това дали сте допуснали нарушение, ползвайки преотстъпване на данък по реда на чл.189б за 2010 г. и за 2011 г.

2_ 905/07.06.2012 г.
ЗДДФЛ – чл.29а;
ЗДДФЛ – чл.48, ал.6;
ЗКПО – чл.189б.
Вие сте частен земеделски производител, регистриран по Закона за данъка върху добавената стойност /ЗДДС/. Ползвали сте данъчно облекчение за преотстъпване на данък по реда на чл.189б от Закона за корпоративното подоходно облагане /ЗКПО/. Посочили сте с кои нормативни актове сте се запознали при изготвяне на запитването си, сред които: ЗКПО, ЗДДФЛ, Регламент С /2011/863 от 11.02.2011г, Програма за развитие на селските райони 2007-2013 Мярка 121, Регламент ЕО №1857 от 2006 г., Писмо НАП изх.№91-00-242 от 24.11.2011 г. и др.
Считате, че съгласно изброените документи, от схемата за преотстъпване на корпоративен данъкв размер до 60% има право да се възползва всеки данъчно задължен субект, регистриран земеделски производител, за реализираната данъчна печалба, възникнала в резултат на земеделска дейност, независимо дали има или не регистрирано предприятие в Търговския регистър.
Считате, че НАП със писмо изх.№ 91-00-242/24.11.2011 г., поставя в неравностойно положение регистрираните земеделски производители, физически лица, лишавайки ги от правото на данъчното облекчение по реда на чл.189б от ЗКПО.
Във връзка с изложеното, поставяте въпроса относно това дали сте допуснали нарушение, ползвайки преотстъпване на данък по реда на чл.189б за 2010 г. и за 2011 г.
При така описаната фактическа обстановка изразяваме следното становище съгласно действащата нормативна уредба:
В чл.17 от Данъчно осигурителния процесуален кодекс /ДОПК/ са регламентирани основните права на задължените лица, сред които е и правото да им бъде предоставена информация за публичните им задължения и за сроковете, в които следва да заплатят дължимите от тях данъци, задължителни осигурителни вноски и други публични задължения /ал.1, т.5, б.”б”/.
От тук произтича и една от основните компетенции на Националната агенция за приходите, а именно да изготвя становища и дава разяснения относно прилагането на действащата данъчно-осигурителна нормативна уредба. Тези писма, издавани от НАП, са насочени към това да улеснят данъчно-задължените лица при изпълнението на техните задължения към бюджета, както и възползването им от предоставените преференции, като разяснениятаи становищата предават на достъпен език волята на законодателният орган, изразенав съответния нормативен акт.
Законодателят е разпоредил чрез нормата на чл.48, ал.6 от ЗДДФЛ, данъкът върху годишната данъчна основа за доходите от стопанска дейност като едноличен търговец да се преотстъпва в размер до 60 на сто на лица, регистрирани като земеделски производители, за годишната данъчна основа от дейност по производство на непреработена растителна и животинска продукция, при условията за преотстъпване на корпоративния данък по чл.189б от ЗКПО. От текста на цитираната разпоредба следва, че от преференцията по реда на чл.189б от ЗКПО могат да се възползват само тези физически лица, които имат регистрирано предприятие в Търговския регистър като еднолични търговци.
Видно от горната норма е, че физическите лица по чл.29а от ЗДДФЛ, които не са еднолични търговци,са извън обхвата на чл.48, ал.6 от ЗДДФЛ. От тук следва и извода относно волята на законодателният орган, че физическите лица, регистрирани земеделски производители, не могат да ползват преотстъпване по реда на чл.189б от ЗКПО, независимо от факта, че се облагат с данък върху годишната данъчна основа по реда, по който се облагат и едноличните търговци, регистрирани земеделски производители.
Следва да имате предвид, че съгласно чл.51 от ДОПК, в правомощията на органа по приходите е да преценява при последващ данъчен контрол, в хода на данъчна проверка или ревизия, законосъобразността на действията на данъчните субекти с оглед на всички обстоятелства и събрани доказателства в тяхната цялост.

Scroll to Top