Решение №730 от 24.10.2017 по гр. дело №698/698 на 1-во гр. отделение, Гражданска колегия на ВКС

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
№ 730
Гр. София, 24.10.2017 г.
Върховният касационен съд на Република България, трето гр. отделение, в закрито заседание на 9.10.17 г. в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИЯ ИВАНОВА
ЧЛЕНОВЕ: ЖИВА ДЕКОВА
МАРГАРИТА ГЕОРГИЕВА
Като разгледа докладваното от съдия Иванова гр.д. №1289/17 г., намира следното:
Производството е по чл.288, вр. с чл.280 ГПК.
ВКС се произнася по допустимостта на касационната жалба на Ф. Р. срещу въззивното решение на Варненски окръжен съд по гр.д. №1843/16 г. и по допускане на обжалването. С въззивното решение, след отмяна на първоинстанционното решение по иска, касаторката е осъдена да заплати на осн. чл.190, ал.1 ЗЗД на Г. Я. и П. Я. сумата 18 977 лв., обезщетение за вреди, претърпени от ищците като евинцирани от 4/9 ид.части от имотите купувачи, вследствие неизпълнение на задълженията на ответницата като продавач по сключения между страните договор за продажба на недвижими имоти; вредата се изразява в реална загуба, вследствие разликата в продажната стойност на ид. части от имотите, от които са отстранени купувачите, към датата на закупуването им – 5.10.10 г. и увеличената им пазарна стойност към датата на съдебното решение за евикция – 22.12.15 г. На ищците са присъдени и деловодни разноски в размер на 4 306 лв.
Касационната жалба е подадена в срока по чл.283 ГПК срещу подлежащо на обжалване въззивно решение и е допустима.
За допускане на обжалването касаторът се позовава на чл.280, ал.1,т.1 и 3 ГПК. Намира, че в противоречие с практиката на ВКС – р. по гр.д. №58/13 г. на четвърто г.о. и р. по гр.д. №6532/13 г. на четвърто г.о., въззивният е съд е решил значимия за спора правен въпрос: за размера на обезщетението за вредата, съставляваща разлика между увеличената стойност на имота и платената цена / чието връщане в полза на ищците в размер от 2533 лв., съответно на евинцираната част от имота, е постановено с влязлата в сила част от решението/. В практиката на ВКС е прието, че при евикция продавачът дължи на добросъвестния евинциран купувач обезщетение, съставляващо разликата между платената цена и увеличената стойност на имота или в случая присъденото обезщетение в размер на увеличената стойност на имота от 18977 лв. следва да се намали с платената цена от 2 533 лв.
От значение за спора и точното прилагане на закона, както и за развитието на правото, според касатора е материалноправният въпрос: Съставлява ли предвидима и непосредствена вреда увеличената стойност на имота, от който купувачът е съдебно отстранен?
Според касатора положителен отговор на този въпрос е даден с цитираните по-горе две решение на ВКС, четвърто г.о., но тази практика е неправилна, поради неточно тълкуване на закона. Необходимостта от точното тълкуване на закона налага да се допусне обжалване на въззивното решение по въпроса за формиране на нова, правилна практика.
ВКС намира, че следва да допусне касационно обжалване на въззивното решение на първото основание по наведения във връзка с него въпрос, който е разрешен от въззивния съд в противоречие с цитираната практика на ВКС.
Наличие на второто от основанията за допускане на обжалването не се установява, тъй като по поставения във връзка с него въпрос има непротиворечива практика на ВКС по чл.290 ГПК, която според този състав не се нуждае от промяна и осъвременяване.
Поради изложеното ВКС на РБ, трето г.о.
О П Р Е Д Е Л И:
ДОПУСКА касационно обжалване на въззивното решение на Варненски окръжен съд по гр.д. №1843/16 г. по иска с пр. осн. чл.190, ал.1 ЗЗД, на осн. чл.280, ал.1,т.1 ГПК.
Указва на касатора Ф. Р. да заплати по сметка на ВКС държавна такса за разглеждане на жалбата в размер на 50,66 лв. в едноседмичен срок и да представи в този срок вносен документ. В противен случай жалбата ще й се върне.
След изтичане на срока делото да се докладва на председателя на отделението за насрочване в о.з. или на докладчика за прекратяване.
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ:

Scroll to Top