5_20-00-1706/20.11.2009
ЗЗО, чл.40, ал.1, т.1, б, „б”
Фактическа обстановка: Работник не сее явявал на работа.
Въпроси: 1. дължат ли се здравноосигурителни вноски за дните на неявяване на работа?
2. Как следва да се отразят тези дни в декларация 1?
Съгласно разпоредбата на чл.40, ал.1, т.1, б. „б” от Закона за здравното осигуряване /ЗЗО/,за лицата в неплатен отпуск, които не подлежат на осигуряване на друго основание, вноската се определя върху половината от минималния месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване. Вноската е изцяло за сметка на осигуреното лице – когато неплатеният отпуск е по негово желание, и за сметка на работодателя – когато неплатеният отпуск е за отглеждане на дете или поради производствена необходимост и престой. Вноската се внася чрез съответното предприятие или организация до края на месеца, следващ този, за който се отнася.
Ведно от цитираната разпоредба, за чия сметка е вноската за периода на отсъствието, зависи от това как ще се оформят документално отношенията между страните по трудовото правоотношение.
Вноската е изцяло за сметка на осигуреното лице, когато неплатеният отпуск е по негово желание, а именно в случаите по чл. 160, ал. 1, 170, ал. 2 и чл. 171 от Кодекса на труда.
В случай, че трудовото правоотношение не бъде прекратено, а времето на отсъствието на Вашия служител бъде оформено като неплатен отпуск по негова молба по реда на чл. 160 от Кодекса на труда, здравната вноска времето на неплатения отпуск ще бъде изцяло за негова сметка.
Съгласно чл. 160, ал. 1 от Кодекса на труда неплатен отпуск се разрешава от работодателя по искане на работника или служителя. От цитираната разпоредба е видно, че единствената форма, под която може да се ползва и съответно разрешава неплатен отпуск на законно основание, е искането на работника или служителя, което в практиката се осъществява чрез подаване на молба. В разпоредбата на чл. 40, ал. 1, т. 1, б. “б“ ЗЗО се определя за чия сметка е здравноосигурителната вноска в случай, че лицето е в неплатен отпуск и не подлежи на осигуряване на друго основание в зависимост от това каква е причината, поради която е разрешен неплатеният отпуск. Когато причината за искането на работника или служителя да ползва неплатен отпуск е свързана с обстоятелства, касаещи организацията на работния процес от страна на работодателя, то това следва да се посочи в молбата на лицето, а в последствие и в заповедта на работодателя.
Здравноосигурителните вноски са за сметка на работодателя, когато са налице безспорни доказателства, че неплатеният отпуск е разрешен поради производствена необходимост или престой.
Предвид гореизложеното за “безспорни доказателства“, че причината за поискването и съответно разрешаването на неплатения отпуск, поради производствена необходимост и престой, се приемат молбата на лицето и заповедта на работодателя, в които е вписано това обстоятелство.
В случай на неплатен отпуск по желание на работника, той трябва да внесе при работодателя дължимите за негова сметка вноски.
Ако работникът не предостави на работодателя дължимата сума за здравноосигурителни вноски, съгласно действащата нормативна уредба работодателят няма задължение да ги заплати от свои средства.
Относно попълването на декларация образец 1 при неплатен отпуск, в т. 16.4 „Дни без осигурителни вноски, зачетени за осигурителен стаж” се посочват дните на отсъствие.
В т. 27 „Доход, върху койтосе дължат вноски за здравно осигуряване” се попълва доходът, върху който са внесени здравноосигурителните вноски за периода на неплатен отпуск.
В т. 28 се попълва процент здравноосигурителна вноска.
В случай, че не оформите отсъствието на работника като неплатен отпуск, в декларация образец 1 следва да отразите прекъсване в осигуряването.
‘
Вх.№ 5_20001706 от 20.11.2009 Отг. ОУИ София | 20-00-1706_09_OZ_5_09