Изх. № 24-38-38
Дата:05.08.2015 год.
ЗДДФЛ, чл. 53, ал. 2
Относно: Ползване на отстъпка по чл. 53, ал. 2 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ)
По повод Ваша молба до Дирекция ОДОП – гр. …, препратена по компетентност вна Националната агенция за приходите и заведена с вх. № 24-38-38/12.06.2015 г., Ви уведомявам за следното:
Съгласно чл. 53, ал. 2 от ЗДДФЛ, лицата, които подадат годишна данъчна декларация до 31 март на следващата година по електронен път, ползват отстъпка 5 на сто върху данъка за довнасяне по годишната данъчна декларация, при условие че нямат подлежащи на принудително изпълнение публични задължения към момента на подаване на декларацията и данъкът за довнасяне е внесен в срока по чл. 67, ал. 4 от същия закон. Видно от цитираната разпоредба, правото на отстъпка от 5 на сто върху данъка за довнасяне по годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ за 2014 г. се ползва, когато едновременно са изпълнени следните условия:
?годишната данъчна декларация е подадена по електронен път в срок до 31 март 2015 г.;
?към момента на подаване на декларацията физическото лице няма подлежащи на принудително изпълнение публични задължения; и
?данъкът за довнасяне по годишната данъчна декларация е внесен до 30 април 2015 г.
Предвид разпоредбата на чл. 104, ал. 1 от Данъчно-осигурителният процесуален кодекс (ДОПК), след подаването на декларацията, но преди изтичането на законоустановения срок за подаването й, подателят има право да прави промени, свързани с декларираните данни и обстоятелства, основата и определените задължения.
Промени в подадена декларация се извършват с нова декларация (чл. 104, ал. 2 от ДОПК). Въз основа на цитираните разпоредби, в рамките на законоустановения срок за подаване на годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ за 2014 г. (30 април 2015 г.), данъчно задължените лица имат право по своя преценка да извършват промени в декларираните данни и обстоятелства, основата и определените задължения, като за целта могат да подават неограничен брой формуляри. В тези случаи, т.е. когато едно физическо лице е подало повече от една годишна данъчна декларация, за действителна се приема тази, която е била подадена последна по време. Подадените преди това данъчни декларации нямат правна стойност и не пораждат права и задължения за подателя им.
По повод подадената от Вас молба се извърши справка в Софтуера за управление на приходите (СУП) и се установи, че сте подала две годишни данъчни декларации по чл. 50 от ЗДДФЛ по електронен път, както следва:
-декларация вх. № ….. от 31.03.2015 г. и
-декларация вх. № ….. от 27.04.2015 г.
Подаването на втората декларация е извършено по Ваша преценка, а не по инициатива на орган по приходите, каквато възможност е предвидена в разпоредбата на чл. 103 от ДОПК. В случая втората декларация е подадена на 27.04.2015 г. и в нея правилно не е изчислена отстъпка от 5 на сто, тъй като не е изпълнено едно от условията, регламентирани в чл. 53, ал. 2 от ЗДДФЛ, а именно подаване на формуляра в срок до 31.03.2015 г. Определеният от Вас дължим данък по декларацията е в размер на 354 лв. и същият следва да бъде внесен по предвидения в закона ред.
Предвид цитираните разпоредби, липсва правна възможност да ползвате отстъпката от 5 на сто, изчислена от Вас в първоначално подадената годишна данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ за 2014 г. Обстоятелствата, въз основа на които сте взела решение да подадете новата данъчна декларация, нямат отношение към законово регламентирания механизъм.
ЗАМ. ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР:
/Г. ДИМИТРОВА/
‘