ОТНОСНО: закупен товарен автомобил от автокъща в Германия
В Дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика“
постъпи Ваше писмено запитване с вх. № 96-00-109/ 04.05.2018г. .
Изложена е следната фактическа обстановка: Фирмата е регистрирана по ЗДДС. Закупен е употребяван товарен автомобил от автокъща в Германия. Доставчикът е регистрирано по ДДС лице. Приложено е копие на фактурата за покупка с превод на български език.
Поставен е следният въпрос: Задължено ли е дружеството да състави протокол за ВОП съгласно чл.117 и чл.84 от ЗДДС?
Във връзка с изложената фактическа обстановка и поставения въпрос, изразявам следното становище:
Съгласно чл. 13, ал.1 от ЗДДС, вътреобщностно придобиване е придобиването на правото на собственост върху стока, както и фактическото получаване на стока в случаите по чл. 6, ал. 2, която се изпраща или транспортира до територията на страната от територията на друга държава членка, когато доставчикът е данъчно задължено лице, което е регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка.
В разпоредбата на чл. 13, ал. 4 от ЗДДС са изброени изключения от горната хипотеза, като т. 1 указва, че не е вътреобщностно придобиване придобиването на стоки, за които доставчикът прилага специален ред на облагане за стоки втора употреба, произведения на изкуството, предмети за колекции и антикварни предмети, определен в законодателството на съответната държава членка.
В приложения превод на фактурата е записано, че се прилага диференцирана данъчна ставка съгласно §25а от Закона за ДДС, специални разпоредби. Този текст е незадължителен реквизит при режим на стоки втора употреба – облагане на маржа.
Предвид посоченото и съгласно чл. 13, ал. 4, т. 1 от ЗДДС, за дружеството не възниква задължение за начисляване на данък, тъй като не е налице вътреобщностно придобиване.
‘