2_311/ 05.03.2013 г.
Наредба Н-8 -чл.3, ал.3, т.1
ОТНОСНО: подаване на Декларация образец № 6 за допълнителни трудови възнаграждения
Според изложеното, през м.март 2013 г. ще се получи транфер по осъществени дейности по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”, трансфера по този проект е за дейности извършени през м.октомври 2012 г. и ще се изплаща на учителите, които работят по него на 01.04.2013 г. Съответно за получен трасфер през м.май 2013 г., за извършени дейности през м.януари 2013 г., възнагражденията ще се изплащат на 01.06.2013 г.Тъй като тези сумипредставляват – допълнителни доходи от трудова дейност /кръжоци/, поставяте въпроса: как следва да се попълнят в Декларация обр.№ 6, данните за дължимите задължителни осигурителни вноски и авансово удържанияданък по чл.42 от ЗДДФЛ ?
Сроковете, съдържанието, редът и начинът за събиране и съхраняване на данни задължимите задължителни осигурителни вноски и данъка за доходи от трудови правоотношения по Закона за данъците върху доходите на физическите лица /ЗДДФЛ/ са уредени в Наредба № Н-8 от 29.12.2005 г. за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и от самоосигуряващите се лица.
Работодателите, осигурителите, както и техни клонове и поделения,подават в компетентнататериториална дирекция на Националната агенция за приходите /НАП,/ декларации по образец № 1 и № 6 /приложения № 1 и№ 4/, като вписват втях, данните посочени в чл.2, ал.1 и ал. 2 от Наредба № Н-8.
Съгласно чл.3, ал.3, т.1 от Наредба № Н-8, работодателите и осигурителите, техните клонове и поделения подават декларация образец № 6 за дължимите осигурителни вноски, вноските за фонд „ГВРС“ и данъка по чл.42 от ЗДДФЛ – в срока за подаване на декларация образец № 1.
Според чл.3, ал.1, т.1 от Наредба № Н-8, декларация образец № 1 се подава в съответната компетентна териториална дирекция на Националната агенция за приходите от работодатели, осигурители и техните клонове и поделения – за всеки календарен месец до:
а) 25-о число на месеца, следващ месеца, за който се отнасят данните; при начислено или изплатено възнаграждение за същия месец след този срок – до края на месеца, в който е начислено или изплатено възнаграждението;
б) 25-о число на месеца, следващ месеца на начисляването или изплащането на допълнителни доходи от трудова дейност, начислени или изплатени след 25-о число на месеца, следващ месеца, през който е положен трудът.
Тъй като в запитването и в примерно попълнените декларации, приложени към него, са посочени само дати на които предстои да се изплатят допълнителните възнаграждения, приемаме, че датите на изплащане и начисляване съвпадат. В този случай, като се вземат предвид гореизложените нормативни разпоредби, кактои указанията за попълване на Декларация обрИзх. № 6 „Данни за дължими вноски и данък по чл. 42 ЗДДФЛ”, данните следва да се попълнят по следния начин:
?за м. октомври 2012 г.
-в т. 8 – Вид плащане – код 3 /Изплатено възнаграждение за месеца, когато годината, попълнена в т. 9, е преди 2013 г./;
– в т. 9 – Месец и година – 10.2012 /попълват се месецът и годината, за които се отнасят вноските и данъкът/;
– вт.10 -16 – Дължими осигурителни вноски и удържан данък по чл. 42 отЗДДФЛ;
– в т.18 – Дата на изплащане/начисляване – 01.04.2013 г. /датата, на която са изплатени/начисленивъзнагражденията/.
Срокът за подаване на декларацията образец № 6 и декларация образец № 1 е до 25-о число на месеца, следващ месеца на начисляването или изплащането на допълнителните доходи от трудова дейност, т.е.до 25 май 2013 г.
?м.януари 2013 г.,
– в т. 8 – Вид плащане – код 6 – „Допълнителни доходи от трудова дейност, начислени или изплатени след 25-о число на месеца, следващ месеца, попълнен в т. 9”;
– в т. 9 – Месец и година – 01.2013;
– вт.10 -16 – Дължими осигурителни вноски и удържан данък по чл. 42 отЗДДФЛ;
– в т.18 – Дата на изплащане/начисляване -01.06.2013 г.
Срокът за подаване на декларацияобразец № 6 и декларация образец № 1е до 25-то число на месеца, следващ месеца на начисляването или изплащането на допълнителните доходи от трудова дейност. В този смисъл ако възнагражденията са начислени и изплатени на 1 юни, срокът за подаване на декларациите е до 25 юли 2013 г.
Както правилно сте отбелязали, по подобен начин са решени и Пример 5 на стр.11 и Пример 2 на стр.3 от Становище Изх. № 20-00-10/11.01.2013 г. на Изпълнителния директор на НАП, издадено на основание чл.10, ал.1, т.10 от Закона за националната агенция за пирходите.
‘