прилагане разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС).

Изх.№ 20-00-332 от
29.11.2012 г.
чл. 96, ал. 2 от ЗДДСчл. 26, ал. 2 от ЗДДС
В дирекция ,,Обжалване и управление на изпълнението” .е постъпило Ваше писмено запитване, прието с вх. № 20-00-332/03.09.2012 г. относно прилагане разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС).
В запитването е изложена следната фактическа обстановка:
X не е регистриран по ЗДДС и е участвал в конкурс, съгласно Закона за обществените поръчки (ЗОП) и във връзка с Наредба № 2/31.03.2006 г. за условията и реда за предоставяне на средства за компенсиране на намалените приходи от прилагането на цени за пътуване по автомобилния транспорт, предвидени в нормативни актове за определени категории пътници. При проведения конкурс търговецът е спечелил маршрут за превоз на ученици до 16-годишна възраст, при спазване разпоредбата на чл. 32,ал. 1, т. 1, б. ”а” от горепосочената наредба.
Във връзка с изложената фактическа обстановка е поставен следният въпрос:
Представлява ли получената от търговеца компенсация, съгласно наредбата, облагаем оборот по смисъла на ЗДДС?
Предвид изложената в запитването фактическа обстановка, въпросите и относимата към тях нормативна уредба, изразявам следното становище:
Съгласно чл. 96, ал. 2 от ЗДДС, облагаемият оборот е сумата от данъчните основи на извършените от лицето:
1.облагаеми доставки, включително облагаемите с нулева ставка;
2.доставките на финансови услуги по чл. 46 от ЗДДС;
3.доставки на застрахователни услуги по чл. 47 от ЗДДС.
Съгласно чл. 26, ал. 2 от ЗДДС данъчната основа се определя на базата на всичко, което включва възнаграждението, получено от или дължимо на доставчика във връзка с доставката, от получателя или от друго лице, определено в левове и стотинки, без данъка по този закон. Не се смятат за възнаграждение по доставка всякакви плащания на лихви и неустойки, които имат обезщетителен характер.
Предвид разпоредбата на чл. 26, ал. 3, т. 2 от ЗДДС данъчната основа по ал. 2 се увеличава с всички субсидии и финансирания, пряко свързани с доставката.
В § 1, т. 15 от Допълнителните разпоредби на ЗДДС е дадена дефиниция на понятието “Субсидии и финансирания, пряко свързани с доставката” и това са субсидиите и финансиранията, чието отпускане е пряко обвързано с цената на предоставяни стоки и услуги. Не са субсидии и финансирания, пряко свързани с доставка, субсидиите и финансиранията, предназначени единствено за:
а) покриване на загуби;
б)финансиране на разходи, включително за придобиване или ликвидация на активи.
Видно от гореизложеното, компенсацията, получена от търговеца ще представлява облагаем оборот, по смисъла на чл. 96 от ЗДДС тогава, когато представлява „субсидия, пряко свързана с доставка”, по смисъла на § 1, т. 15 от ДР на ЗДДС.
Съгласно чл. 22, ал. 1 от посочената наредба стойността на безплатните и по намалени цени пътувания се компенсира на превозвачите със средства от централния бюджет, предоставяни чрез общините. Разпоредбата на чл. 32, ал. 1, т.1, б. ”а” от наредбата гласи, че превозите се финансират със средства от централния бюджет в размер до 1,00 лев( един лев) / км общ пробег за специализиран превоз с автомобили до 22 места.
От горните разпоредби може да се направи извод, че компенсацията, предоставяна на търговеца представлява субсидия, пряко свързана с доставка по извършване на транспорт с намалени цени, по смисъла на§ 1, т. 15 от ДР на ЗДДС, поради което следва да се включи в данъчната основа на доставката. Предвид изложеното, тя ще формира облагаем оборот за регистрация на търговеца по смисъла на чл. 96, ал. 2 от ЗДДС. Данък върху добавената стойност лицето следва да начислява след регистрацията му по ЗДДС.’

Scroll to Top