ОТНОСНО: Данъчно третиране на обезщетение
В отговор на направеното от Вас запитване до органите по приходи при ЦУ на НАП гр.София, препратено ни по компетентност с писмо вх.№ … от 28.03.2011 г. Ви уведомяваме за следното:
Според изложената фактическа обстановка на основание на подадена от Вас жалба до Европейския съд в Страсбург и постигнато споразумение Ви е изплатено обезщетение в размер на 1000 евро. Към писмото прилагате копие от банковото бордеро за извършения превод на 21.07.2010г. и уведомлението от Министерство на правосъдието до Вас от 06.10.2010г.
Отговорът ни по повод на Вашето запитване е принципен, тъй като не е ясен характера на полученото обезщетение.
По смисъла на чл.2 от Закона за данъците върху доходите на физически лица /ЗДДФЛ/, обект на облагане с данък са доходите на местните и чуждестранни физически лица, независимо от източника на получаването им.
Съгласно чл.12,ал.1 от ЗДДФЛ, облагаеми по този закон са доходите от всички източници, придобити от данъчно задълженото лице през данъчната година, с изключение на доходите, които са необлагаеми по силата на закон.
На основание чл.13, ал.1, т.10 от ЗДДФЛ не се облагат с данък лихвите по съдебно установени вземания, които не подлежат на облагане, и присъдените обезщетения за разноски по съдебни дела.
Необлагаеми са присъдените обезщетение и други плащания при средна и тежка телесна повреда, професионална болест и смърт. /чл.13, ал.1,т.11 ЗДДФЛ/.
Не се облагат с данък и обезщетенията за имуществени и неимуществени вреди, с изключение на обезщетенията за пропуснати ползи /чл.13, ал.1, т.13 ЗДДФЛ/.
Предвид на гореизложеното и на основание чл.35, т.1 от ЗДДФЛ облагаеми с данък са обезщетенията за пропуснати ползи и неустойки с такъв характер. А съгласно чл.35, т.6 от ЗДДФЛ, облагаеми са доходите от всички други източници, които не са изрично посочени в този закон и не са обложени с окончателни данъци по реда на този закон или с окончателни данъци по реда на Закона за корпоративното подоходно облагане.
Следователно полученото от вас обезщетение през 2010 г., ако няма характера на необлагаем доход подлежи на облагане с данък на основание чл.35, т.6 от ЗДДФЛ, като облагаемият доход е брутната му сума.
Декларирането на обезщетението се извършва чрез попълване на Приложение № 6 към Годишната данъчна декларация по чл.50 от ЗДДФЛ.
В тази връзка напомняме, че срока за подаване на декларацията е до 30 април 2011г./ чл.53, ал.1 от ЗДДФЛ/.
Размерът на данъка върху общата годишна данъчна основа се определя, като общата годишна данъчна основа по чл.17 се умножи по данъчна ставка 10 на сто. /чл.48,ал.1 ЗДДФЛ/.
Съгласно чл.67, ал.4 от ЗДДФЛ дължимият данък по чл.48 се внася до 30 април на годината, следваща годината на придобиване на дохода.
На основание чл.53, ал.3 от ЗДДФЛ, лицата, които подадат годишната данъчна декларация в срока по ал.1 по електронен път, ползват отстъпка 5 на сто върху внесената в същия срок част от данъка за довнасяне по годишната данъчна декларация.
‘