ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 264
София, 26.10. 2017 година
В И М Е Т О Н А Н А Р О Д А
Върховният касационен съд на Република България, гражданска колегия, I-во отделение, в закрито заседание на дванадесети октомври през две хиляди и седемнадесета година в състав:
Председател: Ценка Георгиева
Членове: Гълъбина Генчева
Емилия Донкова
като изслуша докладваното от съдията Донкова ч. гр. д. № 1577/2017 година, и за да се произнесе, взе предвид:
Производството е по чл.274, ал.2 ГПК.
Образувано е по подадена в срока по чл.275, ал.1 ГПК частна жалба на М. Г. Б. срещу определение № 71 от 26.01.2017 г. по в. гр. д. № 1380/2016 г. по описа на Старозагорския окръжен съд.
С обжалваното определение, постановено в производство по чл.248 ГПК, въззивният съд е допълнил постановеното решение от 15.12.2016 г. по цитираното дело, в частта му за разноските, като е осъдил М. Г. Б. да заплати на [фирма] – [населено място] направените разноски във въззивното производство в размер на 3 882 лв.
Преди да се произнесе по частната жалба, настоящият състав на ВКС, І-во г. о., съобрази следното:
С определение по гр. д. № 1578/2017 г. по описа на ВКС е допуснато касационно обжалване на въззивно решение № 382 от 15.12.2016 г., постановено по в. гр. д. № 1380/2016 г. по описа на Старозагорския окръжен съд, допълнено в частта му за разноските с определението, предмет на жалба в настоящото производство.
Отговорността за разноските по делото е правото на едната страна да иска и задължението на другата страна да плати направените разноски от страната, в чиято полза съдът е решил делото. Отговорността за разноски се понася от страната, срещу която е постановено решението, спрямо която то се явява като санкция за неоснователно предизвикания правен спор. Съгласно чл.81 ГПК по присъждането на разноски съдът се произнася във всеки акт, с който приключва разглеждането на делото в съответната инстанция. В конкретния случай произнасянето по въпроса за разноските по настоящото дело е обусловен от решаването на спора по същество.
С оглед на това обстоятелство настоящият състав на ВКС, І-во г. о., намира, че е налице условието на чл.229, ал.1, т.4 ГПК за спиране на производството до приключване на производството по гр. д. № 1578/2017 г. на ВКС с влязъл в сила съдебен акт.
Воден от горното, съдът
О П Р Е Д Е Л И:
СПИРА производството по ч. гр. д. № 1577/2017 г. по описа на ВКС на РБ, І-во г. о., до приключване на производството по гр. д. № 1578/2017 г. на ВКС с влязъл в сила съдебен акт.
Делото да се докладва след приключване на производството по гр. д. № 1578/2017 г. по описа на ВКС.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ЧЛЕНОВЕ: