О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
№ 3
[населено място], 06.01.2017 год.
ВЪРХОВЕН КАСАЦИОНЕН СЪД на Република България, Търговска колегия, Първо отделение, в закрито заседание на пети януари през две хиляди и седемнадесета година, в състав
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ТОТКА КАЛЧЕВА
ЧЛЕНОВЕ: ВЕРОНИКА НИКОЛОВА
КРИСТИЯНА ГЕНКОВСКА
като изслуша докладваното от съдия Николова т. д. №2502 по описа за 2016г. и за да се произнесе, взе предвид следното:
Производството по т.д. № 2502/16г. по описа на ВКС, ТК, І отд. е образувано по иск на И. С. И. за отмяна на основание чл.47 от ЗМТА на арбитражно решение от 08.06.2016г. по а.д. № 58/2016г. на Арбитражен съд [населено място] при СДЮСП.
С исковата молба е заявено и искане на основание чл.389 вр. чл.391 ал.1 от ГПК за допускане на обезпечение чрез налагане на запор върху вземанията на [фирма], с ново наименование [фирма] по изп. дело№20168410409147 на ЧСИ Н. М., рег. №841 с район на действие СГС.
Върховният касационен съд, Търговска колегия, Първо отделение, след като разгледа молбата, намира следното:
По силата на чл.48 ал.2 от ЗМТА спиране на изпълнението на арбитражно решение като обезпечителна мярка по иск по чл.47 от закона се допуска от ВКС срещу представянето на обезпечение в размер на интереса от отмяната на арбитражното решение.
С исковата молба са изложени основания за допускане на обезпечение, относими към производството по чл.389 и сл. от ГПК. Обезпечителните мерки се налагат, когато без тях за ищеца ще бъде невъзможно или ще се затрудни осъществяването на правата по решението – чл.391 от ГПК. В случая, по силата на арбитражното решение молителят е в процесуално качество на длъжник за парично задължение и при евентуално уважаване на молбата за отмяна по чл.47 от ЗМТА издаденият изпълнителен лист ще подлежи на обезсилване, както и ще бъдат прекратени изпълнителните действия. Но от друга страна, с отмяната на арбитражното решение за молителя не възниква право на принудително изпълнение по отношение на ответника, основано на решението на ВКС по молбата по чл.47 от ЗМТА. Производството по отмяна няма характер на иск за съдебно признаване или установяване на съществуването на право или на притезание, осъществяването на които ще има за последица предприемане на изпълнителни действия по отношение на вещи и вземания на ищеца по арбитражното решение.
Поради това характерът на производството изключва приложението на общите правила за обезпечаване на иск по реда на чл.389 и сл. от ГПК. Арбитражното решение подлежи на изпълнение и е изпълнително основание съгласно чл.404 от ГПК, каквито са и влезлите в сила съдебни актове и осъдителните решения на въззивните съдилища. При искане за отмяна на влязло в сила съдебно решение по чл.303 от ГПК или при подадена касационна жалба срещу осъдително въззивно решение, допустимата от закона възможност за обезпечаване на правата на молителя или на касатора се изразява единствено в спиране на изпълнението на съдебното решение. Върховният касационен съд постановява спиране само срещу внесено обезпечение – чл.282 ал.2 от ГПК без да извършва преценка за вероятната основателност на молбата или жалбата и за наличието на обезпечителна нужда.
По силата на изричната норма на чл.48, ал.3 от ЗМТА и спирането на изпълнението на арбитражното решение по молба за отмяна по чл.47 от ЗМТА се постановява само срещу обезпечение, вносимо от молителя в размер на интереса от отмяната.
По изложените съображения настоящият състав на Първо отделение на Търговската колегия на ВКС намира, че по молба по чл.47 от ЗМТА за отмяна на арбитражно решение молителят разполага само с правото да иска спиране на изпълнението на решението срещу представяне на обезпечение в размер на интереса от отмяната, като налагането на обезпечителни мерки по реда на чл.389 и сл. от ГПК е недопустимо. В случая искане за спиране на изпълнението на решението не е направено, но по всяко време на висящността на делото, ищецът може да отправи искане до съда в същия смисъл, като представи нужното обезпечение.
Мотивиран от горното, Върховният касационен съд
О П Р Е Д Е Л И
ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането на И. С. И. за допускане на обезпечение на предявения от него иск с правно основание чл.47 от ЗМТА за отмяна на арбитражно решение от 08.06.2016г. по а.д. №58/2016г. на Арбитражен съд [населено място] при СДЮСП чрез налагане на запор върху вземанията на [фирма], с ново наименование [фирма] по изп. дело№20168410409147 на ЧСИ Н. М., рег. №841 с район на действие СГС.
ОПРЕДЕЛЕНИЕТО не подлежи на обжалване.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ЧЛЕНОВЕ: 1.
2.