н. и В. Н. – чрез възлагане на имотите в дял на З. Н. и дъщерите й, а К. Н. – чрез публична продан. При тези данни е направен извод, че най подходящо е делбата да се извърши по реда на чл.292 ГПК-отм., при който основната предпоставка е да има достатъчно имоти, за да могат да се съставят реални дялове за всички съсобственици самостоятелно или по колена. В случая е налице самостоятелен дял за Н. Н., а З. Н. и останалите, коституирани по реда на чл.120 ГПК-отм. наследници могат да получат единствено общ дял. Прието е, че възможността всеки наследник да получи дела си в натура е налице не само когато всеки съделител може да получи самостоятелен реален дял, но и когато съществува възможност за обособяване на реални дялове, съответстващи на броя на колената, към които съделителите принадлежат или при групиране на съделителите. Прието е, че в случая това разрешение намира приложение, макар ситуацията да е усложнена с оглед наличието и на дял в съпружеска имуществена общност на починалия съделител, тъй като съпругата като наследник с оглед определените при допускане на делбата квоти, включващи и самостоятелна такава за К. Н., следва във всички случаи да получи общ дял с останалите наследници.
К. поставя въпросът за способът, по който следва да се извърши съдебна делба, когато имотите са по-малко от броя на съделителите, но броя на имотите съответства на броя на наследниците, групирани по колена и съсобствеността не е възникнала само от наследяване, а и на друго основание. В приложеното решение № 138 от 14.03.20102 г. по гр.д. № 609/2011 г. на І г.о. е дадено тълкуване, че делбата следва да се извърши по колена, когато броя на имотите съответства на броя на наследниците, групирани по колена и съсобствеността е възникнала само от наследяване. Изводът на въззивния съд, че делбата следва да се извърши по колена, макар да е налице дял в съпружеска имуществена общност на починалия съделител противоречи на практиката на ВКС, поради което е налице основанието за допускане на касационно обжалване по чл.280, ал.1, т.1 ГПК.
По изложените съображения, Върховният касационен съд, Второ гражданско отделение
О П Р Е Д Е Л И :
ДОПУСКА касационно обжалване на решение № 1358 от 14.10.2014 г., постановено по гр.д. № 1617 по описа за 2014 г. на Окръжен съд-Варна.
В едноседмичен срок от съобщението касаторът Н. П. Н. да представи доказателства за внесена по сметка на Върховния касационен съд на Република България държавна такса за разглеждане на касационната жалба в размер на 25.00 лв.
При неизпълнение в срок касационното производство ще бъде прекратено.
Делото да се докладва при изпълнение на указанията или при изтичане на срока.
Определението е окончателно.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ЧЛЕНОВЕ: