Решение №112 от 43662 по тър. дело №1511/1511 на 2-ро тър. отделение, Търговска колегия на ВКС

Р Е Ш Е Н И Е

№ 112

Гр. София, 16.07.2019 г.

В И М Е Т О Н А Н А Р О Д А

Върховният касационен съд на Република България, Търговска колегия, второ отделение, в публично съдебно заседание на шестнадесети юли през две хиляди и деветнадесета година в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ТАТЯНА ВЪРБАНОВА
ЧЛЕНОВЕ: БОЯН БАЛЕВСКИ
ПЕТЯ ХОРОЗОВА

при участието на секретаря Лилия Златкова
като изслуша докладваното от съдия Петя Хорозова
т.д. № 1511/2019 год., за да се произнесе, взе предвид:

Производството е по реда на чл.18 ЗПП.
Образувано е по жалба на М. П. К., в качеството й на председател на Политическа партия „ПРАВОТО” /ПРАВА РЕФОРМИ АЛТЕРНАТИВА ВЪЗМОЖНОСТИ ОТГОВОРНОСТ ТОЛЕРАНТНОСТ И ОБЕДИНЕНИЕ/ и заявител по ф.д.№ 20/2019 г. по описа на Софийски градски съд, ТО, VІ-5 състав, против постановеното по същото дело решение от 21.05.2019 г., с което е отказано вписването в регистъра на политическите партии, воден при СГС, на посочената по-горе политическа партия, учредена на 07.04.2019 г., по заявление с вх.№ 48375/09.04.2019 г.
В жалбата се излага, че решението е незаконосъобразно, като постановено в противоречие с материалния закон – при неправилно приложение на чл.11 ал.1 ЗПП и при недопустимо разширяване на формалните законови изисквания за регистрация на политическите партии. По подробно изложени съображения, включително, че законът не поставя изискване за това, кога трябва да е изготвен списъкът по чл.15 ал.3 т.7 ЗПП и че това обстоятелство е без правно значение, се моли обжалваното решение да бъде отменено и да се допусне исканото вписване на новоучредената политическа партия в съответния регистър.
В съдебно заседание жалбата се поддържа и се моли за нейното уважаване.
Представителят на Върховна касационна прокуратура изразява становище за неоснователност на жалбата.
За да се произнесе, настоящият състав на Върховния касационен съд, Търговска колегия, второ отделение съобрази следното:
Жалбата отговаря на изискванията за редовност и допустимост, а разгледана по същество се явява неоснователна.
За да постанови обжалваното решение, след преценка на всички релевантни по смисъла на чл.15 ал.3 ЗПП обстоятелства, съставът на Софийския градски съд е съобразил, че представеният по делото списък с членовете на партията, съдържащ техните три имена, ЕГН и постоянен адрес, е същият, представен по ф.д.№ 350/2017 г. по описа на СГС, когато за първи път партията е заявена за регистрация. Съдът е счел, че посоченото обстоятелство е равносилно на липса на списък по чл.15 ал.3 т.7 ЗПП, като не е споделил доводите на заявителя, че законът не поставя изискване относно момента, в който този списък следва да бъде съставен, поради което нямало пречка списък, съставен две години преди депозиране на настоящото заявление, да бъде надлежно доказателство в настоящото производство. Съдът е приел, че законът имплицитно съдържа изискване списъкът с членовете на новоучредената партия да бъде съставен най-рано след приемане на учредителната декларация и това изискване логически следва от нормата на чл.11 ал.1 З., съгласно която най-ранният момент, когато едно лице може да стане член на новоучредената партия е денят, в който е проведено събранието на инициативния комитет, приета е учредителната декларация, утвърден е образецът на декларацията по чл.11 ЗПП и е открита подписка за присъединяване към партията. Членовете на партията следва да са такива и към момента на нейната регистрация, поради което и с оглед динамичността на членската маса законът е предвидил кратък 3-месечен срок, в който да се подаде заявление за регистрация на партията, за да бъде осигурено, че към момента на регистрацията посочените 2 500 членове са налични. Съдът е отчел, че представеният по настоящото дело списък не е съставен след учредителната декларация от 11.01.2019 г., а още през 2017 г. и поради това не може да гарантира изразена воля за присъединяване към учредената на 07.04.2019 г. политическа партия и спазване на императивните изискванията за членство към момента на регистрацията. Изложил е съображения, че е възможно в периода от съставяне на списъка до подаване на заявлението за регистрация част от гражданите да са променили намеренията си за членство, други е възможно да са починали, а трети – да са лишени от избирателно право поради изтърпяване на наказания лишаване от свобода. На последно място съдът е посочил, че попълнените и подписани в предходни процедури по учредяване на политическата партия документи са неотносими към последваща процедура по учредяване и регистрация на политическа партия, като в този смисъл е и решение № 383 от 27.12.2018 г. по т.д.№ 3050/2018 г. на ВКС, ІІ т.о. На това основание е счел, че по делото не са установени всички изискуеми за вписването елементи от сложния фактически състав по учредяването на политическа партия, а именно набирането на членски състав от минимум 2 500 членове и следва да постанови отказ от регистрация.
Настоящият съдебен състав в рамките на производството по чл.18 ЗПП намира следното:
Не се спори, а и от данните по делото е видно, че представеният оригинален списък по чл.15 ал.3 т.7 ЗПП е бил съставен през 2017 г. и приложен към заявлението по ф.д.№ 350/2017 г. по описа на СГС за регистрация на ПП „ПРАВОТО”, като не са налице два различни списъка с идентично съдържание, а един и същ документ; не е провеждано и ново набиране на членски състав, извън членовете – учредители.
Законосъобразни и обосновани са изводите на първоинстанционния съд относно най-ранния момент, в който е възможно да бъде съставен списъкът, удостоверяващ спазване на изискванията за минимална членска маса към момента на регистрацията на политическата партия /макар съдът да не споделя становището относно крайния момент на неговото изготвяне/. При формирането им градският съд не е извършил разширително /чрез преценка на несъществуващи изисквания/, а точно тълкуване на закона, съобразно вложения в него смисъл и в пълно съответствие с правилата на чл.46 ал.1 ЗНА.
Неоснователна е поддържаната в жалбата теза, подробно развита и в проведеното открито съдебно заседание, че тъй като в текста на чл.15 ал.3 т.7 ЗПП липсва изрично условие кога следва да бъде изготвен списъкът на членовете на политическата партия, то моментът на съставянето му е без правно значение за регистърното производство, както и че след като фигуриращите в него членове не са подали заявления за напускане съобразно устава, списъкът удовлетворява всички законови предпоставки за извършване на исканата регистрация.
Съставянето и представянето на списък на действителните членове на политическата партия, които следва да отговарят на изискванията на чл.8 и чл.9 ЗПП за членство, е част от процедурата по нейното учредяване и регистрация, уредена с императивни правни норми. Поради това е немислима и респективно – нерегламентирана в закона хипотеза, в която изготвянето на списъка по чл.15 ал.3 т.7 ЗПП да предхожда въобще инициативата за образуване на политическата партия съгласно чл.10 ЗПП /изискваща инициативният комитет да приеме и публикува най-малко в един национален ежедневник учредителната декларация и да открие подписка за набиране на членове-учредители, които да се присъединят към учредителната декларация по предвидения в чл.11 ЗПП ред/.
Посочената по-горе процедура по учредяване и регистрация следва да се реализира – т.е. да започне и завърши – в законоустановените срокове, като учредителното събрание следва да се проведе в срок до 3 месеца от датата на приемане на учредителната декларация /чл.12 ал.1 ЗПП/, а писмената молба за регистрацията в СГС да се подаде в срок до 3 месеца от провеждане на учредителното събрание /чл.15 ал.2 ЗПП/. Сроковете не са самоцелно определени от законодателя – чрез тях се гарантира необходимото ниво на актуалност на заявената политическа идентификация на гражданите. С оглед горното, за надлежното възникване на политическата партия като правен субект, ЗПП изисква нейните минимално изискуеми 2 500 членове да са набрани в рамките на нормативно установените срокове, като списъкът по чл.15 ал.3 т.7 ЗПП се изисква, за да удостовери именно така възникналото обстоятелство. В този смисъл действително попълнените и подписани в предходни процедури по учредяване на нерегистрирана политическа партия документи по чл.15 ЗПП са без правно значение за последваща процедура по учредяване и регистрация и не могат да бъдат използвани за същата цел, в какъвто смисъл е формираната практика на ВКС, ТК. На последно място следва да се посочи, че при липса на регистрация новоучредената формация не представлява политическа партия по смисъла на закона, поради недовършеност на фактическия състав за образуването й, ето защо е правно ирелевантно, дали записаните в неуспешно приключилата процедура по регистрация нейни членове са подавали заявления за освобождаване, съобразно устава й.
Предвид изложеното, настоящият съдебен състав приема, че представеният списък на членовете на политическата партия към 2017 г. не удовлетворява законовите изисквания на чл.15 ал.3 т.7 ЗПП, поради което обжалваният отказ да бъде вписана в съответния регистър при СГС учредената на 07.04.2019 г. ПП „ПРАВОТО” е законосъобразен и правилен и постановеното в този смисъл първоинстанционно решение следва да бъде оставено в сила.
Така мотивиран, Върховният касационен съд, Търговска колегия, второ отделение
Р Е Ш И :

ОСТАВЯ В СИЛА решение от 21.05.2019 г., постановено по ф.д.№ 20/2019 г. по описа на Софийски градски съд, ТО, VІ-5 състав.
Решението не подлежи на обжалване.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ:

Scroll to Top