О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
№ 112
София, 11.02.2015 г.
Върховният касационен съд, гражданска колегия, четвърто отделение, в закрито заседание на двадесет и първи януари две хиляди и четиринадесета година в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: СВЕТЛА ЦАЧЕВА
ЧЛЕНОВЕ: АЛБЕНА БОНЕВА
БОЯН ЦОНЕВ
като разгледа докладваното от съдия А. Бонева ч. гр. дело № 7107 по описа за 2014г. взе предвид следното:
Производството по делото е образувано по частна касационна жалба, подадена от М. М. К. и Х. М. Б., чрез адв. М. М. К. от АК София, срещу въззивно определение № 556/20.06.2014 г. на Разградския окръжен съд по ч. гр.д. № 187/2014 г.
Частната жалба е редовна, като подадена в срока по чл. 275, ал. 1 ГПК от легитимирани лица, срещу подлежащ на касационно обжалване съдебен акт и отговаря на изискванията на чл. 275, ал. 2, вр. чл. 260 и 261 ГПК.
Жалбоподателите излагат съображения за неправилност на обжалваното определение и искат неговата отмяна.
Въззивният съд като потвърдил определението на първата инстанция, прекратил производството по установителния иск за собственост върху недвижим имот, предявен от М. К. и Х. Б. против [община]. Съдът намерил, че липсва правен интерес от така заявената претенция, защото, преди подаване на искова молба, ответникът [община] се е разпоредила със спорния имот в полза на втория ответник по делото. Според съда липсват действия на общината по фактическо или правно оспорване на претендираното от ищците право на собственост.
В изложението към частната касационната жалба се твърди,че това разрешение на въззивната инстанция – относно правния интерес от установителен иск за собственост, щом вещното право се оспорва от ответника, противоречи на разрешението, възприето с ТР № 8/2012 г. на ОСГТК.
Поставеният правен въпрос е от значение за постановения резултат в обжалваното определение. В случая, спорът е за специфична форма на оспорване на правото на собственост на ищците, като въпросът „Налице ли е правен интерес от предявяване на иск за собственост срещу лице, което се е разпоредило със спорния имот преди завеждането на исковата молба”, е предмет на висящо тълкувателно дело № 4/2014 г. на ОСГК на ВКС – т. 4в.
До постановяване на тълкувателно решение, производството по настоящото дело следва да бъде спряно, както е разяснено в т. 1 от Тълкувателно решение по Тълкувателно дело № 8/2013 г. на ОСГТК на ВКС.
Мотивиран от горното, съдът
ОПРЕДЕЛИ:
СПИРА производството по ч. гр.д. № 7107/2014 г. на ІV ГО на ВКС до постановяване на тълкувателно решение по Тълкувателно дело № 4/2014 г. на ОСГК на ВКС.
ОПРЕДЕЛЕНИЕТО не подлежи на обжалване.
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ: