ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 89
София, 14.10.2009 година
Върховният касационен съд на Република България, Търговска колегия, второ отделение в закрито заседание на дванадесети октомври две хиляди и девета година в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: РОСИЦА КОВАЧЕВА
ЧЛЕНОВЕ: ЛИДИЯ ИВАНОВА
ЕМИЛИЯ ВАСИЛЕВА
при секретар
и с участието на прокурора
изслуша докладваното от съдията Росица Ковачева
ч. т. дело № 64/ 2009 год.
Постъпила е молба от “З” АД – гр. П. с искане да се измени постановеното от ВКС решение в частта за разноските, които да се намалят, като се отчете отхвърлената част на иска.
Ответникът по молбата А. за с. к. – гр. С. не изразява становище по молбата.
Върховният касационен съд, Търговска колегия, второ отделение, като взе предвид изложеното в молбата и като провери данните по делото, констатира следното:
С Решение № 109 от 18.VІ.2009 г., постановено по делото, ответникът ”З” АД – гр. П. е осъден да заплати на ищеца по делото разноски за касационната инстанция 4291 лв., като след частичната отмяна на въззивното решение, искът за реално изпълнение по т.13.5 от Договора е уважен за 4195.59 щ.д. и решението е оставено в сила в частта, с която този иск е отхвърлен до 26 128.86 щ.д., в която част е било допуснато касационно обжалване по жалба на ищеца.
С оглед изложеното основателно молителят възразява, че не – правилно е осъден да плати на ищеца изцяло направените разноски за касационната инстанция 4291 лв., като не дължи разноски, съразмерно на отхвърлената част на иска. От направените от ищеца разноски в касационната инстанция 4291 лв., съобразно уважената част 4195.59 щ.д. на иска с цена 26 128.86 щ.д., на ищеца следва да се присъдят на основание чл. 78 ал. 3 ГПК разноски 1/6 от направените или 715.16 лв.
Поради изложеното определението на ВКС за разноските, следва да се измени, като същите се намалят на 715.16 лв. Затова и на основание чл. 248 ал. 1 ГПК Върховният касационен съд, Търговска колегия, второ отделение
О П Р Е Д Е Л И:
ИЗМЕНЯВА Решение № 109 от 18.VІ.2009 г., постановено по т.д. № 64/ 2009 г. в частта за разноските, в която част има характер на определение, които “З” АД – гр. П. е осъдено да заплати на А. за с. к. – гр. С. в размер на 4291 лв.,
които намалява на 715.16 лв.
Определението не подлежи на обжалване.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ЧЛЕНОВЕ: