декларирани вътреобщностни доставки за периода 01.06.2008 г.- 30.09.2009 г., за които при осъществен данъчен контрол е установено, че получателят е дерегистриран за целите на ДДС през 2011 г. като иде

Изх. № 24-29-312
Дата:09.09.2011 год.
ЗДДС, чл. 7;
ППЗДДС, чл. 45.
Относно: декларирани вътреобщностни доставки за периода 01.06.2008 г.- 30.09.2009 г., за които при осъществен данъчен контрол е установено, че получателят е дерегистриран за целите на ДДС през 2011 г. като идентификационния му номер за целите на ДДС е валиден до 31.12.2008 г.
В писмено запитване с Изх. № ………………. на ………………………., постъпило в ЦУ на НАП с вх. № …………………………. е изложена следната фактическа обстановка:
………………………………. за периода 01.06.2008 г. – 30.09.2009 г. са …………… декларирани вътреобщностни доставки с получател италианско дружество. При проверка на валидността на идентификационния номер на италианското дружество е установено, че на 24.02.2011 г. е извършена дерегистрация на дружеството за целите на ДДС със задна дата, считано от 31.12.2008 г. В резултат на ………………………….. е получен отговор .., в който е посочено, че стоките са напуснали територията на България и са доставени до Гърция, а някои са доставени до Румъния.
Въпросът Ви е следва ли да се приеме, че …………. е осъществило вътреобщностна доставка (ВОД) или е налице доставка с място на изпълнение на територията на страната?
Предвид така изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба по зададения от Вас въпрос на основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за Националната агенция за приходите изразявам следното становище:
Прилагането на нулева ставка за ВОД е допустимо, само когато правото да се разпорежда като собственик със стоката е прехвърлено на получателя по доставката, стоката е изпратена или превозена в друга държава членка и вследствие на това изпращане или превозване стоката е напуснала физически територията на страната и получателят е данъчно-задължено или данъчно незадължено юридическо лице, регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка.
Тъй като едно от кумулативните условия за прилагане на режима, установен за ВОД е получателят да е данъчно-задължено лице, регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка и доколкото при проверката …………………… във VIES системата на валидността на идентификационния номер за целите на ДДС на италианското дружество е установено, че на 24.02.2011 г. е извършена дерегистрация на италианското дружество за целите на ДДС, съгласно която идентификационния номер е валиден до 31.12.2008 г., считаме че същият не може да бъде обявен за невалиден със задна дата. VIES системата показва само актуалната към момента на справката информация и …………………… не може да я ползва за проверка на валидността за предшестващ период – към момента на данъчното събитие и датата на изискуемостта. Предвид това следва да бъде изпратено писмено запитване до италианската данъчна администрация, с което да бъдат установени причините и основанията за дерегистрацията на италианското дружество, датата на дерегистрация, както и конкретно, притежавало ли е лицето валиден идентификационен номер за целите на ДДС в периода на възникване на данъчните събития за процесните доставки.
Обръщаме внимание, че за да е налице ВОД, респективно нулева ставка на данъка, е необходимо да са налице и останалите условия за прилагане на режима, установен за ВОД.
При упражняването на данъчния контрол, следва да бъдат събрани и доказателства за факти и обстоятелства, от които да може да се направи обоснован извод, че доставчикът по ВОД е положил грижата на добрия търговец във връзка с изпращането или превоза на стоката в друга държава членка и че вследствие на това изпращане или превозване стоката е напуснала физически територията на държавата членка на мястото на изпълнение на доставката, както и във връзка с проучването на статута на получателя.

ИЗПЪЛНИТЕЛЕНДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ ЗА
ПРИХОДИТЕ:
/КРАСИМИР СТЕФАНОВ/

Оценете статията

Вашият коментар