4
Върховен касационен съд на Република България ГК, І г.о. дело № 1332/2010 год.
О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
№ 657
гр.София, 28.06.2011 година
Върховният касационен съд на Република България, Първо гражданско отделение в закрито заседание на двадесет и осми февруари две хиляди и единадесета година в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ТЕОДОРА НИНОВА
ЧЛЕНОВЕ: КОСТАДИНКА АРСОВА
ВАСИЛКА ИЛИЕВА
изслуша докладваното от
председателя (съдията) ТЕОДОРА НИНОВА
гражданско дело под № 1332/2010 година
Производство по чл.288 ГПК.
Обжалвано е въззивното решение на Пловдивския апелативен съд с № 176 от 21.10.2009 год. по гр.дело № 574/2009 год., с което е потвърдено решение № 502 от 24.03.2009 год. по гр.дело № 1098/2008 год. на Пловдивския окръжен съд за отхвърляне предявените от [фирма], София, [улица] против Община-С., Пловдивска област искове за признаване за установено, че [фирма], София е собственик на недвижим имот, находящ се в [населено място]-Пловдивска област, представляващ У. ІІІ-производствени и обслужващи дейности с площ 4928 кв.м., в който попада част от имот 1617 от кв.120, ведно със законно построените сгради навес за въглища – 530 кв.м.,о едноетажна метална конструкция-построена 1965 год., мостов кантар-100 кв.м., едноетажна масивна конструкция, построена 1965 год., склад за газ пропан-бутан – 45 кв.м., едноетажна масивна конструкция-построена 1980 год. на основание отреждане и предоставяне на ДП”Т.” за изграждане на складова база с регулационния план, одобрен със Заповед № 761/11.03.1962 год. след проведена процедура по отчуждаване и обезщетяване, като е отреден парцел І-Т. в кв.104, давностно владение за периода 1965 год.-2008 год. и провеждане на процедура по преобразуване и приватизация на [фирма], София, в разултат на която имотът е включен в капитала на дружеството [фирма], София.
Недоволен от въззивното решение е касаторът [фирма], представляван от адвокат Н. С. от Пловдивската адвокатска колегия, който го обжалва в срока по чл.283 ГПК като счита, че е допустимо касационно обжалване на основание чл.280, ал.1, т.1, т.2 и т.3 ГПК „по съществен материалноправен и процесуалноправен въпрос, касаещ задължението на въззивния съд да мотивира своите актове и противоречие с практиката на Върховния касационен съд по приложението на чл.17а ЗППДОП/отм./” – прилага едно решение и седем определения по чл.288 ГПК.
Ответникът по касация [община] не взема становище по допустимостта на касационното обжалване.
Върховният касационен съд, състав на І гражданско отделение, като взе предвид данните по делото, приема следното:
За да потвърди решението на първоинстанционния съд въззивният съд е приел, че ищецът/сега касатор/ не е ангажирал никакви доказателства до чия собственост е бил недвижимият имот преди влизане в сила на регулационния план от 1962 год., както и какви именно земи и сгради същият, респ. праводателите му, са включили като активи в капитала си тъй като от сметка 2001 е налице осчетоводяване актив-земя в [населено място], но липсват доказателства, че процесният имот и сгради са заприходени като актив на дружеството.
Върховният касационен съд, състав на І гражданско отделение като констатира, че решението е въззивно и с него е потвърдено първоинстанционно решение намира, че касационната жалба е допустима.
За да бъде допуснато касационно обжалване трябва да е налице някоя от трите специални предпоставки, уредени в чл.280, ал.1, т.1, т.2 и т.3 ГПК.
Материалноправен или процесуалноправен въпрос е разрешен в противоречие с практиката на Върховния касационен съд – основание по чл.280, ал.1, т.1 ГПК, когато тази практика е задължителна – постановленията на Пленума на Върховния съд (тъй като тълкувателните решения на Общото събрание на гражданската колегия същия съд, приети при действието на Закона за устройство на съдилищата служат за ръководство на съдилищата) и тълкувателните на Общото събрание на гражданската и търговска колегии на Върховния касационен съд, приети при действието на Закона за съдебната власт. За това незадължителната практика на Върховния касационен съд макар и „трайно установена” или „преобладаваща” доколкото е все пак противоречива мястото й е в чл.280, ал.1, т.2 ГПК. При новата касация Върховният касационен съд може да упражнява правораздавателната си функция /да правораздава по отделни дела/ само доколкото чрез това той уеднаквява съдебната практика или допринася за развитието на правото.
За да е налице основанието по чл.280, ал.1, т.2 ГПК се отчита, че решенията са постановени по различни дела, което означава, че различни факти са правно релевантни и различни факти са доказани. Касаторът е обосновал противоречивото разрешаване по въпрос, свързан с приложението на чл.17а ЗППДОП/отм./ и чл.266 ГПК с обжалваното решение, защото следва да се намери общото между тях и това общо да е материалноправен или процесуално правен въпрос.
Материалноправен или процесуалноправен въпрос е от значение за точното прилагане на закона и развитието на правото, когато по него няма съдебна практика /нито задължителна, нито незадължителна/ или когато има съдебна практика /задължителна или непротиворечива незадължителна/, но тя не е правилна и трябва да бъде променена.
За да убеди касационния съд, че разрешеният въпрос има значение за точното прилагане на закона и развитието на правото касаторът трябва да изложи сериозни аргументи срещу приетото разрешение и да посочи как приетото от въззивния съд влиза в конфликт с разрешенията на други въпроси, по които има установена съдебна практика, което в случая е сторено по иска с правна квалификация чл.124, ал.1 ГПК.
По изложените съображения Върховният касационен съд, състав на І гражданско отделение на основание чл.280, ал.1, т.2 ГПК
О П Р Е Д Е Л И:
ДОПУСКА касационно обжалване на въззивното решение на Пловдивския апелативен съд с № 176 от 21.10.2009 год. по гр.дело № 574/2009 год. по описа на І-ви състав.
ОПРЕДЕЛЯ държавна такса 372 лева, вносима в едноседмичен срок от съобщението от касатора [фирма], след което делото да се докладва за насрочване с призоваване на страните.
ПРЕДСЕДАТЕЛ: /п/
ЧЛЕНОВЕ: /п/
/СЛ
Вярно с оригинала!
СЕКРЕТАР: