О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
N 509
София ,03. 06. 2010 година
В ИМЕТО НА НАРОДА
ВЪРХОВНИЯ КАСАЦИОНЕН СЪД на РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ , ПЪРВО гражданско отделение в открито съдебно заседание на тридесет и първи май , две хиляди и десета година в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: Теодора Нинова
ЧЛЕНОВЕ: Костадинка Арсова
Василка Илиева
При участието на секретаря Виолета Петрова като разгледа докладваното от съдия Костадинка Арсова гр.д. N 1518 по описа за 2009 година и за да се произнесе взе предвид следното:
Производството е по чл. 303 ГПК.
Н. В. О. е подала молба за отмяна с вх. № 1* на влязло в сила решение № 15 от 3.02.2009 г. по гр.д. № 5* от 2007 г. на Върховния касационен съд, Четвърто отделение.
В молбата подържа основания за отмяна на съдебният акт в хипотезите на чл.303, ал.1, т.3 и т.4 ГПК , които неправилно са посочени като букви “в” и “г” и счита, че са налице влезли в сила предходни решения, които са постановени в противоречие с атакуваното от нея. В молбата сочи, че по същото дело е било постановено предходно решение на ВКС, с което са дадени указания по приложение на закона и събиране на доказателствата, които не са спазени от Софийския градски съд и от атакуваното решение, произнесено от ВКС.
Ответниците Ж. А. Д., Ф. А. К. и В. А. О. не са депозирали отговор по молбата за отмяна.
Върховния касационен съд, Първо гражданско отделение като взе предвид доводите и възраженията на страните приема за установено следното от правна и фактическа страна:
Молбата за отмяна е недопустима, макар да е подадена от надлежна страна, участваща в процеса по който е постановено атакуваното решение, но след изтичането на тримесечен срок , който съгласно чл.305 , т. 3 и т.4 ГПК започва да тече от влизането му в сила. Срока и в двете хипотези е тримесечен и започва да тече при разпоредбата на т.3 от узнаването на акта за отмяна, но не по-късно от една година от влизането му в сила – в случаите, а при т.4 в тримесечен срок от на влизане в сила на последното решение.
В молбата се сочат като противопоставими решения, тези които са произнесени по същото дело , поради което и в двата случая срока започва да тече от обявяването на решението . Тримесечният срок за подаване на молба за отмяна е пропуснат и на това основание правата са преклудирани и молбата е недопустима.
Молбата за отмяна е недопустима и на друго основание.
В обстоятелствената й част се посочва, че постановеното от ВКС решение е в противоречие с предходно постановеното решение на същата инстанция по същото дело и че при връщането му за ново произнасяне СГС не е спазил указанията.
С тези оплаквания инвокират допуснати процесуални нарушения от касационната инстанция, постановила атакуваният съдебен акт , но не представляват основания за отмяна, които са изчерпателно изброени в хипотезите на чл.303 , ал.1 ГПК и които не могат да се тълкуват разширително .
Разпоредбите на т.3 и 4 на текста на чл.303 ГПК, предвиждат , че отмяна е допустима когато решението е основано на постановление на съд или на друго държавно учреждение, което впоследствие е било отменено или когато между същите страни, за същото искане и на същото основание е постановено преди него друго влязло в сила решение, което му противоречи. И двете хипотези не са налице в случая защото липсва друг съдебен акт, извън тези които са произнесени от различните инстанции по едно и също дело, който да противоречат на атакуваното решение или пък да е налице произнасяне след постановяване на решението на друг орган с акт, които да навежда изводи за възможен друг резултат по спора.
По изложените съображения Върховният касационен съд, състав на Първо гражданско отделение,
О П Р Е Д Е Л И :
ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ молба за отмяна, подадена от Н. В. О. с вх. № 1* на влязло в сила решение № 15 от 3.02.2009 г. по гр.д. № 5* от 2007 г. на Върховния касационен съд, Четвърто отделение.
ОПРЕДЕЛЕНИЕТО може да се обжалва пред друг тричленен състав в едноседмичен срок от влизането му в сила.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ЧЛЕНОВЕ: