Попълване на Справката за определяне на окончателния размер на осигурителния доход към годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ

КСО: чл. 4, ал. 3, т. 2; чл. 4, ал. 4; чл. 6, ал. 7 и 8; чл. 157, ал. 6;
ЗЗО: чл. 40, ал. 1, т. 2;
ЗБДОО: чл. 8, ал. 1, т. 2;
НООСЛБГРЧМЛ: чл. 11;
НЕВДПОВ: чл. 3, ал. 3, т. 2;
ОТНОСНО: Попълване на Справката за определяне на окончателния размер на осигурителния доход към годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ
Във връзка с Ваше запитване, постъпило в Дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика” – гр. ……… с вх. №……….. от 21.03.2014 г., Ви уведомяваме за следното:
В запитването си посочвате, че сте съдружници в търговско дружество (ООД) и се осигурявате ежемесечно като самоосигуряващи се лица, върху доход на база предходната година. През годината получавате доходи от същата фирма, въз основа на сключени граждански договори за проектиране и авторски надзор (приложени са копия на договорите за 2013 г.).
В писмено обяснение към запитването сочите, че дейността на дружеството е в областта на проектирането.
В тази връзка поставяте следния въпрос:
Как трябва да се попълни годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ за 2013 г.,и как ще се отразят доходите от граждански договори, върху осигурителните вноски при попълване на справката за окончателния размер на осигурителния доход?
Предвид изложеното и с оглед действащата нормативна уредба по задължителното обществено осигуряване, изразяваме следното становище:
На основание чл. 4, ал. 3, т. 2 от Кодекса за социално осигуряване (КСО) лицата, упражняващи трудова дейност като собственици или съдружници в търговски дружества, подлежат на задължително осигуряване за инвалидност поради общо заболяване, за старост и за смърт. По свой избор те могат да се осигуряват и за общо заболяване и майчинство (чл. 4, ал. 4 от КСО).
Задължението за осигуряване на посочените лица възниква от деня на започване или възобновяване на трудовата дейност и продължава до нейното прекъсване или прекратяване (чл. 1, ал. 1 от Наредбата за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лица, българските граждани на работа в чужбина и морските лица – НООСЛБГРЧМЛ).
Осигурителните вноски за тези лица са изцяло за тяхна сметка и се внасят авансово върху месечен осигурителен доход между минималния и максималния месечен размер на дохода, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване (ЗБДОО) за съответната година (чл. 6, ал. 7 от КСО).
От 01.01.2011 г. е въведен диференциран размер на минималния месечен осигурителен доход за самоосигуряващи се лица в зависимост от облагаемия доход, който са декларирали като самоосигуряващи се лица. В чл. 8, ал. 1, т. 2 от ЗБДОО за 2013 г. са определени следните размери на минималния месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица съобразно облагаемия им доход за 2011 г. като самоосигуряващи се:
а) до 5400 лв. – 420 лв.;
б) от 5401 лв. до 6500 лв. – 450 лв.;
в) от 6501 лв. до 7500 лв. – 500 лв.;
г) над 7500 лв. – 550 лв.;
Окончателният размер на осигурителния доход за тези лица се определя по реда на чл. 6, ал. 8 от КСО – за периода, през който е упражнявана трудова дейност през предходната година въз основа на данните, декларирани в справка към годишната данъчна декларация по Закона за данъците върху доходите на физическите лица, като този доход не може да бъде по-малък от минималния месечен осигурителен доход и по-голям от максималния месечен осигурителен доход. Окончателните осигурителни вноски се дължат от осигурените лица върху годишния осигурителен доход в размерите за фонд „Пенсии” и за допълнително задължително пенсионно осигуряване в срока за подаване на данъчната декларация. Годишният осигурителен доход се определя като разлика между декларирания или определения с влязъл в сила ревизионен акт по ДОПК облагаем доход от упражняване на съответната трудова дейност и сбора от доходите, върху които са внасяни авансово осигурителни вноски.
При изплащане на възнаграждение за работа без трудово правоотношение на лицата по чл. 4, ал. 3, т. 1, 2 и 4 КСО, в т.ч. съдружници в търговски дружества, осигурителни вноски не се внасят от възложителя на работата и не се удържат от възнаграждението. Самоосигуряващите се лица внасят осигурителни вноски върху доходите от работа без трудово правоотношение по реда на чл. 6, ал. 8 от КСО (чл. 11 от НООСЛБГРЧМЛ).
Съгласно чл. 3, ал. 3, т. 2 от Наредбата за елементите на възнаграждението и за доходите, върху които се правят осигурителни вноски, при определяне на годишния осигурителен доход за физическите лица, упражняващи трудова дейност като собственици или съдружници в търговски дружества или като членове на неперсонифицирани дружества, се вземат предвид – възнагражденията, изплащани от дружествата, без получените дивиденти.
С оглед гореизложеното върху възнагражденията, изплащани на съдружниците в търговски дружества, в т.ч. ООД, за положен личен труд в дружеството, дължимите осигурителни вноски се внасят по реда на чл. 6, ал. 8 от КСО, като се включват в Справката за окончателния размер на осигурителния доход към годишната данъчна декларация (ГДД) по чл. 50 от ЗДДФЛ.
Поради уреденото в чл. 157, ал. 6 от КСО ичл. 40, ал. 1, т. 2 от Закона за здравното осигуряване уеднаквяване на осигурителните доходи за социално и здравно осигуряване, задължителните осигурителни вноски за ДЗПО-УФ и за здравно осигуряване за самоосигуряващите се лица (по чл. 4, ал. 3, т. 1, 2 и 4 от КСО) се внасят на база дохода, върху който се дължат вноски за държавното обществено осигуряване, определен съгласно Кодекса за социално осигуряване.
Във Вашия случай, след като в качеството Ви на съдружницив търговско дружество с ограничена отговорност (ООД) участвате с личен труд в дружеството, следва да се осигурявате по гореописания ред за получените възнаграждения от дружеството. За тази цел следва да попълните Таблица 1 и Таблица 2 към Справката за окончателния размер на осигурителния доход за 2013 г. към ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ като пренесете декларираните облагаеми доходи, подлежащи на годишно изравняване, от приложенията на декларацията в съответните колони на таблиците, съобразно дадените указания към тях.
Осигурителният доход, върху който сте внасяли авансово осигурителни вноски за 2013 г., следва да попълните в кол. 4 на таблици 1 и 2 – на съответните редове срещу месеците, през които сте упражнявали дейност като съдружник в ООД.
Облагаемият доход, получен от извършването на услуги с личен труд като съдружник в ООД, деклариран с код 10 на ред 8, част І от Приложение № 1 на ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ, следва да пренесете на ред 13, колона 5.2 от Таблица 1 и Таблица 2. Месечният Ви осигурителен доход ще се определи като тази сума се раздели на броя на месеците, през които сте упражнявали дейността.
Сумите в колона 6 и 7 са резултатни величини, които се получават като сбор от следните суми:
?за колона 6 – от сумите в колони 3 и 4 (в случая само колона 4);
?за колона 7 – от сумите в колони от 5.1 до 5.5 (в случая само колона 5.2).
Сумите, вписани в колона 7 не могат да надвишават максималния размер на осигурителния доход за съответния месец (показан в колона 8).
Общият годишен размер на осигурителния доход, върху който се довнасят осигурителни вноски, се изчислява като разлика от сумите от ред 13 на колона 7 и ред 13 на колона 6 и се попълва в т. 1 под Таблици 1 и 2. Когато разликата е положителна, върху нея се довнасят осигурителни вноски, а ако е отрицателна – надвнесените суми подлежат на възстановяване, освен когато осигурителният доход по колони от 5.1 до 5.5 е по-малък от минималния осигурителен доход по КСО. Осигурителни вноски не се довнасят в случай, че сумите на ред 13 в колони 6 и 7 са равни.

Scroll to Top